Spolupracujeme na vývoji protipožárních uzávěrů s firmou Jap-Jacina, které vydrží při atestu plamenem o teplotě 1200 °C více jak 90 minut, aniž by propustily oheň, žár nebo kouř. Unikátní protipožární řešení vyvíjené díky dotaci Ministerstva vnitra je již v patentovém řízení.
„Při požáru bytu teplota stoupne za 15 minut na cca 800 °C a během další doby narůstá až přes 1000 °C. Proto je důležitá bezpečná úniková cesta pro evakuaci osob, oddělená od ostatních prostor požárními uzávěry, které brání průniku tepla a případně zakouření,“ uvádí klíčový řešitel projektu za společnost JaP-Jacina, s. r. o., její technický ředitel Jaroslav Sieratovski.
Spolupráce TUL a Jap-Jacina, s. r. o., umožnila vyvinout rychloběžná protipožární vrata, která při atestu v akreditované zkušebně vydržela působení plamene přes 92 minut, splňují tedy evropskou normu EI 90. Nad řešením náročného úkolu se na naší univerzitě sešel pod vedením doktora Tomáše Martince a docenta Michala Petrů z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Technické univerzity v Liberci multioborový tým, ve kterém jsou zastoupeni také odborníci z fakulty strojní a fakulty textilní – jsou mezi nimi Ondřej Novák, Ladislav Ševčík a Vladimír Kovačič.
Tým z TUL se podílel na vývoji kompozitní sendvičové skladby lamelových rychloběžných vrat. Unikátnost řešení spočívá nejen v posloupnosti pěti vrstev, ale také v jejich vzájemné orientaci. Pro co největší tlumení prostupu tepla bylo potřeba, aby skladba protipožárního uzávěru zajistila žáruvzdornost a co největší odrazivost teploty zpět směrem ke zdroji tepla. Díky novému typu těsnění celá konstrukce rychloběžných vrat také zvýšila kouřotěsnost.
Důležitým parametrem je v neposlední řadě kompaktnost. „Všichni výrobci protipožárních dveří a vrat se potýkají s deformacemi materiálu v důsledku působení vysoké teploty. Deformace mohou vést až k puklinám a prasklinám především v rozích dveřního křídla, v místech vsazení kliky, případně v prostoru mezi lamelami vrat, kudy pak proniká kouř a plameny,“ říká Michal Petrů, klíčový řešitel projektu z CxI.
Nový protipožární uzávěr splnil všechna kritéria. „Ani po více jak 92 minutách inovovaná protipožární vrata nepropustila plameny ani kouř, jen čidla na odvrácené straně vrat signalizovala dosažení teploty 150 °C, čímž automaticky test v akreditované laboratoři končí,“ dodává Tomáš Martinec.
Naši vědci vyvíjí protipožární vrata ve spolupráci s týmem firmy JaP-Jacina tři roky v rámci projektu „Využití moderních metod modelování při vývoji a zkoušení protipožárních uzávěrů“, který finančně podpořilo Ministerstvo vnitra České republiky jako součást Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015–2020.
Nyní univerzita společně s JaP-Jacina podaly patent a užitné vzory a v sídle firmy v Mnichově Hradišti už dolaďují detaily týkající se instalace protipožárních vrat do stavebních otvorů.
Kromě samotných vrat jsme se také podíleli na vývoji menší zkušební pece, měřicího zařízení a softwaru na vyhodnocování dat a numerické modelování působení plamene, žáru a kouře. To přináší při vývoji materiálů a konstrukcí protipožární ochrany výrazné úspory.
„Všechny zkoušky v akreditovaných laboratořích jsou pro zkoušený výrobek destruktivní, což je velmi časově i finančně náročné – jedná se o stovky tisíc korun,“ říká hlavní řešitel projektu z JaP-Jacina Marcel Šoltys a dodává: „Asymetrické uzávěry je navíc nutné zkoušet z každé strany zvlášť. Je nutné také zkoušet výrobky ve skutečné velikosti, což náklady opět zvyšuje.“
„Při laboratorních experimentech v malé peci jsme levně a rychle prováděli zkoušky a získávali data pro verifikaci modelů, která bychom jinými způsoby získat nemohli. Pro správné nastavení modelů je totiž nutné znát i řadu parametrů, které výrobci u svých materiálů běžně neuvádí,“ říká Ladislav Ševčík z fakulty strojní.
Tím, že má firma k dispozici protipožární vrata, která splňují dokonce specifikaci EI 90 dle normy a jsou přitom vyrobena z cenově dostupných materiálů, může nabízet světově konkurenceschopný produkt. Unijní opatření navíc protipožární legislativu každým rokem zpřísňují, a tak se jedná s výhledem do budoucna také o strategickou konkurenční výhodu.
Spolupráce Technické univerzity v Liberci a firmy JaP-Jacina, s. r. o., není zaměřena jen na vývoj protipožárních uzávěrů, už v minulosti spolu vyvinuly rovněž unikátní mobilní protipovodňové bariéry a metodiku na testování protipovodňových zábran. „V současnosti pracujeme na jejich další inovaci, což je dobrým příkladem propojení komerční a akademické sféry,“ dodává závěrem docent Petrů.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Barvy a materiály nových škodovek určuje naše absolventka
Vybrat a sladit ty správné barvy, materiály a struktury, které budou vnímat, a jichž se budou dotýkat posádky nových škodovek, je práce týmu, který ve Škodě Auto vede naše absolventka Kateřina Vránová. Tým designu Color, Material and Finish (CMF)...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...

Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život
Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na...