Půjčují si, ale vracejí. Nejlepšími čtenářkami jsou designérka a budoucí záchranářka

IMG_2787-2.jpg
Zuzana Veselá z Fakulty textilní TUL využije většinu knih, které si v univerzitní knihovně půjčí, při výuce textilního a oděvního návrhářství. Foto: Adam Pluhař, TUL

U výdejního pultu Univerzitní knihovny TUL jsou několikrát v měsíci, přesto nemají ani jednu upomínku. Právě spolehlivé vracení knih vyneslo letos kromě častých výpůjček Zuzaně Veselé z katedry designu fakulty textilní a Barboře Tylové, studentce fakulty zdravotnických studií, titul Čtenář roku 2023.

Univerzitní knihovna ocenila nejvěrnější a zároveň nejpoctivější čtenáře popáté. „Naši čtenáři mívají třeba i stovku výpůjček za rok, jakmile se jim ale na kontě objeví jakýkoli dluh a přijde upomínka, vypadávají z účasti v honbě za titulem Čtenář roku,“ objasňuje nekompromisní pravidlo Jitka Vencláková, ředitelka Univerzitní knihovny TUL.

Zuzaně Veselé tak stačilo k vítězství 28 knih. „Půjčit si dvacet osm knih za rok zase tolik není. A včasné vracení knih mi přijde přirozené, protože na tyto publikace mohou čekat další zájemci. Proto mě ocenění opravdu překvapilo, je vlastně asi v životě moje první,“ zasmála se Zuzana Veselá krátce poté, co v univerzitní knihovně v budově H převzala diplom a drobné dárky.

Většinu knih, které si půjčí, využije při výuce textilního a oděvního návrhářství. „Knížky používám v hodinách jako důležitý zdroj informací a inspirace, nespoléhám se jen na digitální média. Nejčastěji jsou to knihy o principu navrhování udržitelné módy a designu, o umění a o textilní a oděvní historii,“ doplnila Zuzana Veselá.

Pokud nějakou publikaci zrovna nemůže sehnat, využívá designérka meziknihovních výpůjček. A cení si i toho, že knihovna vychází vstříc žádostem o pořízení titulů, o něž fakulta požádá.

A co nejradši čte, když zrovna nelistuje knihami o designu nebo historii módy? Obdivuje mnohovrstevnatý styl psaní Umberta Eca. A relaxuje při čtení detektivek.

»Kdyby tak bylo víc knih v digitální podobě«

Studentka třetího ročníku zdravotnického záchranářství Barbora Tylová si loni půjčila třiatřicet knih. Všechny tituly potřebovala ke studiu. „Poznatky o medicínských tématech čerpám z knih, ne z internetu, kde je spousta nepravd a zavádějících informací,“ vysvětluje Barbora Tylová svoji půjčenou „porci“ knih. „V knihovně jsem pokaždé sehnala to, co jsem potřebovala, je tu opravdu velký výběr. A cením si toho, že za nic nemusím platit. Knihy jsou jinak opravdu drahé,“ řekla Barbora.

 

Vracet knihy v termínu pokládá za přirozené. „Nedá se na to zapomenout, když mi před koncem výpůjční doby přijde mail. Pokud ještě knížku potřebuji, stačí si ji jen na portále prodloužit. Vidím i přehled toho, co mám půjčené,“  říká Barbora.

Mimo jiné oceňuje, že půjčené knihy může uložit do jednoho ze tří biblioboxů. Třeba v areálu kolejí v Harcově. „Ještě bych si přála, aby měla knihovna víc titulů digitalizovaných. Přes knihovní portál si pak můžu knihu přečíst nebo něco rychle najít třeba v deset v noci. Můžu tak také sehnat knihu, i když je půjčená.“

Desítky tisíc svazků, databáze i tisky diplomek

Univerzitní knihovna má ve fondech na 250 tisíc svazků včetně závěrečných prací. Ročně dokoupí mezi pěti a šesti tisíci svazky. Veškerý nákup je na základě požadavků řízen z fakult. Možnost požádat o dokoupení konkrétní knihy mají i studenti.

A knihovna systematicky pracuje i na digitalizaci. „Každý měsíc převedeme do digitální podoby přibližně padesát titulů. Nyní je zdigitalizováno přes tisíc dokumentů. Čtenáři mohou o digitalizaci požádat u každého titulu v našem online katalogu. Požadavky na digitalizaci nám posílají také přímo akademici. Je to pomalá práce, ale počty zdigitalizovaných titulů rostou,“ doplnila ředitelka knihovny Vencláková.

Knihovna nabízí také celou řadu služeb. Kromě meziknihovních výpůjček, kdy jsou knihovníci schopni sehnat jakýkoliv titul z knihovny v republice nebo ve světě, mají uživatelé přes online katalog přístup do celé řady databází. V seznamu najdou například české technické normy ČSN online, citační databázi Journal Citation Reports či multioborovou databázi JSTOR. Seznam databází univerzitní knihovny.

Pod Univerzitní knihovnu TUL patří také středisko Polygrafie, které nabízí vazbu a tisk závěrečných prací za nejlepší ceny v Liberci nebo velkoformátové tisky.

Univerzitní knihovna také nabízí využívání svých prostor knihovny – ať už je to relaxační zóna či studijní boxy a místnost pro skupinové práce.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_8232.jpg

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici

Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

14. 2. 2025 | Události | 387
IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 366

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 631
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 350