Designová invence ovládla Galerii N. Závěrečné práce poprvé vystavují i magistři

IMG_3955-2.jpg
Kateřina Švecová se ve své magisterské kolekci zaměřila na redesign tradičního lidového kroje a vytvořila z něj ryze současný oděv. Foto: Adam Pluhař, TUL

Poprvé v historii výuky designu na Fakultě textilní TUL vplují do světa módy a navrhování absolventi navazujícího magisterského studia design – textil, oděv, sklo, šperk. Jejich invence, stejně jako závěrečné práce absolventů bakalářského studia, jsou k vidění v Galerii N na čerstvě otevřené výstavě „První magistři a Bakalaureáty“.

„Pro nás pedagogy je to velká radost. Získat akreditaci znamenalo mnohaleté úsilí celé katedry, ale i Fakulty textilní a také vedení univerzity,“ řekla Zuzana Veselá, pedagožka z Katedry designu Fakulty textilní TUL.

Kateřina Švecová našla pro svoji magisterskou kolekci inspiraci v tradici rodného Litomyšlska a zaměřila se na redesign tradičního lidového kroje. Na přehlídce, jež byla součástí vernisáže, představila kroj jako ryze současný oděv. Na osmi modelech zpracovala charakteristické křivky a linie, stejně jako zdobnost kroje. „Díky babičce, která šila kroje pro Českou Besedu, jsem měla blízko k folkloru. Snažila jsem se ale ve své kolekci vytvořit oděvy pro běžné nošení. Šila jsem je částečně i s ohledem na svoji postavu. Kolekce by se dala uplatnit i v malosériové výrobě. Chtěla bych tímto přístupem inspirovat i ostatní,“ uvedla Kateřina Švecová.

Věří, že se brzy uchytí v nějaké oděvní firmě. „Už v bakalářském studijním programu jsme se zabývali nejen designem, ale detailně jsme poznali i technologie. Celé studium na TUL mi dalo velké rozpětí možností, které mohu v životě uplatnit. Z tohoto pohledu je úplně skvělé, co škola nabízí,“ dodala Kateřina.

 

Za týden čerstvá magistra designu oděvu Nikola Márová se zase ve své diplomové práci věnovala experimentálnímu tvarování textilií pomocí tepelných procesů. „Kateřina i Nikola jsou rozdílné osobnosti, s jiným designerským přístupem, obě se ale bez problémů v oboru uchytí. Díky technologiím, které se u nás naučily, mají oproti jiným uchazečům o zaměstnání obrovský benefit. Dokáží rozeznat materiály jen tím, že si na ně sáhnou. Znají strukturu, charakter textilií a to se učí unikátně jen u nás. Jsou to oděvní designérky s kompletním textilním vzděláním,“ řekla Zuzana Veselá.

Absolvent navazujícího magisterského studia z ateliéru textilu Radek Dunovský reagoval svojí výtvarnou instalací na akustické stěny. Ani on se nemusí bát o své uplatnění. Ostatně, už nyní pracuje jako textilní grafický designér v pražské oděvní firmě.

Výstava v Galerii N má ještě jednu novinku. „Své závěrečné práce představí nejen návrháři skla a šperku a návrháři textilu a oděvu, ale poprvé spolu s nimi prezentují své práce také studentky a studenti ze zaměření na textilní technologie a vzorování,“ uvedla vedoucí Katedry designu FT TUL Renata Štorová. Výstava potrvá v univerzitní Galerii N v Jablonci nad Nisou do 16. června 2023.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

01.jpg

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut

Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

17. 4. 2025 | Univerzita | 1 134
IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 371

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 670
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 366