iQLANDIA volá o pomoc. Oblíbenému science centru hrozí krach

iQLANDIA-Science-show.jpg
Popularizátor vědy, centrum iQLANDIA v Liberci, bojuje kvůli koronavirové krizi o přežití. První návštěvníky bude moci přivítat až začátkem června.

S kritickou ekonomickou situací se potýká náš partner, vědecko-zábavní centrum iQLANDIA v Liberci. Přestože ve spolupráci s TUL připravuje novou expozici, balancuje kvůli epidemii na hraně krachu. Zájemci ale mohou koupí virtuálních vstupenek pomoci překlenout nejtěžší období centra od jeho otevření před šesti lety.

„Kvůli tomu, že máme už dva měsíce zavřeno, jsme byli nuceni propustit polovinu lidí. V podstatě jsme si mohli nechat jen nejzkušenější lektory. Přežíváme teď jen velmi obtížně. Měsíčně potřebujeme, aby našimi turnikety prošlo přibližně třicet tisíc návštěvníků,“ nastínil ředitel centra Pavel Coufal.

Centrum sice otevře 5. června, se školními zájezdy, jako významným segmentem návštěvníků, ani potom nemůže příliš počítat. Lidé ale mohou už nyní pomoci centru překlenout nejtíživější krizi a udržet provoz koupí vstupenek a permanentek. Obojí bude mít roční platnost. Ceny se dozvíte v boxu:

300 Kč = vstupenka pro dospělého + dárek

600 Kč = vstupenka pro dospělého a dvě děti + dárek

800 Kč = vstupenka pro dva dospělé a dvě děti + dárek

3200 Kč = roční permanentka pro dva dospělé a dvě děti + dárek

 

„Obávám se, že náš problém bude přetrvávat i po otevření, rozjezd bude velmi pomalý. Žádáme proto o půjčku z programu COVID, aby nám pomohla financovat chod i v následujících měsících. Hlavně budeme vděční za to, když k nám návštěvníci přijdou hned, jak to bude možné,“ doplnil Pavel Coufal.

Technická univerzita v Liberci je od doby založení iQLANDIE partnerem tohoto projektu na popularizaci vědy a techniky. Ve spolupráci s naší univerzitou funguje v centru expozice TULaborka. Návštěvníci v ní mohou zjistit, jak pracuje stroj na výrobu nanovláken, vyzkoušet si elektronový mikroskop nebo přimějí robota, aby uchopil míč a skóroval do basketbalového koše. Součástí je i doprovodný program Dětská laboratoř, neboli kreativní tvoření pro děti od 3 do 6 let.

Ve spolupráci s TUL vznikl i projekt FABlab. Jedná se o „chytrou dílnu“ využívající jak moderních technologií, tak klasických nástrojů. Návštěvníci mohou pracovat s laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, uvnitř najdou i IoT koutek – pracoviště internetu věcí. Naši studenti mají odpoledne do dílny bezplatný přístup.

Na laserové řezačce centra se mimo jiné krájel nanomateriál pro roušky, které jsme produkovali pro krizový štáb kraje.

 „S Technickou univerzitou v Liberci teď spolupracujeme i na nových expozicích. Aktuálně na expozici matematiky. Chceme ji představit příští rok. Spolupracujeme s pedagogickou a ekonomickou fakultou. Teď v době, kdy nemáme návštěvníky, vylepšujeme exponáty. A doufáme, že se nám podaří přežít,“ uzavřel ředitel centra Coufal.

Adam Pluhař

Zdroj fotografií: iQLANDIA

Další články v rubrice

IMG_5390.jpg

Písně studentů a příběhy pamětníků oslavily konec války

Příběhy konce druhé světové války v Československu, kde umlkly zbraně jako poslední místo v Evropě, připomněl 14. května v komponovaném pořadu sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa při Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V kostele svatého...

20. 5. 2025 | Kultura | 375
347411913_1041924840121650_8680032965120965368_n.jpg

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku

Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

26. 3. 2025 | Kultura | 220
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Kultura | 396

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 479