Suterén už rok pomáhá na svět nápadům. Přijďte si také do TULab zakutit!

IMG_2994-2.jpg
Kyle Goss ukazuje precizní práci řezacího plotru Thunder Laser. Univerzitní dílna TULab podporuje kreativitu a praktické dovednosti, nabízí toho ale mnohem víc. Foto: Adam Pluhař, TUL

Volant pro formuli, busta z 3D tiskárny, laserem vykroužené modely domů nebo automatem vyšité košile už vznikly v univerzitní dílně TULab. Ta už rok slouží zaměstnancům i studentům v suterénu budovy A Technické univerzity v Liberci. Najdete v ní stroje a zařízení, o kterých vás možná ani nenapadlo uvažovat.

Řezací plotr Thunder Laser právě precizně vykrajuje loga Ekonomické fakulty do laminátových desek. „Nechávali jsme si je už vyrobit od externí firmy, ale s výsledkem jsme nebyli spokojení. Tady jsou perfektní,“ pochvaluje si Barbora Schmidtová z Polygrafie TUL, když odchází z TULabu se štosem desek ještě zahřátých laserem.

Plotr obsluhuje Kyle Goss, jeden z deseti dobrovolníků, kteří od pondělí do čtvrtka vždy mezi 14. a 18. hodinou poradí a pomohou s obsluhou všech strojů v TULab . Dávají také pozor na to, aby vždy každý odcházel se všemi prsty. „Rozjezd byl pozvolný. Teď po roce fungování dílny nás objevuje stále víc lidí. Jsou ze všech fakult univerzity,“ líčí Kyle Goss. Jak říká, kromě studentů architektury s nespočtem architektonických modelů s precizně vyřezanými vrstevnicemi přicházejí i další studenti a zaměstnanci univerzity. Stále živější prostory budovy A s klasickým kutilským nářadím hned v sousedství laseru, práškových, strunových i stereolitografických 3D tiskáren, 3D skenerů, CNC nebo strojového vyšívání objevili TULab i strojaři, designéři, ekonomové, pedagogové nebo zdravotníci.

„Během roku se tu vyráběly volanty monopostu studentské formule, vyšívaly košile pro celý závodní tým, tiskly šperky pro studenty designu nebo vyráběly didaktické pomůcky pro budoucí učitele. Jeden student si tu třeba i skenoval hlavu a tu pak vytiskl jako bustu. Je zajímavé pozorovat všechny ty nápady,“ líčí Kyle Goss.

 

A výčet doplňuje vedoucí dílny Jan Koprnický. Podle něj už dílna pomohla na svět celé řadě projektů a akcí. „Ladil tu třeba formu Student Business Club, který pořádá soutěž Start-up TUL. Studenti tu 3D skenovali a vytvářeli 3D tiskem umělé ruce, nebo rozvaděčům krásně sestřihli a nakrimpovali kabely. Nový univerzitní font TUL Mono tady dostával laserem nebo CNC ostře řezané rysy. A protože je cílem tohoto tvůrčího prostoru také vytvoření příležitostí pro rozšiřování obzorů, hostoval TULab pod vedením instruktorů workshopy pro předškoláčky, školáky, středoškoláky, vysokoškoláky i U3V, zkrátka pro studenty TUL budoucí, současné i bývalé,“ vypočítává Jan Koprnický.

„Fantazii se meze nekladou. Studenti u nás mohou zrealizovat projekty a zlepšit své dovednosti v oblasti technologií a designu, zaměstnanci zase tvořit výukové pomůcky nebo prototypem ověřit teoreticky navržené koncepty,“ říká Jan Koprnický.

Inspirací pro zřízení dílny TULab byly koncepty výrobních laboratoří neboli FabLabů. S úspěchem je využívají i jiné vysoké školy. Univerzitní dílna TULab vznikla z iniciativy několika zapálených lidí, s podporou vedení univerzity, a je k dispozici studentům a zaměstnancům TUL napříč všemi jejími součástmi. Jejím cílem je podporovat kreativitu a praktické dovednosti, zdaleka ale neslouží jen jako dílna. V prostorách TULab se konají například workshopy, přednášky nebo soutěže.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 241

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 670
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 368