Vzpomínka na profesora Exnera

Dne 24. října letošního roku  uplyne 75 let od narození pana prof. Ing. Jaroslava Exnera, CSc., bývalého děkana Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci. 

Pan profesor Exner se narodil v České Skalici. Po ukončení Reálného gymnázia v Jaroměři a absolvování  jednoroční podnikové praxe začal navštěvovat Strojní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, kterou ukončil v roce 1957 studiem oboru strojírenská technologie, se specializací na kovové materiály.

  V roce 1957 byl přijat do funkce odborného asistenta na Vysokou školu strojní v Liberci, kde byla nově založena katedra materiálu a tváření, vedená profesorem Odstrčilem. Později se z této katedry vyčlenil Ústav technologie a slévárenství a v roce 1964 vznikla katedra technologie a slévárenství. Zde Jaroslav Exner vyučoval řadu odborných předmětů a vedl diplomové práce studentů. Pod vedením profesora Odstrčila také externě studoval vědeckou aspiranturu a v roce 1966 obhájil kandidátskou práci v oboru strojírenská technologie se zaměřením na slévárenství.

 

Pracovní nasazení Jaroslava Exnera byla značná a koncem 60. let se připravoval na habilitační řízení, avšak v době  „normalizace„ mu byla habilitace zamítnuta  a nakonec musel i ze školy odejít.  Od roku 1971 až do roku 1989 pracoval ve slévárně šedé litiny LIAZ Liberec jako metalurg závodu a v první polovině roku 1990 byl vedoucím podnikové metalurgie. 

V roce 1990 se vrátil na strojní fakultu VŠST Liberec. Začátkem roku byl jmenován profesorem v oboru strojírenská technologie a brzy  se stal i vedoucím katedry strojírenské metalurgie. V letech  1991 až 1997 zastával funkci děkana fakulty strojní. Při této příležitosti zavedl výuku všech předmětů v anglickém jazyce pro skupinu arabských  a českých  studentů. Dále se podílel na vytvoření podmínek pro  vznik bakalářského studia technického směru v  Mladé Boleslavi. Současně přispíval k rozvoji jednotlivých pracovišť fakulty a dbal na systematizaci míst pracovníků. Podporoval odborný růst pedagogů a jejich vědecko-pedagogickou způsobilost. Sjednocoval tematicky podobný výzkum pracovišť, především v  oboru strojírenská technologie. Byl členem vědeckých rad FS, TU L (dříve VŠST) i jiných vysokých škol.

 V  této době začal vykonávat i celou řadu  dalších důležitých funkcí, od roku 1992 byl zvolen členem Rady vysokých škol ČR, členem a později předsedou řídícího výboru  pro zahraniční styky a projekty Tempus, v jejichž rámci byly řešeny i úkoly našich pracovišť.  V letech 1993 až 1997 byl členem a později předsedou oborové komise pro technické vědy GAČR.  Byl zakládajícím členem Inženýrské akademie ČR, jejím viceprezidentem a od  roku 2003 jejím prezidentem.V posledních letech byl též členem rady programu projektů MPO, členem hodnotitelské komise  výzkumných záměrů MŠMT.

Jeho odborná a pedagogická  činnost byla orientována na slévárenskou problematiku. Zabýval se výukou Teorie slévání a Metalurgie slévárenských slitin. Zaměřil se zejména na problémy vysoce jakostních tenkostěnných litinových odlitků pro automobilový průmysl. V této oblasti na základě svých odborných zkušeností a s mimořádným úsilím kladl důraz na prohlubování a teoretickou podstatu  technologických i metalurgických procesů se zaměřením na aplikaci výpočetních a simulačních  metod.

Byl členem Komise odlewnictva při Polské akademii věd, oddělení Katowice. Zastával řadu funkcí v odborných společnostech a komisích. Pan prof. Exner byl vynikajícím slévárenským odborníkem a vysokoškolským učitelem, který byl známý doma i v zahraničí. Jeho vědecká práce představovala 179 titulů,  3 patenty a několik zlepšovacích návrhů.

  

 Prof. Exner byl řídícím pracovníkem s obdivuhodným životním elánem a smyslem pro spravedlnost. Na pracovišti dbal i na odborný růst všech pedagogů. Ke studentům  a doktorandům byl velmi vstřícný a při vysvětlování problémů i trpělivý. S nesmírným  nadšením jim předával své bohaté teoretické i praktické zkušenosti a náměty na řešení mnoha problémů.

 Na uznávaného pedagoga, experimentátora a slévárenského odborníka stále vzpomínají spolupracovníci i absolventi.

 „Čest jeho památce“.

Pracovníci katedry strojírenské technologie FS TUL

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 518