V kurzu pořádaném v rámci projektu OP JAK Výzvy pro 21. století na TUL představíme kontejnery jako nové výpočetní paradigma.
KDY: středa 13. listopadu, 12:30
KDE: Technická univerzita v Liberci, budova G, přednášková místnost G312, Univerzitní náměstí 1410/1
Lektorka: Viktória Spišaková (CERIT-SC)
Registrace
Anotace přednášky:
Kdo z vás ví, co je VM (virtuální stroj)? Kdo už používal dávkové prostředí (PBS, Slurm)? A kdo už slyšel o nástroji Docker a kontejnerech, které jsou za tím? Pokud znáte jen Docker, nevadí. V přednášce představíme kontejnery jako nové výpočetní paradigma, které vedle dávkových prostředí a cloudu představuje další typ výpočetní infrastruktury vhodný pro vědu, výzkum a provoz různých služeb pro akademiky. Dále ukážeme praktické příklady využití kontejnerů, a jak díky této technologii dokážeme podporovat širokou škálu potřeb celé akademické obce. Kromě praktických ukázek vysvětlíme na základní úrovni koncept kontejneru, uvedeme, co znamená kontejnerová infrastruktura v e-INFRA CZ a jak s ní pracovat. Představíme také centrum CERIT-SC, které provozuje kontejnerovou infrastrukturu, a vysvětlíme, jakým způsobem je možné využívat jeho zdroje.
WHEN: Wednesday, November 13, at 14:10
WHERE: Technical University of Liberec, building G, lecture room G312, University Square 1410/1
Lecturer: Viktória Spišaková (CERIT-SC)
Possibly in English, international applicants welcome.
Registration
Annotation of the lecture
This hands-on session offers attendees an opportunity to explore CERIT-SC’s Kubernetes infrastructure directly. Participants will log into the Rancher portal, work with interactive, web-based services such as JupyterHub running on Kubernetes, and potentially deploy a simple Pod (webserver) or Job within the cluster in their namespace. Additionally, we’ll demonstrate how to execute a pipeline in Kubernetes. For people new to the technology, there is also be an option to just observe as we guide you through the process, with enough space to ask questions. This session is designed to show some of the already supported usecases which can serve as a starting point for any other potential usecases or modifications.