Na justiční vraždu Milady Horákové i další popravené, vězněné a pronásledované oběti komunistické zvůle vzpomněli účastníci pietního shromáždění u Památníku obětem komunismu v libereckém Parku Paměti národa. Akce pořádané městem Liberec u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu se kromě libereckého primátora a vedení města i kraje, zástupců Parlamentu České republiky, odbojových organizací i významných osobností účastnil i rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.
Účastníci piety si společně připomněli 74. výročí popravy Milady Horákové, jedné z nejvýznamnějších osobností a obětí totalitního režimu. Hrdelní trest, který komunistický soud uložil Miladě Horákové, tehdy vyvolal protesty v řadě zemí světa. Za političku se neúspěšně přimlouvali Winston Churchill či Albert Einstein. Proces vyvrcholil 27. června 1950 v půl šesté ráno smrtí na popravišti. Kromě Milady Horákové tam skončili i historik a kritik Záviš Kalandra, bývalý štábní strážmistr SNB Jan Buchal a právník Oldřich Pecl. „Milada Horáková bojovala za vysoké mravní hodnoty a právo tyto hodnoty prosazovat a ctít i za cenu obětování vlastního života. Její příběh se stal mementem, které si musíme trvale připomínat, abychom nezapomněli, jak snadno mohou národ i jeho elity podlehnout vábení politické zločinecké organizace a jak lehce bez kritického myšlení uvěří propagandě, jež na základě vykonstruovaného procesu rozhodla o vraždě zcela nevinného člověka,“ pronesl ve svém projevu liberecký primátor Jaroslav Zámečník.
Zdůraznil, že komunistický režim přes 40 let ničil životy mnoha slušných a nevinných lidí. „Namísto slibu lepších zítřků přinesl devastaci společnosti, ponižování, ale především velkou lež, které vlivem propagandy uvěřily miliony lidí. Takový byl tehdy život v podrůčí Moskvy. Místo svobody projevu a ochrany lidských práv přišlo ponižování, šmírování a strach. Pro většinu mladých lidí je dnes prakticky nemožné představit si tu všudypřítomnou atmosféru zmaru. Je proto důležité pamatovat na to, že svoboda a demokracie, které jsme si vybojovali, nemusí trvat věčně. Stačí chvilka nepozornosti a přijdeme o ně.“
Hejtman libereckého kraje Martin Půta nadnesl smutná čísla spojená s komunistickou totalitou: 280 lidí bylo z politických důvodů popraveno, 374 lidských životů vyhaslo po zásahu kulkou při snaze překročit hranice, 4500 až 7000 občanů zemřelo v komunistických věznicích a lágrech, čtvrt milionu obžalovaných bylo odsouzeno z politických důvodů, až 300 tisíc obyvatel Československa emigrovalo. „To jsou čísla, na která nesmíme zapomínat a musíme si je připomínat především proto, aby se dějiny neopakovaly,“ pronesl hejtman Martin Půta.
Jan Šolc, někdejší pedagog naší univerzity, čestný občan Liberce a držitel Řádu Tomáše Garrigue Masaryka apeloval především na to, abychom v dnešní době šířících se lží a propagandy nezapomínali na kritické myšlení. „Je to přísné a důsledné přemýšlení o tom, mohu-li ten který názor obhájit, nebo mám-li se jej zříci.“
Adam Pluhař
Další články v rubrice

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...

Studenti připravili vlastní software pro přednášku softwarového aktivisty Stallmana
Americká legenda, která je zakladatelem svobodného softwarového projektu GNU, Richard Stallman si během svého turné po Evropě udělal zastávku také na naší univerzitě. Příprava jeho přednášky byla velmi netradiční. Stallman je známý tím, že...

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut
Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...