Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život

p091547-2.jpg
Účastnicí první konference »VIZ: 3D« byla i ekonomka Jana Matesová. Tato ekonomická expertka řadu let zastupovala ČR ve Světové bance. Foto: Ondřej Michal

Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na úspěšný výzkum v regionech, vznikl právě na Technické univerzitě v Liberci a bude se dál rozvíjet. Unikátním výstupem je katalog výsledků projektů pro rozvoj regionů.

Konferenci „VIZ: 3D – Věda, inovace a znalosti: tři dimenze místního rozvoje“ pořádala Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci (EF) a MMR. Konference se 2. dubna v univerzitní aule zúčastnily dvě stovky odborníků z akademického prostředí, veřejné správy, firem, neziskového sektoru, ale i studentů TUL. „VIZ: 3D“ se zaměřila na propojení vědy, inovací a znalostí s praktickými aspekty regionálního rozvoje ve třech hlavních tematických rovinách: odvětví pro SMART region, spolupráce přes hranice regionu a život v regionu.

„Naším záměrem bylo představit výzkumy, jejichž výsledky už někdo použil v praxi. Jedná se o příklady výzkumů, které mohou v jednotlivých regionech opravdu pomoci něco zlepšit a posunout,“ říká Aleš Kocourek, spoluautor konceptu „VIZ: 3D“. Dalšími autory konceptu jsou pedagogové EF Petra Rydvalová, Jaroslav Demel, Jana Šimanová a Ondřej Michal. Tým z EF tak společně vytvořil platformu pro propojování akademického, veřejného i podnikatelského sektoru v duchu triple helix modelu – spolupráce univerzit, veřejné správy a firem jako tří klíčových sil regionálního rozvoje.

V pořadatelství VIZ: 3D se budou postupně střídat univerzity z celé České republiky. Koncept konferencí slibuje přinášet napříč regiony nejen nové impulzy, ale i změnu přemýšlení. Bude se opírat o praktické zacílení úspěšných výzkumných projektů.

Katalog představuje úspěšné projekty

Unikátním výstupem liberecké konference je veřejně dostupný Katalog výsledků výzkumných projektů, které mají potenciál pozitivně ovlivnit rozvoj regionů. Představuje 32 úspěšně implementovaných výsledků výzkumů.

Výběr se řídil principem odpovědných inovací a byl posuzován podle jejich dopadu jednotlivých výzkumů na instituce, území i trh. „Naše metoda VIZ: 3D umožňuje komplexně hodnotit inovační výsledky. Katalog je praktickým nástrojem pro veřejnou správu, firmy, výzkumné i vzdělávací instituce, kterým usnadňuje hledání příkladů dobré praxe, inspiraci pro další projekty a možnosti spolupráce mezi výzkumem a praxí,“ vysvětluje za EF Petra Rydvalová.

 

Katalog například přibližuje:

Lifepopwat, technologii inovativního čištění vod kontaminovaných pesticidy vyvinutou na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL, jež je založená na uměle budovaných mokřadech.

Salát na střeše – výzkumný projekt a úspěšný start-up vzešlý z multifakultní spolupráce, který ukazuje, jak může hydroponické pěstování zeleniny na střechách průmyslových hal ochlazovat rozpálenou střešní krajinu měst.

Protipožární uzávěr – vynález, který vznikl díky multifakultní spolupráci s firmou JaP Jacina. Díky speciální lamele odolají vrata plameni o teplotě 1200 °C po dobu delší než 90 mimut.

BIG-DATA – projekt vzešlý z mezifakultní spolupráce, který umožnil využívat unikátní neveřejná data mnoha orgánů státní správy a pomáhá pracovníkům územního rozvoje posoudit vývoj příjmů, životních nákladů a kupní síly obyvatel měst a obcí České republiky.

Diskuzní panel moderovaný Jaroslavem Demelem otevřel prostor pro sdílení úspěšných příkladů výsledků odpovědných inovací z výzkumných projektů s konkrétním dopadem na regiony. V jednotlivých blocích vystoupili Jan Malý Blažek (VUT), Hynek Böhm (TUL), Eva Janouškovcová (MUNI), Jana Matesová (ekonomka a bývalá zástupkyně ČR u Světové banky), Ondřej Slach (OU) a Lukáš Trčka (Inovační centrum Zlín).

Odborníci se v diskuzi mimo jiné zaměřili na výzvy spojené se smart řešeními ve městech a venkovských oblastech, sociálně a environmentálně udržitelné formy bydlení, ale i na přeshraniční spolupráci. „Přeshraniční spolupráce často zní jako abstraktní pojem, ale její význam nejlépe pochopíte ve chvíli, kdy vám doma začne hořet – a přijedou k vám pomoct hasiči ze sousední země, protože to mají prostě blíž. Nebo když vám jde o minuty při infarktu a záchranka dorazí z druhé strany hranice rychleji než z té vlastní. Ne na všech hranicích ČR je toto v současnosti možné. Naší snahou je pomoci poukázat na potřebu tuto spolupráci rozšířit na všechny české hranice, k čemuž stále ale potřebujeme uzavřít příslušné mezistátní a meziregionální dohody. To jsou momenty, kdy se z evropské spolupráce stává velmi konkrétní a život zachraňující realita,“ popisuje Hynek Böhm, expert na přeshraniční spolupráci, který působí na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Pomyslnou štafetu po Technické univerzitě v Liberci na konferenci převzala Zuzana Dvořáková Líšková, děkanka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Tato univerzita se stane hostitelem dalšího ročníku celonárodní konferenční platformy. „Věříme, že Série „VIZ: 3D“ bude pokračovat směrem k systematickému rozvoji regionální politiky, která staví na důkazech, datech a odpovědných inovacích,“ dodává za liberecké pořadatele Jana Šimanová.

Videozáznam z konference

Adam Pluhař

Další články v rubrice

01.jpg

Školka má novou ředitelku, adresu a mění i statut

Řadu novinek chystá od září univerzitní mateřská škola ŠkaTULka. Dozvědět se je můžete na informativní schůzce v úterý 29. dubna od 16:00 hodin v posluchárně G 306. Zásadní změny se týkají přesídlení do jiné budovy v rámci kampusu, obsazení...

17. 4. 2025 | Univerzita | 287
Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 809

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Fakulta textilní | 590