středa 27. leden 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > Americký architekt Betsky by zakázal stavět nové budovy

Americký architekt Betsky by zakázal stavět nové budovy

IMG_7254.JPG
Návrat k přírozenému. Aaron Betsky na TUL

Podle Aarona Betského ze Školy architektury v americkém Taliesinu je na světě už příliš mnoho budov, na úkor volné přírody. I o tom hovořil na přednášce, kterou měl pro studenty fakulty umění a architektury minulý týden v pátek 17. května.

„Architektura není jen stavění, představuje rámec, který určuje kulturní a sociologické vazby, ve kterých zaujímáme své role, a odráží také náš vztah k přírodě a našemu okolí,“ řekl Aaron Betsky v úvodu přednášky. Téma „architecture beyond buildings“ / „architektura je víc než budovy“ je jeho srdeční záležitostí a věnoval mu podstatnou část své páteční přednášky.

Řekl mimo jiné, že by se neměly stavět nové budovy, ale co nejvíce využívat stávající objekty, které je možné renovovat. „Kdybych měl tu moc, například by tu bylo zase české království a já českým králem, vydal bych nařízení, které by na čtyři roky zakazovalo výstavbu jakýchkoliv budov,“ řekl Betsky.

Před tím, než přijel za našimi studenty do Liberce, měl několik přednášek v Praze a Brně. Liberecká přednáška s následnou diskuzí nesla příznačný titul „Architektura musí shořet“.

Na otázku studentů, čím se pak budou zabývat a živit architekti, Aaron Betsky odpověděl:

„Úkolem architektů je provádět rekonstrukce starých budov citlivě tak, aby byly užitečné a krásné, protože o krásu v architektuře jde také. Architekt je vzdělaný člověk, který musí znát širší kontext stavby a začlenit ho do ní nebo ji redefinovat.“

V další části své přednášky se věnoval představení Školy architektury v Taliesinu, na které působí. Taliesin West je komplex budov, který podle svého návrhu zrealizoval ve 30. letech architekt Frank Lloyd Wright. Situoval ho do pouště ve státě Arizona. Ke stavbě využíval materiály dostupné na místě – kámen, písek a štěrk. Studenti School of Architecture, která v komplexu dnes sídlí, zde žijí až komunitním způsobem života. Společně se učí, vaří si, bydlí, zůstávají v komplexu.

„Na začátku jsme měli 22 studentů, nyní jich máme 60 a je to maximum, víc by nebylo žádoucí. A jsme tam tři profesoři,“ řekl Betsky a dodal: „Pracujeme, vymýšlíme a máme na mysli především to, že chceme, aby byl svět trvale udržitelný, otevřený, především sociálně, a také krásný.“

Radek Pirkl

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání