Na počest zesnulého Petra Rezka nese knihovna FUA jeho jméno a odhalila bustu

IMG_1406-2.jpg
Bustu Petra Rezka v pondělí ve fakultní knihovně odhalili architekt Jiří Žid (vlevo) a děkan FUA Osamu Okamura. Foto: Adam Pluhař, TUL

Zneklidňující filozof a teoretik umění Petr Rezek, jenž byl roky spjat s Fakultou umění a architektury TUL a loni na podzim ve věku 74 let navždy odešel, má na fakultě svoji bustu. Po Petru Rezkovi je nově pojmenována i fakultní knihovna. Žák filozofa Jana Patočky totiž významně rozšířil a vedl fakultní knihovnu. A právě v obklopení „svých“ knih bude tento oblíbený pedagog dál připomínat neutuchající potřebu kritického myšlení, k němuž studenty vedl.

Sádrovou bustu vytvořil sochař Jindřich Zeithamml. „Stáli jsme o cokoliv, co by docenta Rezka v knihovně připomínalo. Vůbec jsme nedoufali, že nám pan Zeithamml dlouhodobě zapůjčí přímo bustu a jsme za to moc rádi. Pro nás to má význam v tom, že knihovna byl takřka výsostný prostor Petra Rezka. On jej celý vybudoval a směřoval,“ řekl Jiří Žid, pedagog Fakulty umění a architektury TUL (FUA) a blízký spolupracovník Petra Rezka.

Fakultní knihovna nese nově jméno Petra Rezka a brzy se přesune do nově zrekonstruovaných a klidnějších prostor. Knihovna vznikla přesunem soukromého fondu profesora Jiřího Suchomela v roce 2002 a následnými nákupy. Péčí docenta Rezka se šestinásobně rozšířila na nynějších více než 12 tisíc svazků. „Mnoho studentů jistě vzpomíná na zahraniční exkurze, kdy se vraceli do Liberce s plnými taškami knih, aby se místo drahého poštovného mohlo koupit ještě více knih,“ zavzpomínal před časem Jiří Žid na zesnulého kolegu. Na T-UNI jsme věnovali Petru Rezkovi nekrolog.

„Kdo kontroverzního Petra Rezka poznal, tomu se jistě zapsal do paměti, ať už vzletnou nadčasovou úvahou, ikonickým smíchem, nebo situací připomínající scénář absurdního dramatu. Rezkova zdánlivě nabručená, ironická a neustále dumající aura zůstane hluboko zarytá v základech fakulty (a v knihovně obzvláště), proklouznutí neboli smrti navzdory… Petr Rezek byl, je a bude nesmrtelným a zároveň nekýčovitým skvostem přemýšlivé české kultury. Bylo nám ctí,“ zhodnotila FUA osobnost Petra Rezka ve smutečním oznámení na svých stránkách.

Studentský hold: performance i obsáhlý časopis

Performance Zločin v knihovně, kterou studenti nacvičili za přispění herečky Divadla F. X. Šaldy Elišky Jansové, vzdala hold Rezkovu kritickému myšlení za všech okolností. Čtené scénky se vracely k činnostem, které Petr Rezek v knihovně nelibě nesl. Například konzumaci jídla a alkoholu. Přitom studenti po vzoru svého učitele sami vtipně nahlodávali stereotyp, který docent Rezek přísně vyžadoval ve fakultní knihovně.

Svému učiteli symbolicky poděkovali i tím, že vlastním nákladem vydali sborník Demiurgos (starořecký řemeslník, hybatel, ideální tvůrčí princip). Své vzpomínky věnovali nejen pedagogové FUA, ale i významní architekti. Například Josef Pleskot či Petra Hrůša a další přátelé. Součástí jsou i přednášky nebo Rezkova studentská zadání.

 

Vzhledem k množství materiálů, která studenti stále shromažďují, bude mít publikace pokračování. „Nechceme jen vzpomínat. Považujeme za nesmírně důležité nenechat se odchodem Petra Rezka ochromit, paralyzovat, ustrnout v myšlení. Naopak. Je třeba to, co v nás Petr Rezek zanechal, nadále kultivovat a rozvíjet. Pokračovat v tom vnitřním pohybu, který vedl snad každého, kdo se někdy účastnil jeho přednášky nebo si přečetl některý z jeho textů, k hlubokému zamyšlení,“ řekl během křtu spoluautor časopisu Petr Pelech. Jeho redakční kolega František Fiedler dodal: „Docent Rezek jen nepřednášel, ale ukázal nám, jak se dostat k podstatě a jak přemýšlet o věcech. Jeho výrokem ostatně bylo, že otázka je důležitější než odpověď.“

Děkan FUA Osamu Okamura si počinu studentů velmi cení. „To, že studenti oslovili významné osobnosti s prosbou o osobní příklady toho, jak jejich tvorbu a myšlení ovlivnil Petr Rezek, a vytvořili ve svém nákladu časopis, bylo pro mě opravdu nečekané. Byla to od začátku do konce jejich iniciativa. Vysoce hodnotím i to, v jaké rychlosti a kvalitě dokázali studenti tuto publikaci připravit,“ zhodnotil děkan Osamu Okamura a dodal: „Věřím, že se reflexe díla Petra Rezka brzy chopí také odborná obec. Docent Rezek si to zaslouží.“

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce