FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata

KRF09566 (1).jpg
Oslava výročí 30 let Fakulty umění a architektury TUL. Právě hovoří její zakladatel, profesor Jiří Suchomel. Foto: Richard Králiček

Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A architektu Suchomelovi připravili absolventi jedno velké překvapení.

Ateliérem Karla Hubáčka se v pátek večer dalo jen obtížně projít. Slavnostní večer přilákal desítky studentů, absolventů – architektů i umělců, bývalých i nynějších pedagogů, spolupracovníků a podporovatelů fakulty. Jedním z bodů programu bylo vyhlášení vítězů 33. ročníku soutěže studentských prací Ještěd f kleci a díky divácké kulise bylo vyhlašování pořádně hlasité. V kategorii architektura nakonec zvítězila Dora Halamová s projektem Hranice, dostupné bydlení v Jeseníku, v kategorii umění Natálie Kubíková s projektem Plynulost dní, tak, jak jde.

A zástup přihlížejících se brzy dočkal také křtu obsáhlé česko-anglické publikace Fakulta umění a architektury/Faculty of Arts and Architecture TUL 1994–2024. „Ročenka mapuje třicet let existence fakulty, a tím je výjimečná. Představuje nejen všech šest děkanů, kteří se ve vedení fakulty vystřídali, ale zmiňuje i všechny vedoucí kateder. Součástí jsou také unikátní archivní fotografie,“ zmínil děkan fakulty Jan Stolín, jenž knihu pokřtil spolu s autorkou konceptu ročenky Blankou Kirchner a grafičkou Sárou Šindelářovou. Kniha bude po dotisku k mání přes univerzitní e-shop.

V publikaci nesmí chybět rozhovor se zakladatelem a prvním děkanem FUA, profesorem Jiřím Suchomelem. „Fakulta vznikala po všech stránkách na zelené louce, z nuly. Byl to velký třesk. Opíral jsem se tenkrát hlavně o své zahraniční zkušenosti a pevně věřil, že stačí mít jasný cíl, vytrvat a dobře to dopadne,“ vzpomíná v rozhovoru Jiří Suchomel.

Zakrátko zakladatel fakulty vystoupá za velkého aplausu na pódium a dostane ještě jednu publikaci. Jmenuje se Suchtova vnoučata a odkazuje na přezdívku, kterou Jiří Suchomel dostal už během svých studentských let. Zasloužil se nejen o vznik neobyčejné fakulty, ale také místa, které propojilo lidské osudy. A to doslova. Řada studentských lásek z FUA se překlopila do manželství a za třicet let se těmto párům narodily desítky dětí. Část z nich Suchtova vnoučata zvěčňují. Publikaci vytvořila architektka Tereza Nalezená spolu se svým mužem Pavlem Nalezeným. Oba se nalezli kde jinde, než na fakultě. „V našem okolí je spousta takových párů a pořád se scházíme. V brožuře máme asi dvacet rodin, které nám poslaly informace a fotky, zhruba o dalších dvaceti víme, ale nemáme podklady. Tak asi v dalším vydání,“ usmívá se Tereza Nalezená.

 

„Atmosféra fakulty nutí absolventy stále se vracet,“ dodává manžel Pavel Nalezený, absolvent z roku 2006 a spoluzakladatel architektonického studia Mjölk a Studia Raketoplán. „Fakt, že to absolventy na fakultu stále táhne, je práce Jiřího Suchomela. On tu totiž založil koncept vertikální školy, kdy jsou všichni spolu na jednom místě a bez rozdílu ročníku. Pan Suchomel přenesl tento koncept z University of Michigan. Je úplně skvělý, protože se všichni napříč ateliéry i ročníky vzájemně ovlivňují a snaží se vybičovat k nejlepším výkonům, protože na ně každý vidí. Snažíme se tak vést i naše ateliéry,“ líčí Pavel Nalezený.

Na otázku, čím byla fakulta zásadní pro jejich životy, Tereza i Pavel říkají: „Fakulta nás nenachystala jen na architekturu, ale naučila nás, abychom si vždy poradili sami, uměli řešit krizové situace a velice praktické věci do života, abychom byli kreativní, dokázali zatnout zuby, makat a být u toho optimističtí.“

Celá řada absolventů vede vlastní ateliéry, pracuje nebo pracovala na významných projektech či se dokázala prosadit v zahraničí. Úspěšným absolventem, který se může pyšnit tím, že pracoval v ateliéru slavného Normana Roberta Fostera, je i architekt Petr Štefek. V Londýně pak patnáct let vedl vlastní ateliér. Ani on na slavnostním setkání nechybí. „Londýn pro mě byla moc zajímavá a fajn zkušenost. Kulturně jsem se konfrontoval s různými prostředími a myšlenkami, což je moc důležité. Ty nejúžasnější myšlenky jsem ale dostal na fakultě v Liberci, kde nám říkali, abychom základy hledali úplně všude. Dávali nám prvotní inspiraci a impulzy, ale nutili nás pátrat po vlastní ose a svým způsobem. Tak se o to celý život snažím,“ zmínil Petr Štefek.

