pátek 18. červen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > Vydržte, světlo na konci tunelu už je vidět, vzkazují studentům U3V TUL známé osobnosti

Vydržte, světlo na konci tunelu už je vidět, vzkazují studentům U3V TUL známé osobnosti

U3V fotka vide.jpg
Ve videu na podporu U3V TUL promlouvají herci, novináři, ředitelé nemocnice, zoo nebo muzea, ale třeba také dřevěné loutky Naivního divadla Liberec. Foto: Printscreen

Příval povzbuzení letí ve speciálním emotivním videu natočeném známými osobnostmi libereckého kulturního a vědeckého života ke studentům Univerzity třetího věku při TUL. Na dvě desetiletí budovanou U3V totiž více než tvrdě dopadla koronavirová omezení uplynulých měsíců.

U3V přitom nevytváří lidem starším 50 let jen prostor pro vzdělávání a tříbení názorů, ale pomáhá je také aktivizovat a sdružovat.

„Získávání informací, přemýšlení o nich a jejich tříbení v kolektivu druhých je činnost, která nás odděluje od ostatních živočichů. Velmi si vážím lidí, kteří jenom nepřebírají informace z televize nebo z rádia, ale kteří je podrobují kritickému myšlení. A to v jakémkoliv věku,“ říká v úvodu ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

Ve dvanácti videích nechybí lektoři, herci, novináři, lékař, umělec nebo památkář. Poselství přinesla i tlupa pravěkých lidí v podání loutek Naivního divadla Liberec. Ti všichni přinášejí podporu v těžké situaci jak studentům odkázaným na distanční výuku, tak organizátorům kurzů.

„Vyzývám vás, abyste v tomto náročném období vydrželi,“ nabádá ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš a dodává: „Svoboda bez vzdělání je nebezpečná!

U3V TUL prochází nejtěžší zkouškou v její dvě desetiletí trvající existenci. Koronakrize zamávala celým léty budovaným konceptem výuky. „Postavili jsme se k nové situaci čelem a již na jaře 2020 mezi prvními v zemi začali seniorům nabízet natočené přednášky, které jsme jim ve formě videí zveřejnili na youtube. V září jsme všechny zájemce – asi pět set seniorů – proškolili v užívání Google Meet a díky tomu mohla v zimním semestru většina z původně plánovaných kurzů proběhnout online,“ popisuje situaci ředitelka Centra dalšího vzdělávání TUL Jitka Pacltová.

Počty studujících se během roční pandemie snížily o polovinu

V letním semestru odradila řadu studujících pokračující nemožnost přímého setkávání, proto počet studujících klesl na polovinu. „Některé kurzy navíc bohužel svým charakterem online výuku neumožňují a mnoha lektorům se z pochopitelných důvodů do další neosobní výuky nechce,“ vysvětluje koordinátorka U3V Petra Palaščáková.

Zatímco v loňském letním semestru bylo ve více než 50 kurzech zapsáno přes 600 studentů, aktuálně jich je 317.

Ti, co zůstali, si ale online výuku pochvalují. Po síti se dokonce schází sbor Aurea Rosa, který touto formou dokázal nacvičit zcela nový repertoár. Způsob práce sbormistryně Jany Konvalinkové udivil i ostatní vedoucí pěveckých těles v zemi.

„Během pandemie jsme byli mile překvapení množstvím odvážných seniorů, kteří se rozhodli online výuku vyzkoušet. Víme, že na některých univerzitách tuto důvěru v šikovnost seniorů neměli a výuka pro U3V se u nich v tomto roce vůbec nerealizuje. Videem jsme proto chtěli našim studujícím, jichž si vážíme, poděkovat za jejich odvahu a vytrvalost a udělat jim radost,“ dodává Petra Palaščáková.

"Úžasný nápad, takhle oslovit studenty U3V! Opakovaně říkám, že můj nejlepší nápad v životě byl přihlásit se na U3V do Liberce. Díky," stojí v děkovném e-mailu Zdeňky Hanzelínové. Podobných nadšených reakcí od studujících dostala U3V celou řadu.

U3V rozhodně „neskládá zbraně“ a už nyní připravuje nové kurzy pro zimní semestr. „Dokonce nás lektoři sami oslovují. Koncem června budeme mít připravenu kompletní nabídku kurzů a budeme se těšit na to, že nám studenti zůstanou věrní nebo že se vrátí ti, které odradila nemožnost přímého setkávání,“ slibuje Petra Palaščáková.

Na své studenty se těší a ve videu k nim promlouvá i kunsthistorička Jaroslava Šiftová. Od loňského jara je také zdatnou „youtuberkou“ – její přednášky po síti patří k nejvyhledávanějším: „Opravdu mi moc chybíte. Tak na shledanou v lepších časech!“

Adam Pluhař

 

 

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání