Do řešení aplikací moderních technologií v energetickém průmyslu s ohledem na stále se zvyšující spotřebu elektrické energie se musí zapojit mladá generace. Proto by dnešní středoškoláci i žáci základních škol měli se svými rodiči uvažovat o studiu technických oborů. Včera to na naší univerzitě řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová na veřejné přednášce pod aktuálním názvem „Energie pro příští generace".
Přednášku pořádala Technická univerzita v Liberci v rámci projektu Otevřená univerzita a Dana Drábová hovořila jako vždy před zcela zaplněnou posluchárnou E9. Sedělo se i na schodech. Kromě členů akademické obce – studentů a zaměstnanců - přilákala Dana Drábová i studenty libereckých středních škol a veřejnost z širokého okolí, kromě Liberce nebo Jablonce i ze vzdálenějších míst, například z Nového Bydžova nebo z Rumburku.
Dana Drábová hovořila o perspektivách i rizikách jaderné energie s ohledem na stabilitu tohoto energetického zdroje, výstavbu dalších elektráren a v souvislosti s dalšími zdroji energie, jako jsou fosilní paliva, větrná a solární energie i břidlicový plyn.
„Pokud si chceme zachovat dosavadní komfort, bude nutno ve vyspělých zemích investovat do obnovy současných a stavby nových elektráren do roku 2030 odhadem 20 bilionů eur,“ řekla Drábová a netajila se s tím, že ona osobně považuje jadernou energii za velmi přitažlivou. Jaderná energie je podle ní superkoncentrovaná, musíme jí rozumět a chovat se k ní zodpovědně. Může ji provozovat jen stát, který má odpovídající znalostní a průmyslovou infrastrukturu, aby mohl regulovat všechna rizika včetně využití zbytkového tepla, kontroly produktů štěpné reakce a nakládání s vyhořelým palivem.
„Nezastírám, že je jaderná energie rizikové odvětví. I proto musíme systematicky vychovávat novou generaci technicky vzdělaných odborníků, kteří převezmou zodpovědnost za další bezpečný rozvoj v oblasti jaderné energie. Jaderné technologie jsou velmi složité a vyžadují plně kvalifikované odborníky z mnoha profesí,“ konstatovala Drábová, která se velmi angažuje v projektech zaměřených na mládež.
A podle reakcí posluchačů padala její slova na úrodnou půdu: „Rád bych se zapojil do úsilí o čistější a bezpečnější energetické zdroje. Paní Drábová mi trochu vzala iluze, když mluvila o problémech s alternativními zdroji energie a podílu jaderné energie v budoucnu. No, ale nemusí mít za 30 let pravdu,“ řekl redakci T-UNI student jabloneckého gymnásia Jakub, který si již podal přihlášku na libereckou univerzitu. Jeho spolužák Kryštof se zase chystá studovat na VŠCHT. „Ptal jsem se paní Drábové, zda se v energetice uplatní i chemici. Odpověděla, že rozhodně ano, a tak si myslím, že by mě bavilo zaměřit se na využití odpadní energie,“ řekl. Přiznal zároveň, že ho zaujal absolvent TUL David Heger, když vyprávěl o své cestě do zaměstnaneckého poměru a následném reálném pracovním uplatnění v energetice.
Součástí programu, který připravila TUL ve spolupráci se společností ČEZ a.s. v rámci projektu Otevřená univerzita, byla i přednáška Pavla Šimáka ze společnosti ČEZ a.s. o aktuálním stavu v českých jaderných elektrárnách. Absolventi technických oborů mají podle něj dveře otevřené v řadě zajímavých odvětví: „Počítáme s modernizací i dostavbou Temelína. Zaměstnáváme více než tisíc lidí, z toho polovinu vysokoškoláků. Technicky vzdělané odborníky potřebujeme permanentně a nabízíme velmi dobré uplatnění. Odzkoušet si, co by je čekalo, kdyby u nás pracovali, si mohou v průběhu Letní školy, kterou pořádáme letos ve dvou termínech.“ (více v příloze pod článkem)
Bývalý výcvikový inženýr Elektrárny Temelín Ladislav Kramer pak navázal přednáškou na téma Jaderné elektrárny. Byla to vlastně příprava pro účastníky odborné exkurze TUL, která se na ETE uskuteční 20. dubna.
Na dvouletý projekt „Otevřená univerzita“ získala liberecká univerzita dotaci ve výši 36,5 milionu korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky podpoře EU jsou všechny akce zcela zadarmo. Zadarmo je i Dětská univerzita včetně potřebných výukových pomůcek. Cílem projektu je vzbudit zájem u mladé generace o studium technických oborů. „Na nezájem mladých lidí si opravdu nemůžeme stěžovat. Většina akcí bývá krátce po vyhlášení obsazená. Doufám, že ti, které to s námi baví, nepropásnou zápis na Letní univerzitu. Výběr zájemců se uskuteční již v sobotu 13. dubna během dne otevřených dveří Technické univerzity v Liberci, nazvaného Putování za vědou a technikou,“ řekl vedoucí projektu Otevřená univerzita Miloš Hernych z CxI TUL.
J. Kočárková
Další články v rubrice

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...