Taje techniky knižní vazby, vytvoření modelu města, zážitky s prací ve 3D programech nebo radost při stříhání, řezání, rytí, lepení či barvení. I to čekalo na děti, které trávily týden prázdnin na prvním příměstském táboře Fakulty umění a architektury TUL Léto s Hubáčkem. Fakulta jej uspořádala v roce, kdy by se autor hotelu a vysílače na Ještědu dožil sta let.
Většinu času děti tvořily v rozlehlém fakultním ateliéru, který nese jméno architekta Karla Hubáčka. A s jeho osobou a prací měly možnost se během tábora seznámit. „Děti během týdne čekala nejen výtvarná a architektonická průprava, ale dozvěděly se také samozřejmě mnoho o panu architektovi Hubáčkovi, jehož výročí narození si letos připomínáme,“ přiblížila proděkanka Fakulty umění a architektury TUL Blanka Kirchner náplň prvního příměstského tábora zaměřeného na architekturu a umění. O tábor určený pro děti od devíti do patnácti let byl velký zájem, všechna místa se prodala během jediného březnového týdne.
Tábor rozhodně nenudil, každý den totiž na šestnáct dětí čekalo jedno téma. A měnili se i akademici a doktorandi, kteří děti vedli. „Chtěli jsme ukázat, že architektura není jenom o architektuře, ale že to je spolčení několika profesí, ať už je to architekt nebo malíř, designér,“ uvedla Sára Šindelářová, grafická designérka a jedna z lektorek. Malí tvůrci si pod jejím vedením zkoušeli několik typů knižní vazby, snažili se například o Yotsume, japonskou vazbu šitou na čtyři díry. Pod vedením Sáry si děti také vytvářely vlastní loga. Ta pak pomocí rydel přenesly na gumy a vytvořily si tak osobní razítka. Stačilo je pak potřít sítotiskovou barvu a za chvíli byla na světě originální trička.
Další den si děti vyzkoušely práci architekta. Prozkoumaly inspirativní knihy pro o architektuře a urbanismu pro nejmenší a pak si s využitím barevného polystyrenu společně vytvořily model vlastního města.
Den nazvaný Zvuky, kódy a obrazy byl věnován moderním technologiím. Děti pracovaly s různými technologickými nástroji, jako jsou virtuální brýle, 3D programy, mikroprocesory a senzory.
Hravá geometrie z papíru pak účastníkům tábora přinesla zábavu při výrobě pohyblivých těles a prostorových hříček.
Poslední den byl věnován tvoření spojenému s přírodou – děti v tvorbě využily přírodních materiálů. A také si vyzkoušely společné tvoření pomocí frotáže, když na velký arch papíru zaznamenaly strukturu místa.
Na závěr byla připravena pro rodiče vernisáž všech děl, která děti vytvořily.
„Moc se mi tu líbilo. Nejvíc mě bavilo vytváření města a užil jsem si i den, kdy jsme používali počítačové programy a 3D brýle. Programoval jsem si videa. Příští rok bych chtěl znovu,“ řekl desetiletý Lukáš Benson. Vzhledem k velkému zájmu o tábor fakulta nevylučuje, že příští rok kapacitu navýší.
Tábory jsou na TUL tradicí
Tábory pro děti nebo projektové dny pro středoškolské studenty jsou už na Technické univerzitě v Liberci tradicí. Připravují je některé fakulty, aby vzbudily zájem dětí a mladých lidí o obor, navnadily je na budoucí možné studium, prohloubily jejich znalosti nebo je zkrátka obohatily o nové poznatky a během prázdnin jim nabídly smysluplně strávený čas.
Tábor už letos v červenci pořádala Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL – "Příměšťák s TULkou" byl zaměřený na poznávání okolí Liberce a tvořivé a zážitkové aktivity a pohyb. Třiatřicet dětí zaměstnanců univerzity provedl například primátor libereckou radnicí, děti čekal výlet na Ekofarmu v Oldřichově v Hájích, exkurze v Severočeském muzeu nebo výstup na rozhlednu Královka.
Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL připravila hned několik turnusů tábora zaměřeného na programování nebo moderní technologie. Přehled turnusů a jejich náplně.
Fakulta textilní TUL zase v srpnu upořádá oblíbené letní projektové dny Ochutnejte textil pro středoškolské studenty. Studenti se dostanou ke špičkovým fakultním strojům a pletené nebo tkané textilie si sami navrhnou, vyrobí i otestují. Vyrobené prototypy textilií si mohou odnést. O loňském táboře jsme psali.
Při Letním týdnu projektování oděvů si zase středoškoláci od A do Z vyrobí svítící tričko. Vlastnosti pleteniny nakonec otestují na speciálních přístrojích. O loňském táboře jsme psali.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Vlčí máky v kampusu vyrostly na počest válečných hrdinů a veteránů
Pole vlčích máků vykvetlo v univerzitním kampusu jako připomínka Dne válečných veteránů a hrdinů, kteří bojovali za svobodu a demokracii. V pondělí 11. listopadu rudé květy nejen sázeli, ale i kupovali studenti i zaměstnanci univerzity a přispěli...
Vojáky z močálu zpívali na mezinárodní konferenci k připomínce zavražděných a odvlečených studentů
Naši studenti a členové sboru Bohemia Chór FP TUL byli součástí Mezinárodní konference „17. listopad 1939 – historický odkaz budoucnosti“, jež se konala v prostorách Betlémské kaple v Praze u příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva....
O euru, uhlí i politickém divadle s ministrem průmyslu a obchodu Vlčkem
Má smysl přijmout euro? A jak zabezpečit energetickou soběstačnost České republiky? Tyto a další otázky zajímaly studenty a zaměstnance TUL během diskuse s novým ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem.