
Do světa fyziky představeného jako jednu velkou hru vstoupili spolu s Technickou univerzitou studenti Doctriny – Podještědského gymnázia a dvě stovky prvňáčků libereckých základních škol. Katedra fyziky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL ve spolupráci s gymnáziem uspořádala Fyzikální jarmark.
Gymnazisté připravili celou řadu pokusů z rozličných oborů fyziky založených na fyzikálních jevech. Teplo roztáčelo kolotoč, světlo umožnilo hrát stínové divadlo, díky mechanice zase dětem na prstě seděl papírový papoušek. Fyzikální hračky si děti v prostoru před univerzitní aulou samy vyráběly. Studenti je vedli a společně pak prováděli pokusy. „Akce ukáže malým dětem fyziku jako zábavu. Gymnazisté zase přemýšlí o podstatě fyzikálních jevů a zjistí, že mohou fyzikou pobavit nejen sebe, ale i děti a své okolí. Zájem je takový, že musím oslovovat školy postupně, abych naše studenty nezahltila. V počtu dětí jsme už na hraně zvládnutelnosti,“ řekla Vladimíra Erhartová z Doctriny – Podještědského gymnázia.
Na začátku byl Fyzikální jarmark součástí předmětu Fyzika v přírodovědě a tradice pokračuje, i když už předmět není akreditován a Vladimíra Erhartová nepůsobí na katedře fyziky. Doktorka Erhartová spolu se svým mužem, vedoucím Katedry fyziky FP TUL Jiřím Erhartem dál patří k tahounům popularizačně-naučné akce. „Fyzikální jarmark může přilákat studenty ke studiu na vysoké škole. Ve studentech se mimo jiné snažíme vzbudit sympatie k fyzice, ale i přírodovědným předmětům a třeba i pedagogice. Tady si totiž ověří, jestli mají předpoklady pro to, aby se věnovali práci s dětmi. Ti ostatní třeba alespoň poznají, že fyzika nemusí být jen nenáviděný předmět, ale umí být zajímavá,“ řekl Jiří Erhart.
Zábavný pokus s těžištěm a dvěma vidličkami předváděla sextánka Daria Vařilová. „Mám z toho radost, protože kolem sebe vidím hodně entuziasmu a děti to opravdu baví, ani jsem to nečekala,“ sdělila Daria Vařilová.
„Jsme tu v rámci pracovních činností, děti se ale zároveň seznamují s fyzikálními zákony přirozenou cestou a hravou formou dřív, než vše začnou brát na druhém stupni,“ uvedla Iveta Stará ze Základní školy Vrchlického v Liberci.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...

Trojzemí na křižovatce nových výzev
Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...