Do sbírky na Loosův památník se sešlo více jak 90 tisíc korun. Na kompletní obnovu to zatím nestačí

loos.jpg
Byl prvním památníkem Adolfa Loose na světě. Foto: Jana Havlíková/TUL (2021)

Téměř rok mohli dárci přispívat do veřejné sbírky na obnovu Prostoru k poctě architekta Adolfa Loose a novou světelnou instalaci. Univerzita provedla část restaurátorských prací a nyní památník zakonzervuje, než se najdou prostředky na dokončení obnovy díla.

Na památník, který se vrátil před sídlo ekonomické fakulty, získala Technická univerzita v Liberci od přispěvatelů do veřejné sbírky 92 894,48 Kč. Další peníze poskytlo už dříve město Liberec a přispěla například i ČSOB, a. s.

Celkem univerzita získala na obnovu památníku necelých 250 tisíc korun. Původní plán obnovy počítal přibližně s 800 tisíci korun. Peníze z veřejné sbírky použila univerzita na úhradu faktur za stavební, montážní a zednické práce na památníku.

Za získané peníze byly osazeny velké betonové bloky „Pocty“ na své původní místo, na což dohlížela dědička autorských práv Barbora Seifertová. Betonové části byly částečně zrestaurované a na památník se vrátila i bronzová plaketa. Okolí památníku prošlo úpravou a připraveny jsou i kovové části lavice. Restaurátor památníku Josef Červinka ještě vytvoří pro Technickou univerzitu v Liberci matrici dřevěné části lavice.

V tomto stavu bude památník zakonzervován až do doby, kdy se najdou další prostředky na dokončení obnovy a případně i na světelnou instalaci, kterou navrhl absolvent a pedagog Fakulty umění a architektury Richard Loskot.

Veřejná sbírka byla vyhlášena od 12. července 2021 do 30. června 2022, definitivně ji ukončila kontrola správního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje na začátku letošního září.

Památník Adolfa Loose s názvem Prostor k poctě architekta Adolfa Loose vytvořil sochař Jiří Seifert, od roku 1981 stál před tehdejší budovou Stavoprojektu, později Ekonomickou fakultou TUL. Památník byl jako častý cíl vandalů odstraněn roku 2010. V roce 2020 u příležitosti 150. výročí narození Adolfa Loose ho univerzita vrátila na jeho původní místo a začala s jeho nákladnou obnovou pod dohledem restaurátora Jiřího Červinky a dědičky autorských práv Barbory Seifertové.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 234
347411913_1041924840121650_8680032965120965368_n.jpg

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku

Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

26. 3. 2025 | Kultura | 220
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Události | 396

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 464