Téma letošní Noci vědců Všemi smysly přivedlo do kampusu Technické univerzity v Liberci zástupy malých i velkých návštěvníků. A bylo nad čím žasnout a co objevovat. Na děti i dospělé čekaly v pátek 30. září večer desítky stanovišť s ochutnávkami vědy.
„Letošní účast patří k rekordním. Přišla přibližně tisícovka návštěvníků, které zlákal náš pestrý program,“ uvedla Bianca Lamrová z oddělení komunikace a marketingu TUL, která Noc vědců koordinovala.
Vědci si pro návštěvníky v budovách C, F, G, L a T přichystali řadu experimentů, zážitkových aktivit, komentovaných ukázek, představení výzkumných metod i špičkového vybavení. Lidé procházeli laboratoře, do nichž nemají běžně přístup a nikde se nenudili. Všude vědci názorně předváděli, jak zábavná a vzrušující je jejich práce. A interaktivně zapojili všechny příchozí a jejich smysly.
Někde mohli návštěvníci zapojit i smysly, s nimiž by ani nepočítali. Například čich u skla, když mohli vzít vůbec poprvé do ruky vzorky vyrobené z nového materiálu Porous Glass Plasticine, který vzešel z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Dá se použít nejen na výrobu nosičů nanočástic ve filtračních zařízeních, ale i designových stěn interiérů a třeba na výrobu parfémovaných šperků. „Otvírá se tím zcela nová oblast ,voňavé' bižuterie,“ přiblížila členka vývojového týmu Marie Stará.
Na děti, rodiče i seniory čekaly stanoviště s brýlemi pro rozšířenou realitu, roboty, termokamerou nebo se zařízením pro snímání pohybu, jež se používá při vývoji počítačových her. Návštěvníci mohli poznávat rozličné biomateriály, za pomoci elektronového mikroskopu objevovat fascinující nanosvět, testovat svůj běh a zrychlení, stejně jako odvahu, když na vlastní kůži zkoumali reakci methanu s kyslíkem nebo experimentovali se zlatými nanočásticemi, dusíkem a suchým ledem. Testovali také, jaké to je, když chybějící zrak musí nahrazovat ostatní smysly. Zahráli si na historiky i jazykovědce, po hmatu poznávali modely libereckých budov nebo zjišťovali, jak nás smysly ovlivňují v tom, co koupíme.
Zkrátka, bylo toho hodně, co TUL během noci plné vědeckého poznávání nabízela. A už teď organizační tým přemýšlí, čím překvapí v příštím ročníku.
Technická univerzita v Liberci patřila spolu s iQLANDIí k 80 institucím v 62 městech, které se do letošní Noci vědců zapojily. Dohromady organizátoři letošní Noci vědců napříč celou zemí připravili na 1780 programových událostí na téma Všemi smysly.
Noc vědců vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos bylo zapojeno 64 pořadatelů včetně 19 veřejných vysokých škol.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Unikátní soutěž ve 3D tisku ovládly modely motorů
Sestava modelů synchronního a asynchronního motoru získala první místo v soutěži o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem, kterou potřetí uspořádala Fakulta strojní TUL. Vítězný tým z SPŠ Česká Lípa...
Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...
JobTUL Days, druhý ročník největšího regionálního setkání studentů a firem je tu a je nabitý
Více než 60 firem a organizací se představí studentům a studentkám na kariérním veletrhu JobTUL Days 2024. Našlapaný je i doprovodný program: přednášky odbornic a odborníků z oblasti kariérního a osobního růstu, možnost konzultace CV s...