V soutěži pro mladé designéry vyhlášené Preciosou Lighting zvítězil student Environmental designu Jakub Neufuss se svítidlem Sweetsen, které se inspiruje ve světě erotiky.
Trofej Mistra křišťálu převzal Jakub posledního říjnového dne v pražském showroomu společnosti Preciosa v rámci přehlídky designu a módy ve střední Evropě Designblok.
„Tématem letošního ročníku soutěže Master of Crystal bylo IN and OUT, Sweetsen v sobě proto kombinuje něco, co lze dát ,dovnitř a venʻ. Skleněné útvary připomínající erotické pomůcky kontrastují s klasickým ramenným svícnem. Princip dovnitř a ven zosobněný v mém svítidle znamená jednoduše také to, že Sweetsen se hodí do interiéru i exteriéru,“ říká o svém díle, které podle jeho návrhu realizovali skláři z Preciosy na huti v Kamenickém Šenově, Jakub Neufuss.
V soutěži Master of Crystal se mu zadařilo potřetí. Loni získal Cenu České sklářské společnosti a v roce 2014 získal za kolekci Jizerský šperk, který tvořil společně s naším absolventem Janem Salanským, Cenu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. To byl Jakub Neufuss ještě studentem katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.
Od letošního září studuje u Jana Stolína Environmental design na naší fakultě umění a architektury, na fakultě textilní ovšem zůstává: pomáhá studenty provázet úskalími sítotisku a sublimačního tisku.
Na otázku, kde bere inspiraci ke své tvorbě, Jakub odpovídá:
„Inspirují mě běžné věci, které všichni znají, mají je doma, ale v určité chvíli už je nepotřebují a vyhodí do kontejneru. Já je potom vezmu a pracuji s nimi dál. Vyrábím například sluneční nebo dioptrické brýle ze starých lyží a snowboardů.“
S titulem Mistr Křišťálu 2018 získává Jakub Neufuss odměnu 30.000 Kč, společnost Preciosa Lighting také vítězné svítidlo vyrobí a vystaví jej ve stálé expozici Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Jakub se také bude moci účastnit některé z evropských designových výstav.
Redakce T-UNI gratuluje k úspěchu!
-red-
Foto: Preciosa
Jakub Neufuss (*1987, Praha) Vystudoval Střední školu aplikované kybernetiky v Hradci Králové, Vyšší odbornou školu Václava Hollara, ve studiu pokračoval na TUL nejprve na fakultě umění a architektury, poté přestoupil na fakultu textilní na obor Návrhářství skla a šperku, kterou úspěšně dokončil. Nyní studuje prvním rokem v magisterském studiu Environmental design opět na fakultě umění a architektury. S kamarádem a spolužákem z fakulty umění a architektury založil před pár lety kreativní studio SKUBB, které se pohybuje na pomezí designu a volného umění. Z něj vzešel Jizerský šperk, za který studio získalo Cenu muzea skla a bižuterie Mistr křišťálu 2014 a také nominaci na Czech Grand Design. Své dílo D-O-Z-A vystavoval v roce 2016 v sekci Talente na světovém veletrhu užitého umění Schmuck v Mnichově. Miluje hory a snowboarding. |
Další články v rubrice

Hovory s ledničkou. ÚNOS chystá premiéru hry, na jejímž konci dobro opět ostrouhá
Úplně nenormální ochotnický spolek úplně nenormálně funguje při TUL už 15 let. Za tu dobu už diváky odboural smíchy s hrami Indiana Jones a n-tá křížová výprava, Pí mušketýrů, Psychopatovo velmi pozdní odpoledne nebo Záhada jizerského yettiho....

Hlasujte pro naše autory v klání o Knihu roku
Do konce března je ještě možné hlasovat pro díla, která se letos v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ucházejí o Cenu čtenářů. Mezi čtyřmi desítkami knih jsou i čtyři publikace spojené s Fakultou přírodovědně-humanitní a pedagogickou TUL.

Doplněné vydání úspěšných živých jmen Liberce je v prodeji
První vydání atlasu, který mapuje, jak obyvatelé Liberce nazývají místa a objekty ve svém městě, bylo pryč během několika málo měsíců. Autoři Daniel Vrbík a Václav Lábus proto připravili vydání druhé. Doplnili ho o další informace. V prodeji je...