Šest oceněných studentských projektů si kromě ceny za nejlepší start-up TUL odneslo celkem 200.000 korun

IMG_2075 - kopie - kopie.JPG
Autoři vítězných projektů: zleva Vítězslav Macháček, Petr Průcha, Pavla Zemanová, Jakub Sejkora přebíral cenu za Sosay a Josef Čížek

Vítězné projekty jdou napříč „žánry“. Spodní prádlo, chytrá domácnost, skleněná brčka i designové batohy. Pátý ročník soutěže o nejlepší start-up TUL, který pořádá Student Business Club při ekonomické fakultě, skončil tuto středu předáním cen autorům vítězných projektů.

Soutěž o nejlepší start-up TUL se konala letos popáté, letos na jaře se přihlásilo 22 týmů a pod vedením svých koučů své nápady až do fáze business plánu dotáhla polovina. Novinkou byla kategorie pro střední školy.

Finálové „klání“ studentských a absolventských projektů se konalo koncem listopadu, o vítězích, tak jak je zvykem u této soutěže, rozhodovali profesionálové z řad partnerů soutěže a zkušených investorů. Letos to byli Margareta Křížová – poradkyně a také investorka z televizního pořadu Den D, Jakub Hajer – ředitel výzkumu a rozvoje z Preciosy a.s., Miroslav Jarolím – Managing director & co-owner Jablotronu Group a.s., Roman Ráž z oddělení GGS, Škoda Auto, a.s., a Philipp Roden, který je ředitelem Libereckého inkubátoru Lipo.Ink. Porotě předsedal Tomáš Matějček z MITON.CZ.

Nejlepším středoškolským projektem je podle poroty hardwarový ovladač pro program Adobe Lightroom od Vítězslava Macháčka z libereckého Gymnázia F. X. Šaldy. Od děkana pořádající ekonomické fakulty získal odměnu 5.000 korun.

V kategorii „Vysokoškolský studentský inovační projekt“ zvítězila Pavla Zemanová a její Galerie STĚNA, projekt, který již funguje na fakultě umění a architektury. Od společnosti Preciosa převzala 30.000 Kč a dále získala rovněž cenu CzechInvestu v podobě poradenství mentora z oblasti marketingu pro další kroky vlastní realizace.

Cenu děkana Ekonomické fakulty Miroslava Žižky v kategorii „Podnikatelský záměr/start-up místně a časově unikátní“ porota rozdělila mezi dva týmy. Na prvním místě s odměnou 40.000 Kč se umístil projekt skleněných brček SØSAY Simony Hnídkové. Na druhém místě byl oceněn a 20.000 Kč získal projekt designového batohu s popruhy z bezpečnostních pásů aut s názvem BAPU studenta Petra Průchy.

V kategorii „Technologický start-up nebo spin-off“  si odměnu ve výši 100.000 Kč, kterou do soutěže věnovaly společnosti Jablotron a Škoda Auto, rovným dílem rozdělili Daniela Kytlicová za projekt „Negliže“ a Josef Čížek s „Flexi House“. Daniela ve svém business plánu produktu propojila sportovní střih spodního prádla s designovou pružnou krajkou, a to s možností výběru velikostí pomocí 3D vizualizace. Josef Čížek se ve svém projektu věnoval propojení jednotlivých smart instalací od různých výrobců do uceleného konceptu chytrého domu.

Na prezentace finalistů se přišli podívat také rektor Miroslav Brzezina, děkan ekonomické fakulty Miroslav Žižka, ředitel regionální kanceláře CzechInvestu v Liberci Jan Mašek, Martin Skalník, zástupce TA ČR, Ivana Ptáčková ze Smart Akcelerátoru Libereckého kraje i někteří koučové týmů a další hosté.

Vítězové převzali ceny tuto středu na veletrhu T-Fórum, kde také Jaroslav Demel, spoluzakladatel Student Business Clubu a proděkan EF TUL, vyzval přihlížející studenty, aby se přihlásili do nadcházejícího šestého ročníku soutěže.

S některými výherci už pro vás chystáme rozhovor. Jako první odpovídal na naše otázky Josef Čížek, autor projektu pro chytré domácnosti "Flexi House" – rozhovor s ním si na T-UNI přečtěte za pár dní.

Radek Pirkl

– s použitím fotografií a tiskové zprávy Student Business Clubu (SBC)

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 394