
Do světa fyziky představeného jako jednu velkou hru vstoupili spolu s Technickou univerzitou studenti Doctriny – Podještědského gymnázia a dvě stovky prvňáčků libereckých základních škol. Katedra fyziky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL ve spolupráci s gymnáziem uspořádala Fyzikální jarmark.
Gymnazisté připravili celou řadu pokusů z rozličných oborů fyziky založených na fyzikálních jevech. Teplo roztáčelo kolotoč, světlo umožnilo hrát stínové divadlo, díky mechanice zase dětem na prstě seděl papírový papoušek. Fyzikální hračky si děti v prostoru před univerzitní aulou samy vyráběly. Studenti je vedli a společně pak prováděli pokusy. „Akce ukáže malým dětem fyziku jako zábavu. Gymnazisté zase přemýšlí o podstatě fyzikálních jevů a zjistí, že mohou fyzikou pobavit nejen sebe, ale i děti a své okolí. Zájem je takový, že musím oslovovat školy postupně, abych naše studenty nezahltila. V počtu dětí jsme už na hraně zvládnutelnosti,“ řekla Vladimíra Erhartová z Doctriny – Podještědského gymnázia.
Na začátku byl Fyzikální jarmark součástí předmětu Fyzika v přírodovědě a tradice pokračuje, i když už předmět není akreditován a Vladimíra Erhartová nepůsobí na katedře fyziky. Doktorka Erhartová spolu se svým mužem, vedoucím Katedry fyziky FP TUL Jiřím Erhartem dál patří k tahounům popularizačně-naučné akce. „Fyzikální jarmark může přilákat studenty ke studiu na vysoké škole. Ve studentech se mimo jiné snažíme vzbudit sympatie k fyzice, ale i přírodovědným předmětům a třeba i pedagogice. Tady si totiž ověří, jestli mají předpoklady pro to, aby se věnovali práci s dětmi. Ti ostatní třeba alespoň poznají, že fyzika nemusí být jen nenáviděný předmět, ale umí být zajímavá,“ řekl Jiří Erhart.
Zábavný pokus s těžištěm a dvěma vidličkami předváděla sextánka Daria Vařilová. „Mám z toho radost, protože kolem sebe vidím hodně entuziasmu a děti to opravdu baví, ani jsem to nečekala,“ sdělila Daria Vařilová.
„Jsme tu v rámci pracovních činností, děti se ale zároveň seznamují s fyzikálními zákony přirozenou cestou a hravou formou dřív, než vše začnou brát na druhém stupni,“ uvedla Iveta Stará ze Základní školy Vrchlického v Liberci.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Studenti trénovali s armádou první pomoc v bojových podmínkách
Třídenním mimořádným kurzem s Armádou České republiky prošli studenti a studentky Fakulty zdravotnických studií TUL. Vyzkoušeli si, jak první pomoc poskytují vojáci v bojových podmínkách. Sami si také postavili stanový tábor, prošli střeleckou...

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...