S Jiřím Suchomelem se pak bavíme o době, kdy zakládal fakultu, i o tom, jak ji vnímá dnes. „Jsem potěšený, že fakulta existuje, což není samo sebou – člověk musel tehdy o každý šroubek doslova bojovat – a mám radost, že to tu pořád žije. Jak je vidět tady kolem mě, ten organismus je zkrátka živý. Podílejí se na tom jak studenti, tak vyučující,“ říká profesor Suchomel.

 

Zájem o fakultu neztrácí ani dnes, kdy už pravidelně neučí. „Vždy jen kladu na srdce děkanovi, aby se vyvaroval regionálnosti fakulty. Ostatně si myslím, že to platí pro celou univerzitu. Fakulta i univerzita musí mít přesahy nejen celostátní, ale i přeshraniční. O totéž jsem vždy na fakultě architektury usiloval,“ říká Jiří Suchomel.

Ve vzájemném spojování lidí a ukazování cesty mu byl vzorem architekt Karek Hubáček. V dokumentu „Maják Karel Hubáček“, který běží ve smyčce ve vedlejší učebně, nazývá profesor Suchomel architekta Hubáčka „Majákem, „který přitahuje v tom smráklém Československu“. „Lidi spojoval. Byl to jistě vynikající architekt, ale snad ještě víc jsem si jej vážil za to, že se staral o další lidi. V té komplikované době pro nás vytvářel dobré podmínky. Za to jsme mu byli strašně vděční. A i fakultu jsem se snažil modelovat podle těchto zážitků. SIAL s jeho multidisciplinaritou a vnitřní kolegialitou a živou vnitřní názorovou výměnou byl pro mě jistě velkou inspirací.“

Oslavy na TUL vypukly před rokem večerem u příležitosti 100 let Karla Hubáčka a 30 letům FUA.

Následovala řada přednášek a akcí, na jejichž uspořádání spolupracovala FUA s městem Libercem nebo Libereckým krajem.

Na sklonku roku maraton akcí uzavírala výstava FUA 30 a Jiří Suchomel 80 v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

„Byl to velmi intenzivní rok, těch akcí věnovaných výročím byly desítky. Večerem v Ateliéru Karla Hubáčka chceme ty velké oslavy zakončit, ale zároveň na ně budeme navazovat. Akce, které jsme spustili, mají potenciál dalšího fungování,“ říká děkan FUA Jan Stolín.

„Ve srovnání s ostatními školami architektury a umění jsme pořád menší školou, a to je naše výhoda. Zároveň jsme stále dynamičtí a otevření a věřím, že máme před sebou skvělou budoucnost,“ uzavřel děkan Stolín.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zprava rektor Miroslav Brzezina, předseda Michal Hron a Pavel Jelínek na pietním shromáždění u vily Rosenbachových (2).JPG

Vzpomněli oběti holocaustu a osvobození Osvětimi

Připálili svíčku u Stolpersteine připomínající osudy rodiny Rosenbachových. Tak uctili Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti rektor Miroslav Brzezina a předseda liberecké židovské obce Michal Hron. K...

29. 1. 2025 | Události | 274
Upravene @Jaroslav Tomasek (85 of 163).jpg

Unikátní soutěž ve 3D tisku ovládly modely motorů

Sestava modelů synchronního a asynchronního motoru získala první místo v soutěži o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem, kterou potřetí uspořádala Fakulta strojní TUL. Vítězný tým z SPŠ Česká Lípa...

5. 12. 2024 | Události | 405

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_7435-2.jpg

Dvanáct let výzkumu vtělila do knihy o nepovedeném atentátu

Když se prvního máje 1949 ozvala ohlušující rána v liberecké ulici U Novostavby, psaly noviny o výbuchu plynu. Ve skutečnosti explodovala nálož, jež měla zasáhnout komunistické funkcionáře na tribuně před radnicí. Komunistická justice měla...

17. 1. 2025 | Lidé | 460
IMG_7817-3.jpg

Naše vědkyně je laureátkou prestižní matematické ceny

Jana Boháčová z Katedry matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (KMA) získala Cenu prof. Babušky v oblasti počítačových věd – tedy v oborech počítačová mechanika, počítačová analýza a numerická matematika. Cenu ve 31. ročníku...

13. 1. 2025 | Události | 631
2024-07-12_06-30-10-2.jpg

Sportovec roku učí Američany milovat florbal

Florbalový brankář Petr Chlad je oporou superligového FBC Liberec – v sezóně 2023/2024 postoupil s týmem přes předkolo do čtvrtfinále – a také je jedním ze strůjců úspěchu univerzitního florbalového výběru. I díky němu univerzitní florbalisté...

7. 1. 2025 | Sport | 416