Za pomoc při koronakrizi obdržel profesor Lukáš krajskou medaili. »Je to ocenění celé univerzity«

P0002481.jpg
Čtrnáct osobností, které hejtman v souvislosti s koronavirovou krizí ocenil Záslužnou medailí IZS Libereckého kraje II. stupně.

Profesor David Lukáš je jedním ze čtrnácti oceněných, kteří v souvislosti se zvládnutím koronavirové krize převzali z rukou hejtmana Záslužnou medaili IZS Libereckého kraje II. stupně. Ocenění obdržel v pátek 26. června, v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu.

Oceněné nominovali členové Bezpečnostní rady Libereckého kraje a zástupci neziskových a dobrovolnických organizací z regionu.

Profesor Lukáš se dlouhodobě zabývá fyzikálními procesy při elektrostatickém zvlákňování roztoků polymerů a v této oblasti je autorem řady publikací a patentů. Jedním z nich je patent na zařízení pro výrobu polymerních nanovláken. Prototyp tohoto zařízení pomáhal v době nouzového stavu při výrobě nanovlákenných vrstev s vysokou filtrační účinností.

„Děkujeme za předání této medaile a bereme ji jako ocenění práce především univerzity. Chtěl bych zmínit především skupinu profesora Berana, která realizovala funkční vzorek pro výrobu netkaných textilií. Původně vůbec nebyl určen pro filtrační účely, přitom se ale ukázalo, že může mít i jiné využití. A dokázal pomoci v koronakrizi. Chtěl bych také zmínit nejen mé kolegy, kteří v té době pracovali na vývoji filtrů, ale i naše studenty. A byli to studenti nejen z oborů technických nebo přírodovědných, ale i z ekonomických a humanitních věd,“ pronesl profesor David Lukáš bezprostředně poté, co v kavárně Pošta převzal ocenění.

Nové zařízení v rekordním čase sestavil a pro výrobu nanofiltrů pro roušky vyladil tým katedry textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní TUL. Jednalo se o laboratorní zařízení na výrobu nanovláken. Hotový nanomateriál mohli lidé vkládat do kapsy roušek, které si ušijí doma z bavlny či jiného materiálu.

S konceptem látkové roušky s kapsou, do které se může vkládat výměnný filtr z jakéhokoliv účinného materiálu, přišli na začátku koronakrize profesoři z TUL Josef Šedlbauer, David Lukáš a Jaroslav Beran. S výrobou pomáhali studenti i zaměstnanci univerzity, roušky šili také lidé doma nebo ve svépomocných šicích dílnách. Pro výrobu filtrů se podařilo zapojit také firmy. Díky firmám Elmarco a Drylock Technologies se začalo denně dodávat 100.000 kusů filtrů podle "receptury" z TUL.

Chci zdůraznit, že jsme na univerzitě nebyli jediným týmem, který pomáhal zvládnout koronakrizi. Namátkou například kolega Šafka se svým týmem tisknul respirátory a štíty, textilní fakulta vyráběla filtry z meltblownu. Jsem ale hrdý na to, že liberecká univerzita byla schopná v takové krizové situaci přispět k jejímu překonání," dodal profesor Lukáš.

Vedení kraje uděluje Záslužnou medaili IZS Libereckého kraje II. stupně vždy v souvislosti s mimořádnými událostmi a konkrétními počiny jednotlivců. Mezi nyní oceněnými osobnostmi byli lékaři, zdravotníci, členové hasičského záchranného sboru, policie nebo dobrovolnických organizací. „Dali bychom dohromady ten nejlepší tým. Ale pevně věřím, že už ho nebudeme potřebovat,“ zhodnotil v závěru slavnostního předávání hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

giugiuiuh.jpg

Novoroční slovo rektora

Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.

1. 1. 2025 | Univerzita | 234