středa 27. leden 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Rozšíření dolu Turów může mít vliv především na podzemní vody na Hrádecku, říká Roland Nádaskay z České geologické služby. Přednášel o tom na GIS Days

Rozšíření dolu Turów může mít vliv především na podzemní vody na Hrádecku, říká Roland Nádaskay z České geologické služby. Přednášel o tom na GIS Days

Přednáška Rolanda Nádaskaye a Jiřího Šmídy (5).JPG
Roland Nádaskay a Jiří Šmída měli společnou přednášku o vodě

Letošní GIS Days přivedly do Liberce opět zajímavého hosta. Byl jím Roland Nádaskay z České geologické služby. Ta z pověření ministerstva životního prostředí zpracovala geologický model polského dolu Turów a přilehlých příhraničních oblastí. Obava z ubývání vody na českém území vlivem rozšiřování dolu je podle Nádaskaye oprávněná, a to především na Hrádecku. Definitivní určení vlivů rozšíření dolu je v rukách hydrogeologů, kteří nyní s modelem budou pracovat dále.

Česká geologická služba pracovala na modelu podloží dolu Turów a okolí od roku 2016. Provedla přitom řadu průzkumných mělkých i hloubkových vrtů, měla k dispozici také data od polských geologů z dolu.

„Rozšíření dolu Turów bude mít na podzemní vody na území České republiky určitě vliv, a to více na Hrádecku než ve Frýdlantském výběžku,“ uvedl na přednášce na GIS Days geolog Nádaskay. Povodí řeky Smědé, která odvodňuje sledovanou část Frýdlantska, je od vlastního dolu oddělená vrstvou žuly, která je přirozenou bariérou vody ve směru k důlní jámě.

Na Hrádecku jsou však směrem k dolu propustné vrstvy. „Při dalším zahloubení dolu, se bude voda z území Hrádecka stahovat do dolu a sníží se tím hladiny podzemních vod na tomto území.“

Použití betonového zátarasu je podle Nádaskaye diskutabilní. Když bude v malé hloubce, nemusí to situaci vyřešit, když bude moc hluboko, snížení hladiny podzemních vod na českém území také nezabrání.

Na konečný verdikt odborníků v této otázce, jak upozorňoval Nádaskay musíme ještě počkat.

„Geologický model, který jsme vypracovali, jsme předali hydrogeologům. Ti do něj zanesou také povrchové vody, určí podzemní kolektory vody a doplní řadu dalších dat,“ řekl v úterý 12. listopadu během své přednášky Nádaskay. O pár dní později, v pátek 15. listopadu vydalo ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów.

Dny GIS se v Liberci konají devatenáctým rokem. Na to, kde všude a jak se využívají mapy a pokročilé GIS systémy, se přijelo podívat přes 800 žáků ze základních a středních škol Libereckého kraje i široká veřejnost. Dny GIS pořádají Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, Hasičský záchranný sbor ČR, Liberecký kraj, město Liberec a Gymnázium F. X. Šaldy.

Radek Pirkl

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání