Studentské inspirace přírodou i zaniklými budovami roztleskaly Prague Fashion Week

KDE_MBPFW SS22-1.jpg
Oděvy a šperky studentů katedry designu měly na nejprestižnější módní události v zemi úspěch. Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Privilegium předvést módní a šperkařské kreace na prestižním Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2021 dostali už počtvrté studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL. Odměnou jim byl v jedné z hal Holešovické tržnice potlesk módních znalců a především dotyk s velkým světem elegance.

„Reakce publika a všech zúčastněných byla úžasná. Znamenala velkou vzpruhu v tom, že to byla první velká pokovidová přehlídka, kde mohli být fyzicky přítomni jak studenti a pedagogové, tak široká odborná i laická veřejnost,“ komentovala Zuzana Veselá z Katedry designu Fakulty textilní TUL účast studentů na nejprestižnější módní události v zemi.

Kolekce vybraných studentských prací prezentovala studijní program návrhářství se zaměřením na návrhářství skla a šperku a návrhářství textilu a oděvu. Výtvory studentů se rozhodně nedají zařadit do jedné škatulky. Styl tvůrců je osobitý.

Například Vendula Menšíková se ve své pánské oděvní kolekci Vandalismus čili umění vyrobené z experimentálně zpracovaných materiálů inspirovala krásou zániku opuštěných budov a pouličním uměním. Veronika Šišková zase vytvořila kolekci ovlivněnou pastelovým postmoderním bytovým komplexem La Muralla Roja ve Španělsku. „Při tvorbě modelů jsem se pokusila přemýšlet podobně jako jeho architekt – Ricardo Bofill,“ přiblížila svůj nápad Veronika Šišková. Studentka Anna Střídová se zase nechala ve své kolekci Flóra ještě živá vést přírodou.

Studentské práce zaujaly česká celoplošná média, modely sdílely i dámské lifestylové magazíny, například Elle. „Pro zúčastněné absolventy, kteří byli na přehlídce s bakalářskými kolekcemi je to milník v tvorbě. Pro studenty z nižších ročníků jde zase o takovou první zkoušku toho, jak odprezentovat malou semestrální práci na velkém mole,“ doplnila návrhářka a pedagožka Zuzana Veselá.

Práce studentů v zaměření návrhářství skla a šperku vznikaly pod výtvarným vedením Ludmily Šikolové, Marcely Kindl Steffanové, Jany Válkové Střílkové. V zaměření návrhářství textilu a oděvu vedli práce Svatoslav Krotký, Zuzana Veselá, Miroslava Focke a Ondřej Ludín.

Katedra, jež hledá neotřelé možnosti

Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci garantuje výuku denního bakalářského studijního programu návrhářství a nově také navazujícího magisterského studijního programu design - textil, oděv, sklo, šperk. Koncepce studia je zde založena nejen na samotné tvůrčí činnosti, ale také na hledání nových způsobů výtvarného zpracování materiálů a netradiční realizace výrobků, a to díky technologickým možnostem celé fakulty.

Fakulta textilní je jednou z největších fakult v EU, která se věnuje textilnímu materiálovému inženýrství komplexně a zároveň je jedinou svého druhu v České republice. Pouze liberecká fakulta rozvíjí tvůrčí činnosti a poskytuje vysokoškolské vzdělání napříč celým textilním oborem, provádí základní i aplikovaný výzkum od designu, materiálu přes technologie, hodnocení jakosti až po široké spektrum aplikačních oborů.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 393