V prestižní společnosti šesti vědkyň nominovaných na Cenu Milady Paulové 2024 stanula i psycholožka Ilona Gillernová z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Uznávaná odbornice na pedagogickou psychologii, konkrétně na psychologii výchovy a vzdělávání, je autorkou celé řady odborných publikací, článků nebo učebnic.
Docentka Gillernová působí na FP TUL jako zástupkyně vedoucího katedry pedagogiky a psychologie a vedoucí oddělení psychologie. Tuto významnou psycholožku nominoval na cenu rektor TUL Miroslav Brzezina. „Paní docentku jsem nominoval za její odborný přínos v oblasti psychologie, za její osobní kolegiální podporu nové generace žen psycholožek a mužů psychologů a rovněž za její občanský i odborný přínos v širší psychologické a pedagogické komunitě,“ říká k nominaci rektor Miroslav Brzezina.
Cena Milady Paulové nese jméno první profesorky v někdejším Československu. Cena je udělována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR významným českým vědkyním za přínos svému oboru a vyjadřuje podporu ženám ve vědě. Ocenění má rovněž inspirovat začínající vědkyně i studentky, jež zvažují vědeckou dráhu. Každý rok je udělována v jiném oboru. Letošní vyhlášení mělo podpořit působení žen v oblasti psychologie v českém výzkumném prostředí. Více o ceně a rozhovor a Ilonou Gillernovou
„Nominace na Cenu Milady Paulové si upřímně vážím, pro mě znamená ocenění mého dlouholetého akademického působení. Těší mě neméně intenzivně, že jsem dostala důvěru k nominaci právě z FP TUL, kde jsem ráda,“ komentuje svoji nominaci docentka Ilona Gillernová.
„Docentka Ilona Gillernová se celoživotně věnuje tématům pedagogické psychologie, konkrétněji psychologie výchovy a vzdělávání. Dlouhodobě vedla výzkumy a publikovala právě v těchto oblastech psychologie. Je pokračovatelkou mimořádně silné tradice české pedagogické psychologie v řadě profesorů Čápa, Matějčka či Heluse,“ přibližuje význam nominované vědkyně Tomáš Kasper, vedoucí katedry pedagogiky a psychologie FP TUL.
Úsilí docentky Gillernové se vztahuje i k sociální psychologii, zejména problematice komunikace a interpersonálních vztahů. Tato sociálně psychologická témata vhodně propojuje s psychologií výchovy, principy edukačních charakteristik dospělých a dětí v rodinném i školním prostředí. Její sledování změn stylů výchovy v ČR za posledních 30 let otevírají prostor pro poradenskou praxi i akademické rozvíjení tematiky.
»Mottem učitele má být laskavost a důslednost«
Důležitým zaměřením Ilony Gillernové je pedagogická příprava učitelů a učitelek všech stupňů škol. Vědkyně dlouhodobě a systematicky usiluje nejen o odborný růst učitelů v pedagogické psychologii, ale i o podporu a rozvoj jejich pohledu na dítě a na žáka. „Tento pohled je veden respektem k jedinečnosti lidské individuality, dětského životního příběhu a světa dítěte. Mimořádně silná ‚psychologická škola‘ české pedagogické psychologie byla rozvíjena jak díky odborným a pedagogickým aktivitám a publikacím docentky Gillernové, tak i díky jejímu aktivnímu působení v rozvoji doktorandského studia a v podpoře mladé vědecké generace,“ uvádí profesor Kasper.
Ilona Gillernová aktivně působila v oblasti dalšího vzdělávání učitelů, pedagogů a psychologů, v jehož rámci propojovala akademickou komunitu a každodenní svět učitelů. V tomto ohledu byla vždy otevřena spolupráci s kolegyněmi a kolegy z různých akademických pracovišť, s psychology z praxe a s učitelkami a učiteli z různých stupňů i typů škol. Učitelské vzdělávání podporovala odbornými i organizačními aktivitami na Filozofické fakultě UK, Přírodovědecké fakultě UK i na Matematicko-fyzikální fakultě UK.
