Světlina od Václava Podestáta a Lesní kolumbária Anny Machátové jsou nejlepší studentské projekty zimního semestru oceněné v rámci soutěže Ještěd f Kleci. Jedná se o tradiční soutěž na Fakultě umění a architektury TUL, kterou pořádají její studenti. Letos posedmadvacáté a poprvé od propuknutí koronakrize naživo.
Každý semestr má pětičlenná porota za úkol vybrat z programů Architektura a urbanismus a Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru jeden nejlepší projekt a čtyři nominované práce. Tentokrát v ateliéru Karla Hubáčka studentská díla posuzovali: umělec EPOS 257, architektka Petra Kunarová, urbanistka Rozálie Kašparová, teoretik umění Michal Koleček a teoretik architektury Richard Biegel.
V kategorii Architektura a urbanismus porotu nejvíc zaujal projekt Anny Machátové Lesní kolumbária v lotyšské Rize. „Mojí hlavní myšlenkou bylo neopírat se o jasně dané strukturální formy. Práce byla čistě intuitivní, vycházela z náhody, s mírně řízenou reakcí ve vztahu k typologii, použitým materiálům a tradicím hřbitova,“ popisuje svoji práci Anna Machátová.
V rámci sekce Výtvarné umění zvítězila instalace Světlina. Autor Václav Podestát pracuje u tohoto díla s pojmy Heideggerovy filosofie. Snaží se napnout pozornost k přehlíženým kvalitám zadní části ateliérového prostoru. „Tuto část místnosti používáme převážně jako skladiště a zakrýváme ji přenosnými stěnami. Shromažďujeme zde materiál, nevyužitý nábytek, pozůstatky starých, mnohdy neznámých, prací a odsouváme do ní věci, u kterých takříkajíc nevíme, co s nimi. Důsledkem je ztráta místa s nejširším výhledem a největší intenzitou přirozeného světla,“ přibližuje v anotaci Václav Podestát svoji instalaci.
Za sekci architektura porota ještě nominovala Michaelu Maštrlovou s projektem Iceland Greenhouse restaurant a Matěje Tobiáše s Body zlomu. V umělecké kategorii byli nominováni Filip Čapek s projektem Mléko/asfalt a Vítězslav Plavec s Nadbarevnou krajinou. Nominovaná díla si můžete prohlédnout na tomto odkaze.
Ještěd f Kleci propojuje školu a město
Ocenění nejlepších prací je vyvrcholením celého týdne plného přednášek, koncertů a workshopů. Akci přenášejí do centra Liberce a Ještěd f Kleci tak získává mimoškolní přesah.
Ještě před samotným zahájením 27. ročníku se v úterý 9. února konala v knihkupectví a antikvariátu Fryč přednáška Životní cyklus budov: Debata s architektem a památkářem. Přednášeli Jakub Adamec ze studia ANUUK a Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu Liberec, autor knihy Liberec – urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky.
Oficiální zahájení se vrátilo k tradici koncertu v klubu Vokno.
V rámci workshopu Vyrob si sáň & sjeď na ní kopec studenti vyrobili mnoho pojízdných i méně pojízdných sáněk, na kterých sjeli sjezdovku na Ještědu. „Největší radost máme z toho, že se poprvé od počátku koronakrize soutěž vrátila z online prostředí do reálu našeho ateliéru a mohli jsme se všichni osobně potkat,“ zhodnotila za studentské organizátory uplynulý 27. ročník Anna Böhmová.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut
Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.