Až do 28. srpna přijímá Ústav zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci přihlášky ke studiu nově akreditovaného bakalářského studijního programu Ošetřovatelství, studijní obor Všeobecná sestra, v kombinované formě studia. Přijímací zkoušky se konají 4. září. Ústav zdravotnických studií vyhlásil také druhé kolo přijímacích zkoušek pro studijní program Biomedicínská technika. Přihlášky přijímá do 20.srpna a termín písemné přijímací zkoušky byl stanoven na 27. srpen.
„Kombinovaná forma studia Ošetřovatelství od letošního září významně rozšíří nabídku Ústavu zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci. Vítají to zejména zdravotní sestry z praxe, kterým nevyhovuje prezenční forma studia a potřebují si doplnit vzdělání,“ uvedl prorektor TUL Zdeněk Kůs s tím, že o prezenční formu studia je trvale velký zájem. „Dostávali jsme ale spoustu dotazů právě na kombinovanou formu studia,“ dodal Kůs.
Ústav zdravotnických studií nabídne prezenční formu studia bakalářského program Ošetřovatelství letos již potřetí. Cílem obou forem studia je připravit všestranně vzdělané odborníky v ošetřovatelství s ucelenými teoretickými znalostmi a praktickými dovednostmi, nezbytnými k výkonu profese všeobecné sestry s uplatněním ve všech typech zdravotnických zařízení, jako zdravotnický pracovník v zařízeních sociálních služeb a péče, v privátní ošetřovatelské péči. „Absolventi tohoto programu mohou pracovat bez přímého vedení nebo odborného dohledu v rozsahu a na úrovni stanovené pro výkon povolání všeobecné sestry zákonem č. 96/2004 Sb.,“ zdůraznil prorektor Kůs.
Zájemcům získají informace o přijímacím řízení a o podmínkách studia na telefonním čísle 485 353 722, 485 353 724. Podrobnější informace na: http://www.uzs.tul.cz.
Program Biomedicínská technika, obor Biomedicínská technika plně odpovídá požadavkům zákona pro odbornou způsobilost k výkonu povolání biomedicínský technik. Jeho zavedením reaguje TUL na nedostatek kvalifikovaných odborníků, schopných ovládat složité přístroje ve zdravotnických zařízeních. „Máme spolehlivé signály, že enormní zájem o absolventy tohoto oboru budou mít nemocnice i některá špičková lékařská pracoviště v Praze, například Institut klinické a experimentální medicíny,“ konstatoval Kůs.
Podstatnou část výuky bude zajišťovat Ústav zdravotnických studií TUL. Významnou měrou se ni bude podílet všech šest fakult TUL. Univerzita bude také spolupracovat s Krajskou nemocnicí Liberec a s odborníky z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, kde budou studenti vykonávat část odborné praxe. „Nový obor umožní studentům osvojit si odborné činnosti a zásady využití prostředků moderní zdravotnické techniky a biomedicínské informatiky. Získají potřebné znalosti nejen z matematiky, fyziky, oblasti elektrotechniky, biosignálů, biosenzorů, zdravotnických přístrojů a informatiky, ale také základní znalosti z biologie, anatomie, fyziologie člověka, patologie, preventivní medicíny, první pomoci, etiky, komunikace, psychologie i vybraných lékařských oborů,“dodal Kůs.
Podle generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného české zdravotnictví potřebuje takto vzdělaní odborníky. Liberecká nemocnice má vysoce specializovaná pracoviště s nákladnou a složitou přístrojovou technikou, kde podle něj najdou absolventi tohoto oboru perspektivní uplatnění.
J. Kočárková