Studentské inspirace přírodou i zaniklými budovami roztleskaly Prague Fashion Week

KDE_MBPFW SS22-1.jpg
Oděvy a šperky studentů katedry designu měly na nejprestižnější módní události v zemi úspěch. Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Privilegium předvést módní a šperkařské kreace na prestižním Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2021 dostali už počtvrté studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL. Odměnou jim byl v jedné z hal Holešovické tržnice potlesk módních znalců a především dotyk s velkým světem elegance.

„Reakce publika a všech zúčastněných byla úžasná. Znamenala velkou vzpruhu v tom, že to byla první velká pokovidová přehlídka, kde mohli být fyzicky přítomni jak studenti a pedagogové, tak široká odborná i laická veřejnost,“ komentovala Zuzana Veselá z Katedry designu Fakulty textilní TUL účast studentů na nejprestižnější módní události v zemi.

Kolekce vybraných studentských prací prezentovala studijní program návrhářství se zaměřením na návrhářství skla a šperku a návrhářství textilu a oděvu. Výtvory studentů se rozhodně nedají zařadit do jedné škatulky. Styl tvůrců je osobitý.

Například Vendula Menšíková se ve své pánské oděvní kolekci Vandalismus čili umění vyrobené z experimentálně zpracovaných materiálů inspirovala krásou zániku opuštěných budov a pouličním uměním. Veronika Šišková zase vytvořila kolekci ovlivněnou pastelovým postmoderním bytovým komplexem La Muralla Roja ve Španělsku. „Při tvorbě modelů jsem se pokusila přemýšlet podobně jako jeho architekt – Ricardo Bofill,“ přiblížila svůj nápad Veronika Šišková. Studentka Anna Střídová se zase nechala ve své kolekci Flóra ještě živá vést přírodou.

Studentské práce zaujaly česká celoplošná média, modely sdílely i dámské lifestylové magazíny, například Elle. „Pro zúčastněné absolventy, kteří byli na přehlídce s bakalářskými kolekcemi je to milník v tvorbě. Pro studenty z nižších ročníků jde zase o takovou první zkoušku toho, jak odprezentovat malou semestrální práci na velkém mole,“ doplnila návrhářka a pedagožka Zuzana Veselá.

Práce studentů v zaměření návrhářství skla a šperku vznikaly pod výtvarným vedením Ludmily Šikolové, Marcely Kindl Steffanové, Jany Válkové Střílkové. V zaměření návrhářství textilu a oděvu vedli práce Svatoslav Krotký, Zuzana Veselá, Miroslava Focke a Ondřej Ludín.

Katedra, jež hledá neotřelé možnosti

Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci garantuje výuku denního bakalářského studijního programu návrhářství a nově také navazujícího magisterského studijního programu design - textil, oděv, sklo, šperk. Koncepce studia je zde založena nejen na samotné tvůrčí činnosti, ale také na hledání nových způsobů výtvarného zpracování materiálů a netradiční realizace výrobků, a to díky technologickým možnostem celé fakulty.

Fakulta textilní je jednou z největších fakult v EU, která se věnuje textilnímu materiálovému inženýrství komplexně a zároveň je jedinou svého druhu v České republice. Pouze liberecká fakulta rozvíjí tvůrčí činnosti a poskytuje vysokoškolské vzdělání napříč celým textilním oborem, provádí základní i aplikovaný výzkum od designu, materiálu přes technologie, hodnocení jakosti až po široké spektrum aplikačních oborů.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 458
KWAK v Decathlonu na totemu z TXB desky (4).JPG

Univerzita dostává své technologie na globální trh

Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

3. 6. 2025 | Události | 481