Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou

Na liberecké univerzitě dnes měly premiéru Hot Boots, zahřívací vaky pro fotbalisty. Foto_Ondřej Zavřel (3).jpg
Na liberecké univerzitě dnes měly světovou premiéru Hot Boots, zahřívací vaky pro fotbalisty. Foto: Ondřej Zavřel.jpg

Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení přináší návlek s aktivním zahříváním a nanovrstvou, který jsme vyvinuli na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní TUL.

„Na nápadu, který je ve světě ojedinělý, jsme pracovali asi rok. Výsledkem je vak ze smart textilie s integrovanými třemi vyhřívacími destičkami v podšívce, které berou energii z powerbanky. Do fusaku vleze hráč i v kopačkách a přetáhne si ho až na stehna. Celé je to bezdrátové i ve vysokých mrazech drží komfortní teplotu kolem 25 stupňů a díky vrchní nanomembráně je vak odolný i proti dešti nebo profouknutí. Z pohledu vývojářů v oblasti textilu tedy nabízíme ideální řešení pro zmrzlé nebo deštivé a větrné dny na fotbalové střídačce,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL.

S nápadem se obrátil na katedru Karel Kozma, zakladatel a šéf vlastní fotbalové akademie, trenér a aktivní fotbalista.

„Celý život hraju fotbal a vždycky mě až ochromoval pocit promrzlých nohou na střídačce. Nejhorší situace nastávají vždy v zimní přípravě, když třeba v lednu hrajete až druhou půli, za chvíli vám začne být od nohou ukrutná zima a to se pak těžko rozběhává. To samé nastává opačně, pokud jdete dolů a musíte zůstat na lavičce pro případné dostřídání. Zná to každý fotbalista, od okresu až po nejvyšší světové soutěže. Účinné a jednoduché řešení ale dosud neznal nikdo,“ říká Karel Kozma.

Ve spolupráci s katedrou hodnocení textilií už vznikla sada prvních fusaků ve skladném a praktickém balení. Vše je navrženo tak, aby si kluby mohly nahřívací textilní botičky i obaly nechat potisknout svým logem, a sladit tak tento produkt s klubovým designem. Správný střih botičky navrhoval další partner projektu, liberecká firma KWAK, která šila také prototypy.

„Ladili jsme prototypy letos v létě, a abychom nastavili přísná kritéria, zavřeli jsme kolegu na celý poločas, tedy 45 minut, do velkého mrazáku. Botička i v tomto extrému, kdy teploměr ukazoval až – 15° C, udržela na nohách komfortních 25 stupňů,“ říká Karel Kozma.

„Bylo pro mě až neuvěřitelné, že s tím nápadem zatím nikdo nepřišel, až pan Kozma. Zjistili jsme, že i hráči prvoligových týmů dostanou na střídačce deku, případně jim nahřívají kopačky před zápasem v sauně v šatně nebo v napařovacím zařízení, které je ale nepraktické na manipulaci a je navíc zdrojem vlhkosti. Jsem rád, že jsme pomohli najít řešení. Propojuje se tu věda s praktickým využitím a byznysem, navíc se zapojením českých firem. Takové projekty mi na univerzitě dávají smysl,“ říká Roman Knížek a dodává, že smart návlek chrání užitný vzor. 

Nahřívací botičky nemusí zůstat pouze na fotbalových střídačkách, výhledově mohou sloužit i dalším cílovým skupinám.

„Využít by je mohli například senioři nebo lidé na vozíku,“ dodává Karel Kozma.

Radek Pirkl
Foto: Adam Pluhař, Ondřej Zavřel a Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 407