Univerzita začíná vyplácet stipendia sociálně slabým středoškolákům

Stipendistka 013.jpg
Naše první stipendistka

Technická univerzita v Liberci začala vyplácet první stipendia sociálně slabým středoškolákům, kteří o stipendium požádali. Z vlastních zdrojů poskytne měsíčně 2 500 korun studentům, pro které by jejich sociální situace mohla být překážkou v pokračování studia na vysoké škole. Včera podepsala smlouvu první naše stipendistka – Ingrid Bikárová z Dětského domova ve Frýdlantu. . Připraveny jsou už smlouvy i pro dva středoškoláky z Liberce.

Stipendium má těmto studentům pomoci úspěšně dostudovat střední školu, složit maturitní zkoušku a potom nastoupit k řádnému vysokoškolskému studiu. Nejraději bychom je samozřejmě viděli na naší univerzitě. Pokud budou u nás dobře studovat, mohou získat nejen prospěchové stipendium, ale třeba také příspěvek na bydlení a podobně,“ upřesnil rektor Zdeněk Kůs.

Ingrid Bikárová bude letos maturovat na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. Potom chce pokračovat ve studiu na naší fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické. „Vybrala jsem si obor speciální pedagogika. Přemýšlím i o tom, že bych pracovala v některém dětském domově,“ řekla Ingrid, která v dětském domově žije již čtyři roky po tragické smrti svého otce.

Ingrid nyní bydlí se dvěma kamarádkami v takzvaném cvičném bytě ve Frýdlantu. Cvičné byty podle ředitelky domova Šárky Blechové slouží mladým lidem ke snadnějšímu vykročení do samostatného života. Ingrid dostává od dětského domova čtyři tisíce korun měsíčně, kromě toho má zaplacené obědy a neplatí nájem ani energie. „Vyjdu s tím docela dobře, vařím si snídaně a večeře, se spolubydlícími se ve vaření někdy střídáme. Stipendium z univerzity je vítaným přilepšením a jsem za něj velmi vděčná,“ řekla Ingrid.

V Dětském domově Frýdlant žije nyní 27 dětí ve věku od 1,5 roku do 23 let. „Naše nejstarší obyvatelka letos dokončí bakalářské studium na Metropolitní univerzitě v Praze. Na soukromé škole může studovat, protože získala podporu nadace Terezy Marxové, která jí hradí školné a přispívá na skripta. Studium na veřejnoprávní škole je z finančního hlediska méně komplikované,“ konstatovala ředitelka.

Ingrid bude v pořadí třetí vysokoškolačkou z frýdlantského dětského domova. „Náš druhý vysokoškolák Michal Ďorď u nás bydlel od tří do 26 let. Dokončil vysokoškolské studium a nyní pracuje na úřadu vlády. Je také předsedou společnosti Vteřina poté. To je skupina lidí, kteří prošli dětskými domovy a snaží se svým mladším ,kolegům‘ pomáhat,“ uvedla Šárka Blechová. Podle ní by bylo škoda, kdyby Michal a jemu podobní studovat nemohli. „Máme další adeptku na vysokoškolské studium. Nyní je ve druhém ročníku střední školy, studuje dobře a také přemýšlí o Technické univerzitě v Liberci. I jí by sociální stipendium takto vstřícné univerzity pomohlo. Myslím, že si také podá žádost,“ řekla.

Podle rektora Kůse by bylo dobré, kdyby více nadaných dětí ztratilo ostych a o stipendium si zažádalo. „Nadaným dětem by neměla ve studiu bránit jejich sociální situace. Jedinou překážkou by měla být náročnost studia a jejich schopnost studium zvládnout. Už se těším, až naše stipendisty po prázdninách na akademické půdě přivítám,“ konstatoval rektor s tím, že na webové stránce univerzity najdou zájemci odkaz na formulář žádosti a také podrobné informace o podmínkách získání tohoto stipendia.

-red-

Další články v rubrice

IMG_8591-2.jpg

Den učitelů jsme oslavili zhudebněním Komenského Labyrintu

Jedinečné propojení klavírního koncertu a přednesu pasáží z Labyrintu světa a ráje srdce od Jana Amose Komenského zaznělo ve čtvrtek v univerzitní aule u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Koncertu pro pedagogy, žáky i studenty přihlíželi mimo...

21. 3. 2025 | Kultura | 226
Duhový most v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále. Foto: archiv Aurea Rosa

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty

Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...

14. 4. 2025 | Kultura | 393
347411913_1041924840121650_8680032965120965368_n.jpg

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku

Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

26. 3. 2025 | Kultura | 216

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 707
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 392