Od roku 2021 garantuje docentka Gillernová psychologickou přípravu na FP TUL. Mnoho studentů pedagogických oborů tak může založit svůj profesní růst právě na zkušenostech a odborné erudici, kterou tato psycholožka do vzdělávání učitelů přináší. „Čím déle se problematikou psychologie dětí a dospívajících zabývám, tím více přemýšlím o tom, co mohu studentům učitelství nabídnout, co je pro ně důležité a zajímavé, co přispěje k jejich profesnímu rozvoji. Rozhodně nepochybuji o tom, že pro každého učitele jsou pro jeho profesní kompetence podstatné vědomosti a dovednosti pedagogicko-psychologické povahy,“ líčí Ilona Gillernová a dodává: „Dospěla jsem k určitému ‚modelu‘ psychologické přípravy učitelů, který staví na vybraných a relevantních poznatcích pro školní praxi zejména ve vztahu k vývoji jedince, jeho osobnostním, kognitivním, motivačním, emocionálním a sociálním charakteristikám, se kterými může student učitelství pracovat aktivně v modelových situacích školní praxe, jako jsou semináře, výcviky, analýza kazuistik a jiné.“
A docentka Gillernová přidává i motto, kterým by se měl každý učitel řídit: „Laskavost a důslednost, které jsem už dávno slyšela od pana profesora Zdeňka Matějčka a všechny výsledky mých výzkumů i působení v praxi ho bohatě potvrzují.“
Nominovaná vědkyně se rovněž zasazuje o podporu témat duševního zdraví žáků, zdravého učení, zdravé školy, aktivního učení, či dnes rozvíjeného well-beingu. Jejím cílem tak je podpořit respekt a důstojnost žáků i učitelů a učitelek v procesech otevřeného učení a osobnostního růstu žáků. Svým úsilím se snaží, aby česká škola byla místem aktivního učení, bezpečného prostředí, aby podporovala rozvoj otevřenosti a vnímavosti mladé generace, ale i její houževnatosti a kritičnosti.
Adam Pluhař
Výběr publikací doc. Gillernové:
Boukalová H., & Gillernová I. a kol. (2020). Kapitoly z forenzní psychologie. Karolinum.
Gillernová, I. (2016). Principy evaluace činností učitele. In Krejčová, L. a V. Mertin (eds.). Metody a postupy poznávání žáka: pedagogická diagnostika. 2., doplněné a aktualizované vydání. Wolters Kluwer, s. 283 - 291.
Gillernová, I. (2016). Vztah žáka a učitele a možnosti jeho poznávání. In Krejčová, L. a V. Mertin (eds.). Metody a postupy poznávání žáka: pedagogická diagnostika. 2., doplněné a aktualizované vydání. Wolters Kluwer, s. 292 – 315.
Mertin, V. & Gillernová, I. (eds.). (2015) Psychologie pro učitelky mateřské školy. 3. vyd. Portál.
Gillernová, I. (2013). Sociální dovednosti učitele a jejich místo v profesní kompetenci učitelů technických předmětů. In: Interdisciplinární vztahy mezi technickými, humanitními a společenskými vědami. ČVUT, 12 s.
Gillernová, I. & Krejčová L. a kol. (2012) Sociální dovednosti ve škole. Grada.
Gillernová, I. & Kebza, V., Rymeš, M. a kol. (2011). Psychologické aspekty změn v české společnosti. Člověk na přelomu tisíciletí. Grada.
Gillernová I., Krejčová, L. (2011) Interakce učitelů a žáků. Evaluace ve škole – dotazník. Národní ústav odborného vzdělávání.
Další články v rubrice
Noc vědců zatím bez telepatie a cestování časem. Tak třeba příští rok
Léky proti nemocem, stroj času, lepší skladování energie… Malých i dospělých návštěvníků Noci vědců jsme se zeptali, na čem by měla světová věda ještě zapracovat, co lidstvu ještě chybí. Seznam je dlouhý a výživný, do příští Noci vědců máme...
FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.
Youtuber Kovy: »Nebojte se experimentu!«
Když před 12 lety začal natáčet herní videa na YouTube, sledovala jej jen rodina. Postupně se přes parodie televizních pořadů propracoval na jednoho z nejvlivnějších Youtuberů současnosti. Karel Kovář alias Kovy má dnes moc oslovovat masy...