
Velvyslankyně Irska zahájila otevřením putovní výstavy Dějiny Irska v 10 slovech první Festival irské literatury, kultury a jazyka na naší univerzitě. Pořádá jej v budovách G a P Katedra anglického jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP). Zájemce čeká ochutnávka irštiny, diskuse nebo promítání.
Dvojjazyčná putovní výstava Dějiny Irska v 10 slovech si klade za cíl podnítit zájem o jazyk, kulturu a historii Irska. „Jsem potěšená, že tu mohu být, mluvila jsem už se studenty online a viděla jsem, že byli zvídaví. Většina lidí patrně ani neví, že máme svůj vlastní jazyk a věřím tedy, že se na výstavě poučí. Výstava seznamuje s naší historií a jazykem a vytváří bohatý příběh Irska,“ uvedla u příležitosti vernisáže Její Excelence Cliona Manahan. Festival se koná od 14. do 21. března za podpory Velvyslanectví Irska.
Výstava vznikla jako doprovod knihy Historie Irska ve 100 slovech od Sharon Arbuthnot, Máire Ní Mhaonaigh a Gregoryho Tonera, kterou vydala Královská irská akademie. Zmiňuje slova původní gaelské irštiny, jež byla plodem rozmanité písemné kultury vznikající v církevních centrech od 6. století našeho letopočtu. Všechny výstavní panely mají i český překlad.
„Výstava o Irsku může zaujmout i člověka, který se detailně nezajímá o historii, jazyk nebo neovládá angličtinu. Je totiž zajímavá i po vizuální stránce. Návštěvníci si mohou načíst QR kódy a užít si interaktivnost výstavy,“ řekla Michaela Marková z Katedry anglického jazyka FP TUL.
Výstava bude v prostranství před aulou budovy G k vidění nejméně do 24. března. Do té doby ale festival přinese celou řadu akcí spojených se Smaragdovým ostrovem a jeho kulturou. Program je bohatý.
K většímu cestování a poznávání nejen irské kultury motivoval studenty i děkan FP Jan Picek. „ Zpytoval jsem svědomí, co vlastně znám o Irsku. Naskočil mi George Bernard Shaw a jeho Pygmalion, Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta, možná ještě Samuel Beckett a jeho čekání na Godota. Znám irskou hudbu nebo vím, že bylo Irsko na začátku tohoto tisíciletí nazýváno ekonomickým tygrem. Mé znalosti o Irsku nejsou tedy velké. Těším se proto na další spolupráci, která mi rozšíří obzory. A byl bych rád, kdybyste co nejvíc cestovali a získávali zkušenosti, aby vaše znalosti třeba právě o Irsku byly větší než mé,“ pronesl během vernisáže děkan Jan Picek.
Zároveň připomněl Den svatého Patrika (irsky Lá 'le Pádraig, anglicky Saint Patrick's Day), patrona Irska, který se slaví 17. března. „Se svátkem svatého Patrika se pojí zelená barva. Je to barva země, přírody, i bezpečí, barva naděje. Doufám, že 17. březen přinese naději do příštích dnů,“ pronesl děkan Picek.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Písně studentů a příběhy pamětníků oslavily konec války
Příběhy konce druhé světové války v Československu, kde umlkly zbraně jako poslední místo v Evropě, připomněl 14. května v komponovaném pořadu sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa při Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V kostele svatého...

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery
Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

Návrat domů a Babička jsou Knihami roku Libereckého kraje
Kniha „Návrat domů: Po stopách obětí holocaustu v Liberci“ od kolektivu autorů pod vedením Kateřiny Portmann z katedry historie a miniromán „Babička“ od vedoucího katedry německého jazyka Pavla Novotného získaly ve svých kategoriích cenu Kniha...