
Anatomii tvarů i košile, jejichž látku si před ušitím sami utkali, předvedli studenti Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (FT) na módní přehlídce v Galerii N. Modely připravené v rámci studijního programu Návrhářství textilu a oděvu otevřely výstavu semestrálních prací.
V jablonecké Galerii N je nyní k vidění celá řada designových experimentů i hravých šperků a objektů. V galerijních prostorách se představují díla vzniklá v rámci bakalářského studijního programu Návrhářství se zaměřením na Návrhářství skla a šperku a navazujícího magisterského studijního programu Design – textil, oděv, sklo, šperk. V univerzitní galerii budou studentské výtvory k vidění až do pátku 10. června.
Studenti prvního ročníku v zaměření Návrhářství textilu a oděvu, jejichž výtvory byly na přehlídce k vidění, zpracovávali téma „Pohyb – klid“ anatomie tvarů. Druhý ročník pracoval na téma „Šelmy“ nebezpečné a půvabné. „První ročník pracoval pouze s bílou tkaninou. Oděv tvořili jako objekt, pracovali s objemem a formou,“ nastínila podstatu studentských prací Zuzana Veselá, oděvní návrhářka z Katedry designu FT.
Studenti druhého ročníku si dokonce pro své módní kreace navrhovali a vyráběli autorské tkaniny. Spolupracovali při tom s Katedrou textilních technologií FT, na výrobě se rovněž podílela společnost Mileta.
Na výstavě v univerzitní galerii jsou k vidění také práce na zadaná témata studentů prvních až třetích ročníků se zaměřením Návrhářství skla a šperku. A rovněž díla studentů nového magisterského studijního programu Design – textil, oděv, sklo, šperk. Studenti své semestrální práce tvořili na volná témata.
K vidění je třeba vyvýšený záhon, jenž vychází z propojení užitného textilního uměleckého objektu, principů zahradního umění a koncepce francouzských zahrad u šlechtických sídel. Objekt v sobě nese i ekologické poslání. Nejdůležitějším materiálem využitým při sestavování vyvýšeného záhonu jsou totiž geotextilie, jež nepředstavují zátěž pro ekosystém zahrady a "stráví" je okolní prostředí. A právě trávení má spojitost s tvarem objektu. Autor se inspiroval trávicím traktem lidského těla.
V rámci volného ateléru jsou k vidění například i skleněné pleteniny. Textilie vznikly ze svazků skleněných a čedičových vláken, jež jsou zpracovány ručním pletením a háčkováním. Textilní útvary se pak experimentálně při teplotních zkouškách měnily ve skleněné objekty. Čedičová vlákna při vysokých teplotách měnily barvu i vlastnosti.
Všechny semestrální práce vznikaly pod výtvarným vedením pedagogů Katedry designu FT Svatoslava Krotkého, Ludmily Šikolové, Jany Válkové Střílkové, Václava Řezáče, Martina Hlubučka, Zuzany Veselé, Miroslavy Focke, Ondřeje Ludína a za podpory všech členů Katedry designu.
Univerzitní Galerie N sídlí v Jehlářské ulici 14/520 v Jablonci nad Nisou.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Naši designéři znovu ozdobili Mercedes-Benz Prague Fashion Week
Studentky a studenti Katedry designu Fakulty textilní TUL dostali opět příležitost předvést svoji kreativitu na exkluzivní módní přehlídce během prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W25. Součástí studentského bloku byla i soutěžní módní...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...