pátek 18. červen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Kultura > Porota největšího festivalu dětské knihy na světě ocenila knihu Osamu Okamury. Město pro každého získala Bologna Ragazzi Award

Mesto pro kazdeho_Bologna Ragazi Award - kopie.jpg

Kniha Město pro každého s podtitulem Manuál urbanisty začátečníka, kterou napsal děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura a výtvarně zpracovali David Böhm a Jiří Franta, zvítězila v Bologni v kategorii New Horizons 2021.

„Díky tomuto ocenění se důležitý obsah knihy o tom, jak lépe plánovat naše města a jakou roli v tom hrají architekti a urbanisté, dostane zřejmě k mnohem většímu publiku, než jsem předpokládal, z čehož mám obrovskou radost,“ říká autor Osamu Okamura a dodává, že se po udělení ocenění už hlásí nakladatelé z celého světa.

Rozhovor s Osamu Okamurou o jeho nové knize čtěte zde.

Bologna Ragazzi Award oceňuje ilustrované dětské knihy z celého světa už od roku 1966. V ročníku 2021 dorazilo k posouzení poroty 1577 knih z 41 zemí rozdělených do osmi kategorií. Město pro každého zvítězilo v kategorii New Horizons, ve které porota oceňuje inovativní přístupy.

„Tato úžasná kniha užívá lesklého formátu časopisu na jedno použití a křiklavých barevných fotografií originálních modelů k vyjádření vzrušující dynamiky městského designu. Tvůrci vyrobili obří maketu papírového města a sepsali naléhavý a poučný text o problémech městského navrhování a otázce spravedlnosti ve městě. Čtenáři se tak dostávají do kritické role, kdy se na stránky dívají jako architekti, kteří rozhodují nad modelem města, k jehož přehodnocení byli vyzváni,“ píše se v posudku poroty.

„Bologna Ragazzi Award má dlouhou tradici a je oceněním za celý světový knižní trh. Její udělení proto dává knize velký kredit a jistě pomůže tomu, že kniha bude nyní vycházet i v překladech v jiných zemích,“ říká Joachim Dvořák, majitel nakladatelství Labyrint.

Město pro každého / Manuál urbanisty začátečníka
Text: Osamu Okamura
Ilustrace a modely: David Böhm a Jiří Franta
Fotografie: Pavel Horák
Grafická úprava: Štěpán Malovec
Vydalo nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Nadací české architektury (Praha, 2020)

Radek Pirkl

24.09. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!