T-UNI: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci

Setkání absolvnetů_foto_Josef Sixta (62).JPG
V absolventském ročníku 1963 byli vůbec první inženýři sklářských strojů v republice

Po padesáti letech se setkali studenti naší nejstarší fakulty na půdě své alma mater.

Studenti, kteří své inženýrské diplomy převzali na fakultě strojní roku 1963, se setkali od promocí již po třinácté. Setkání, které se koná přibližně jednou za pět let, je pro každého z nich událostí, kterou si nechce nechat ujít – jezdí na něj ze všech koutů republiky, od Tater a někteří i ze zámoří. Tuto sobotu 18. května se jich sešlo přes šedesát.

Absolventy pozdravil také rektor naší univerzity Zdeněk Kůs a děkan fakulty strojní Miroslav Malý. Setkání předsedal také Bohuslav Stříž, někdejší děkan a také rektor liberecké univerzity, který byl zároveň pedagogickou osobností ročníku.

Rektor Zdeněk Kůs seznámil přítomné s vývojem univerzity za posledních několik let a načrtl i budoucí možnosti a vize.

„Rád bych vás závěrem pozval na 21. června, kdy na univerzitě pořádáme setkání s absolventy ve větším. U příležitosti oslav 60 let od založení zveme na univerzitu všechny absolventy. Druhý den v sobotu se pak s námi mohou vydat na výlet na Ještěd,“ pozval závěrem rektor TUL Zdeněk Kůs přítomné.

„Setkání absolventů tradičně pokračuje v restauraci Na Březovce. Poslední roky studia jsme bydleli na kolejích na Březovce – dnes tam sídlí policie –, a tak se místní hostinec stal naší domovskou scénou,“ dodává jeden ze spoluorganizátorů setkání Josef Sixta, který dlouhá léta jako pedagog a proděkan působil na naší univerzitě a dodnes je se studenty v kontaktu.

Proto může srovnávat.

 „Měli jsme k sobě blíž. Byli jsme rozděleni do studijních kruhů, asi tak po dvaceti studentech. Měli jsme společný pěvně daný rozvrh a dělali jsme ve stejný termín všechny zkoušky. Dnes je kreditní systém, rozvrh si každý student sestavuje sám, a tak už se mezi sebou často ani moc neznají,“ říká Josef Sixta.

O studiu na přelomu padesátých a šedesátých let jsme s Josefem Sixtou vedli krátký rozhovor. Kolik dnů v týdnu studovala tato generace nebo jak absolventi vysoké školy sháněli v šedesátých letech zaměstnání, to se dočtete na T-UNI v nejbližších dnech.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
„Studenti měli k sobě kdysi blíž“

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

2 Hrubosova Expo Dubai- obraz-4.jpg

TUL je součástí prestižní výstavy WORLD EXPO v Dubaji

Kompozici ze speciálních textilií, které svítí nebo dokáží ničit bakterie a viry, představuje na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji Technická univerzita v Liberci. Umělecky pojatý exponát z Liberce zároveň ukazuje možnosti využití chytrých...

12. 1. 2022 | Události | 341

Nejbližší akce

25
01 | 2022
úterý

Den otevřených dveří Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL_ONLINE!

Své prostory a studijní programy představí zájemcům Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL. KDY: Úterý 25. ledna 2022 Pouze online. Více na facebooku fakulty.

26
01 | 2022
středa

Den otevřených dveří Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL

Své studijní programy, výhody studia a možnosti uplatnění absolventů představí Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. KDY: středa 26. ledna 2022, 10 hodin KDE: aula, budova G, Univerzitní náměstí 1, Liberec

01
02 | 2022
úterý

Den otevřených dveří Fakulty strojní TUL

Studijní programy, laboratoře nebo studentský závodní tým mohou poznat všichni, kdo dorazí na den otevřených dveří Fakulty strojní TUL. KDY: úterý 1. 2. 2022, od 9.30 hodin KDE: aula budovy G a laboratoře fakulty strojní, Univerzitní náměstí 1,...

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 645