Letošní GIS Days přivedly do Liberce opět zajímavého hosta. Byl jím Roland Nádaskay z České geologické služby. Ta z pověření ministerstva životního prostředí zpracovala geologický model polského dolu Turów a přilehlých příhraničních oblastí. Obava z ubývání vody na českém území vlivem rozšiřování dolu je podle Nádaskaye oprávněná, a to především na Hrádecku. Definitivní určení vlivů rozšíření dolu je v rukách hydrogeologů, kteří nyní s modelem budou pracovat dále.
Česká geologická služba pracovala na modelu podloží dolu Turów a okolí od roku 2016. Provedla přitom řadu průzkumných mělkých i hloubkových vrtů, měla k dispozici také data od polských geologů z dolu.
„Rozšíření dolu Turów bude mít na podzemní vody na území České republiky určitě vliv, a to více na Hrádecku než ve Frýdlantském výběžku,“ uvedl na přednášce na GIS Days geolog Nádaskay. Povodí řeky Smědé, která odvodňuje sledovanou část Frýdlantska, je od vlastního dolu oddělená vrstvou žuly, která je přirozenou bariérou vody ve směru k důlní jámě.
Na Hrádecku jsou však směrem k dolu propustné vrstvy. „Při dalším zahloubení dolu, se bude voda z území Hrádecka stahovat do dolu a sníží se tím hladiny podzemních vod na tomto území.“
Použití betonového zátarasu je podle Nádaskaye diskutabilní. Když bude v malé hloubce, nemusí to situaci vyřešit, když bude moc hluboko, snížení hladiny podzemních vod na českém území také nezabrání.
Na konečný verdikt odborníků v této otázce, jak upozorňoval Nádaskay musíme ještě počkat.
„Geologický model, který jsme vypracovali, jsme předali hydrogeologům. Ti do něj zanesou také povrchové vody, určí podzemní kolektory vody a doplní řadu dalších dat,“ řekl v úterý 12. listopadu během své přednášky Nádaskay. O pár dní později, v pátek 15. listopadu vydalo ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów.
Dny GIS se v Liberci konají devatenáctým rokem. Na to, kde všude a jak se využívají mapy a pokročilé GIS systémy, se přijelo podívat přes 800 žáků ze základních a středních škol Libereckého kraje i široká veřejnost. Dny GIS pořádají Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, Hasičský záchranný sbor ČR, Liberecký kraj, město Liberec a Gymnázium F. X. Šaldy.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...

Sekce defense je strategická také pro TUL. Vystavovali jsme na veletrhu IDET 2025
Autonomní platformu pro dopravu nákladu ve složitém terénu a nanopistoli jsme představili na největším tuzemském veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET 2025 na brněnském výstavišti.

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...