»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s částí svého kolektivu spoluautorů.
Cílem knihy Nanovlákna s podtitulem Teorie, technologie a použití, která vyšla v polovině roku 2023 v nakladatelství Academia, je nabídnout přírodovědně, technicky a technologicky zaměřeným čtenářům ucelený text popisující teorii tvorby nanovláken, a to s důrazem na hydrodynamické nestability, technologie jejich výroby, s přihlédnutím zejména k elektrickému zvlákňování, a oblasti jejich využití, především ve zdravotnictví. Nechybí ani ekonomická a filozofická reflexe.
Podle hlavního editora profesora Davida Lukáše z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, je publikace Nanovlákna určena především studentům, akademikům a vědeckým pracovníkům, ale jsou v ní i kapitoly přístupné veřejnosti: například historický úvod nebo etická reflexe.
„V tomto pojetí je pro česky mluvící odbornou veřejnost takováto publikace o nanovláknech ojedinělá,“ říká prof. et prof. David Lukáš o díle, které jako hlavní autor a editor vedl.
„Publikace uzrávala více jak deset let,“ dodává David Lukáš, který se tvorbou, charakteristikou a aplikací nanovláken profesně zabývá už více jak 30 let. Dlouhá léta jako vedoucí katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, poslední roky jako zakladatel studijního programu bioinženýrství na katedře chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, kde se dále věnuje teorii, technologii a aplikacím nanovlákenných materiálů vytvořených především technologií AC spinningu pro biologická a lékařská použití. Je také autorem desítek českých i evropských patentů v této oblasti.
Multidisciplinární kolektiv autorů pod vedením profesora Lukáše tvořili: MUDr. Ladislav Dzan, Ph.D., MDDr. Štěpánka Dzanová, RNDr. Věra Hedvičáková, Ph.D., doc. Ing. Věra Jenčová, Ph.D., doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D., Ing. Maxim Lisnenko, Ing. David Svoboda, Mgr. Michal Trčka, Ph.D., a doc. Ing. Jan Valtera, Ph.D.
Profesor Karel Rohlena jako člen Výboru sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu při slavnostním předávání Cen Josefa Hlávky mimo jiné uvedl, že na knize si on osobně cení různorodosti oborů, které kniha o nanovláknech pokrývá, a uvedl, že je to vůbec první kniha navržená na toto ocenění, která má vysoký aplikační potenciál a představuje relativně novy obor, jenž je třeba představovat dál.
„Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,“ poznamenal včera na zámku v Lužanech profesor Rohlena.
Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu |
Radek Pirkl
foto: archiv kolektivu autorů publikace Nanovlákna
Další články v rubrice
Vlčí máky v kampusu vyrostly na počest válečných hrdinů a veteránů
Pole vlčích máků vykvetlo v univerzitním kampusu jako připomínka Dne válečných veteránů a hrdinů, kteří bojovali za svobodu a demokracii. V pondělí 11. listopadu rudé květy nejen sázeli, ale i kupovali studenti i zaměstnanci univerzity a přispěli...
Volí se předseda Akademie věd. Liberecká univerzita má dva volební hlasy
Profesorce Evě Zažímalové končí v březnu 2025 druhé funkční období v roli předsedkyně Akademie věd ČR. Členové Akademického sněmu proto dnes volí jejího nástupce. Mezi 276 volebními hlasy jsou i dva liberecké – rektora Miroslava Brzeziny a...
Naše vědkyně je laureátkou prestižní matematické ceny
Jana Boháčová z Katedry matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (KMA) získala Cenu prof. Babušky v oblasti počítačových věd – tedy v oborech počítačová mechanika, počítačová analýza a numerická matematika. Cenu ve 31. ročníku...