Vzruch, radost a pohodu do jindy v létě opuštěného Univerzitního náměstí a večerního prostoru před budovou rektorátu přinesli ve středu pořadatelé druhého ročníku prázdninové akce KI-NO. Poslechnout si mixování DJ DaRoota, zasmát se zlidovělým hláškám filmu Samotáři nebo ochutnat jablonecké pivo Volt v kavárně Bez Konceptu přišlo více než dvě stě lidí.
Pořadatelský spolek Banán se už několik let snaží „zabydlovat“ liberecké centrum. Druhým rokem to promítáním pod širým nebem zkouší také v univerzitním kampusu. Loni na plátně běžely Divoké historky, letos Samotáři, kteří ani po dvaceti letech neztratili nic ze svého espritu a nadčasovosti.
„Samotáři slaví a jde o kultovní film, takže věřím, že se výběr líbil. Hlavně bychom byli rádi, kdyby promítáním započala tradice, která bude pokračovat,“ zmínil za pořadatele Tomáš Votoček.
Je absolventem Environmental designu Fakulty umění a architektury TUL a mimo jiné i autorem grafické podoby univerzitní brožury Survival kit pro prváky. Promítání má v "režii" spolku Banán hlavně spojovat lidi a oživovat veřejný prostor. „Na univerzitu se vracím rád. Kampus je krásný a má velký potenciál i pro pořádání větších akcí. Přáli bychom si, aby se tu třeba promítalo častěji,“ zmínil Tomáš Votoček.
TUL převzala nad akcí záštitu. Pomáhala i s technickým zajištěním. „Osobně by se mi líbilo, kdyby se podobné akce konaly častěji a pokud možno pravidelně a tradice skutečně vznikla. Návštěvnost napovídá, že zájem by byl. Ve Vídni před radnicí už několikátý rok promítají v létě pro veřejnost záznamy vážné hudby. Nejsme Vídeň, ale třeba jednou týdně si to umím představit,“ říká prorektor TUL Pavel Satrapa.
Z akce, kde navíc diváci nemuseli platit za vstup, byli nadšení oslovení studenti, absolventi i lidé, kteří nemají s univerzitou nic společného. „Má to tu skvělou atmosféru, člověk si může dojít do kavárny a vzít si to s sebou do ‚hlediště‘. Kdyby se tu konalo víc takových akcí, určitě bych byla všemi deseti pro,“ svěřila se Kateřina Zettlitzerová, absolventka Ekonomické fakulty TUL. „Podobné akce sem patří. Budu rád, když jich bude víc,“ řekl zase Liberečan Jan Štekr.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku
Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty
Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...

Doplněné vydání úspěšných živých jmen Liberce je v prodeji
První vydání atlasu, který mapuje, jak obyvatelé Liberce nazývají místa a objekty ve svém městě, bylo pryč během několika málo měsíců. Autoři Daniel Vrbík a Václav Lábus proto připravili vydání druhé. Doplnili ho o další informace. V prodeji je...