Kniha »Spolu to dáme!« propojila ty, co pomáhali zvládat epidemii. Nechybí ani naše univerzita

132647698_10160622364283696_8551937053307359448_n-2.jpg
Knihu »Spolu to dáme!« drží profesor David Lukáš během křtu publikace u Lennonovy zdi na Malé Straně v Praze. Vlevo je autor Robin Čumpelík. Foto: Facebook

Naše univerzita má své zástupce v nové knize „Spolu to dáme!“, jež sleduje inspirativní příběhy kreativity napříč generacemi v těžké době koronakrize. Kniha Lukáše Sochy a Robina Čumpelíka pojednává o lidech z nemocnic, univerzit či malých i velkých firem, kteří se spojili v touze pomáhat. Může dodat optimismus i v právě probíhající pandemii.

Technická univerzita v Liberci je zmíněna v kapitole Nanovlákna. Profesor David Lukáš z Katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL zmiňuje spolupráci celé řady lidí při vývoji nanovlákenných roušek a jejich provizorní laboratorní výrobu. A později také s přenesením nápadu účinných nanofiltrů do průmyslového měřítka.

„Během krátké doby byla naše univerzita schopna generovat neuvěřitelnou řadu nápadů, které byly okamžitě realizovány různými skupinami akademiků i studentů. Výroby nanovlákenných filtrů metodou AC electrospinningu se nakonec zúčastnilo asi 40 lidí. Jednalo se přitom i o výrobu bavlněných kapsových roušek, řezání filtrů, kdy kluci z fakulty mechatroniky pomáhali s laserovým řezáním, strojaři se zase snažili optimalizovat filtrační účinnost,“ říká v knize David Lukáš.

„Autoři dali dohromady příběhy lidí z různých profesí a disciplín, kteří se spojili a přispívali k řešení první vlny koronakrize. Je to, myslím, podnětné čtení. Při křtu knihy byl sice počet účastníků omezený, ale já jsem se s některými zajímavými odborníky potkal. Byl to například lékař, který pracuje v jedné z pražských nemocnic na ventilační jednotce nebo mladý muž z Centra informačních technologií ČVUT. Ten zase přispíval ke zvládnutí epidemie tím, že se zapojil do trasování,“ vrací se David Lukáš ke křtu knihy.

Kapitola Nanovlákna se věnuje také studentské výzvě Roušky s filtrem pro všechny, kterou na naší univerzitě paralelně s produkcí nanofiltrů spustili a udržovali v chodu studenti ekonomické fakulty David Svoboda, Inka Teschinská a Ondřej Michal. Jejich tým pomáhal dostat co největší počet ochranných pomůcek v co nejkratším čase mezi potřebné.

Kniha má 176 stran. Je ji možné zakoupit ve vybraných internetových knihkupectvích.

- ad -

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE