Absolvent Fakulty textilní TUL uspěl s trikem, které »kouzlí« s vodou

namesti-4_3_TISK-2.jpg
Poté, co René Němeček (vlevo) spojil síly se svými dvěma kamarády, začala česká textilní firma růst. Foto: CityZen®

Pot vám stéká po zádech, k tomu se ještě polijete kávou, na oblečení ale není ani stopa po společenském průšvihu. Máte na sobě totiž triko s technologií CityZen® Technologie vyvinutá absolventem Textilního marketingu na Fakultě textilní TUL (FT) René Němečkem nyní dobývá pánské i dámské šatní skříně.

Článek přinášíme před blížící se oslavou 30 let od vzniku studijního programu Textilní marketing na Katredře hodnocení textilií FT. Výročí si katedra připomíná 27. května v prostorách univerzitní auly.

Na triku a dnes už i košilích upravených speciální technologií není vidět pot. A co víc, toto oblečení odolá špíně a nečistotám. Tekutina nalitá na látku se v krůpějích „odkutálí“ pryč. Oblečení stále populárnější značky CityZen® také snižuje zápach. Přitom se jedná o příjemnou bavlnu.

„Naše oblečení projde řadou technologických úprav, výrobní proces trvá několik dní. Díky technologii CityZen® není na triku vidět pot, a naopak vnější strana materiálu nevsákne žádnou tekutinu – vodu,  kávu nebo čaj. Lidé se nás často ptají, jestli používáme nějakou membránu, a mají strach, že se v našem oblečení budou potit. Ubezpečujeme je, že jde pořád o dobře prodyšnou bavlnu prémiové kvality,“ říká René Němeček. Zatímco lícová strana je vodoodpudivá, vnitřní rubová strana je naopak upravena tak, aby tělesnou vlhkost maximálně absorbovala. Šíří se přes velkou plochu, a ta zrychluje odpařování. „Máme reference od našich zákazníků, kteří žijí nebo cestují v tropickém pásmu, že ani po několika hodinách ve čtyřicetistupňovém horku není vidět pot,“ usmívá se René Němeček v univerzitní kavárně.

Na sobě má košili z nové produktové řady a spontánně na ni vylije vodu. Všechna tekutina z košile steče na podlahu a vytvoří louži. Látka je pro vodu neproniknutelným brněním.

Výrobce deklaruje, že technologie vydrží bez jakékoliv změny minimálně 20 pracích cyklů. Životnost trika je ale podle René Němečka delší: „Z testování víme, že naše parametry vydrží i zátěž 60 cyklů praní.“

Podstata efektu tkví ve změně povrchového napětí textilie. Víc ale René Němeček prozradit nemůže. Rozpovídá se však o svých inovátorských začátcích. Už na škole měl touhu dávat textilu přidanou hodnotu. Bavlnu začal vylepšovat už před lety. Tehdy šlo ještě o hobby, speciálně upravená trička nosili jen jeho známí.

Větší rychlost nabrala výroba „kouzelných trik“ poté, co v Chrudimi spojil síly se svými dvěma kamarády. Podnikateli Pavlem Hrstkou, rovněž absolventem TUL, Fakulty strojní, a Martinem Burkoněm, absolventem Univerzity Pardubice. Kamarádi vložili do nápadu svůj kapitál a příběh značky CityZen® začali psát společně.

Název obsahuje spojení anglického překladu slova město a japonského výrazu pro meditaci neboli něčeho, co je příjemné a v rovnováze. Tedy pohodová městská móda, s níž jste stále v suchu.

Od svého zrodu slaví značka úspěch. Trika CityZen® vyráběná z přírodního a obnovitelného materiálu vyhrála v roce 2019 podnikatelský projekt roku T-Mobile Rozjezdy Pardubického kraje. Popularita značky raketově naskočila poté, co startupovou soutěž chrudimská firma vyhrála i na celorepublikové úrovni.

Zájem o trika roste

Bylo to jen tři čtvrtě roku od založení firmy. V roce 2020 zaznamenal CityZen® navzdory pandemii nárůst obratu o více než 500 procent. „Myslím, že jsme pro lidi čitelní. Vyrábíme oblečení, ne nějaké složité mobilní aplikace. Zákazníci asi už dnes slyší i na to, že jsme ryze česká značka, šijeme ale už i na Slovensku. Naši zákazníci také oceňují, že vyrábíme oblečení s přidanou hodnotou a snažíme se to dělat poctivě a udržitelným způsobem,“ přemýšlí o úspěchu René Němeček.

CityZen® už má jak pro muže, tak pro ženy několik produktových řad. „Kromě více odstínů trik, košil a pánských boxerek plánujeme vyrábět i dámské kalhotky a pánské kalhoty. V nabídce máme také dětskou kolekci a uvažujeme i o potiscích. Na jejich vytvoření bychom rádi spolupracovali s designéry z Fakulty textilní liberecké univerzity,“ plánuje čtyřiačtyřicetiletý René Němeček.

Firma už prodala desítky tisíc kusů a rozšiřuje své obchodní zastoupení v několika evropských zemích. S tak velkým růstem se pojí rozšiřování výroby. Zatím většinu úkonů zpracovávají externí dodavatelé. „Chtěli bychom časem vybudovat vlastní výrobnu. Pořád ale chceme vyrábět v České republice. Naším cílem je navazovat na tradici vysoké úrovně textilní výroby a dávat oblečení přidanou hodnotu. Po revoluci tu sice nebylo pro český textil příhodné období, začíná se to ale lepšit,“ říká René Němeček.

V oblasti textilních zušlechťovacích technologií se pohybuje téměř 20 let. „Studium na FT TUL mi dalo jasný směr, kudy se budu v budoucnu ubírat. Za těch dvacet let praxe jsem se o zpracování materiálů něco málo naučil, přesto se učím pořád. V tom je textilní obor zajímavý.“

Na fakultu se často vrací nejen jako člen zkušební komise státní závěrečné zkoušky. „Spolupráce po odborné stránce funguje dobře. Chtěl bych se školou víc pracovat i na nových projektech. Myslím, že skloubení odborné akademické půdy s dynamickým průmyslem může přinést zajímavá řešení v podobě nových technologií,“ uzavírá René Němeček.

Adam Pluhař

René Němeček
(*1977)

Absolvent Textilního marketingu na Fakultě textilní TUL, inženýrský titul získal na Podnikatelské fakultě VUT v Brně. Jako jeden z prvních studentů z ČR v rámci programu Erasmus studoval na Univerzitě Trento v Itálii. Je spoluvlastníkem startupové firmy CityZen® , pracuje také pro nadnárodní společnost nabízející technologie na úpravu textilních materiálů. Na FT TUL je členem zkušební komise státní závěrečné zkoušky.

Další články v rubrice

Docent Jaroslav Vild. Foto: archiv FP TUL

Zemřel Jaroslav Vild, spoluzakladatel Pedagogické fakulty TUL

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás navždy opustil docent Jaroslav Vild – výrazná osobnost liberecké akademické obce, matematik, pedagog a neúnavný propagátor bridže. Stál u zrodu Pedagogické fakulty TUL zprvu jako proděkan, později...

15. 4. 2025 | Lidé | 679

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 464