
Studenti Gymnázia Tanvald okusili ve špičkově vybavených laboratořích postupy vědců a stali se na několik hodin bioinženýry. Vědecké úkoly jim v rámci projektového dne pro střední školy připravili členové Katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Tři desítky septimánů a studentů biologického semináře z oktávy poznávaly mnohovrstevnatý studijní program bioinženýrství. Nahlédli do principu výroby a následného použití nanovláken v medicíně. Zejména pro tkáňové inženýrství nebo krytí ran.
Úvodní přednáška představila multidisciplinární obor bioinženýrství. Pak už se studenti ve skupinkách střídali v laboratoři optické a elektronové mikroskopie, tkáňového inženýrství a ve fyzikálně–chemické laboratoři. Tam měli k dispozici laboratorní zařízení pro elektrické zvlákňování.
Vyzkoušeli si spektrofotometrii, přesnou práci při přípravě roztoků, izolaci DNA nebo důkazy přítomnosti bílkovin. Pod elektronovým mikroskopem sledovali pylová zrna rostlin zachycená na nanovláknech a poznali také princip výroby nanovláken.
„Podobný projektový den by některé studenty mohl inspirovat při výběru dalšího studia a pak i povolání. Studenti vidí v univerzitních laboratořích opravdu praktické využití biologie a dalších věd v praxi. Poznají princip výroby nanovláken i to, k čemu se dají v medicíně použít,“ zhodnotila projektový den Kateřina Bendová, jež na gymnáziu Tanvald učí biologii a chemii.
Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v Libereckém kraji. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu. Dospělí odborníci zase absolvují školení, která jim pomáhají zkvalitnit výuku.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Projekt na čištění toxických vod LIFEPOPWAT je v evropském finále a uchází se o váš hlas
Unikátní technologie na odstranění pesticidů z drenážních vod nasazená s úspěchem na výsypce lomu Hájek na Karlovarsku a na výsypce v polském Jaworznu postoupila jako první český projekt v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života mezi devět...

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...