
Fakulta strojní TUL posiluje v rámci výuky spolupráci s významnými průmyslovými firmami a jejími představiteli a pokračovat v tomto trendu chce i v novém semestru. Přednášku pro studenty tak na fakultě například vedl i člen představenstva Škody Auto pro výrobu a logistiku Andreas Dick.
„Na odborné přednášky specialistů z průmyslových firem a to i odborníků ze zahraničí klademe velký důraz, navíc atraktivní hosté vyzvaných přednášek zvyšují zájem studentů. Tento přístup se nám vyplácí,“ říká proděkan fakulty strojní Jan Valtera.
Přednáška Andrease Dicka se vzhledem ke značné zaneprázdněnosti tohoto vysokého manažera připravovala velmi dlouho. Proběhla 13. května a na její přípravě i na uspořádání následné Škoda Road Show se významně podílela Markéta Jarošová ze Škody Auto. Tématem anglicky vedené přednášky byly moderní trendy ve výrobě a logistice.
Andreas Dick zmínil příklady digitalizace a využití AI ve Škodě Auto i výhled do budoucnosti automobilového průmyslu. Diskutovalo se jak o výrobě a dopravě komponentů automobilů, tak o jejich recyklaci po době životnosti. Diskuze se zabývala také tématem různých pohonných jednotek a přístupu Škody Auto k elektromobilům a hybridům. „Tento trend reflektujeme a je výrazně patrný i v oblasti automotive, která se velmi dynamicky vyvíjí a stejně tak se mění i požadavky na pracovníky. Snažíme se reagovat modernizací sylabů jednotlivých předmětů, přičemž právě odborníci z praxe mohou přinášet cennou zpětnou vazbu pedagogům i studentům,“ doplňuje Jan Valtera.
Mimořádný host rozproudil živou diskusi. „Je to přesně to, o co stojíme. Témata diskuze si v podstatě svými dotazy řídili sami studenti,“ zmiňuje proděkan Valtera. Studenti se ptali na vývoj elektromobilů či výměnných bateriových jednotek, ale i na praktické kariérní záležitosti. Například, co se učit, aby jednou mohli být na pozici Andrease Dicka. Diskutovalo se i téma vzdělávání odborníků pro průmyslovou praxi, kde podle Andrease Dicka narůstají požadavky na flexibilitu odborníků.
Manažeři a významní zaměstnanci Škody Auto posilují přednáškami na Fakultě strojní vzájemnou spolupráci už poměrně často. Často jde o úspěšné absolventy, kteří se prosadili ve Škodě Auto, Škodě Motorsportu nebo ve vývojových firmách přímo navázaných na Škodu Auto. Přednášku měla letos u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě absolventka Kateřina Vránová, vedoucí týmu designu Color, Material and Finish (CMF), který pro nové škodovky vybírá ty správné barvy, materiály a struktury. Psali jsme.
Před časem studenty se svojí prací na interiéru futuristické Škody Vision 7S seznamoval třeba zase absolvent Fakulty strojní Jan Dědek. Psali jsme.
„V přednáškách, pro posluchače atraktivních odborníků spjatých s praxí, budeme v rámci předmětů bakalářského i magisterského studijního programu nadále pokračovat. Tyto přednášky mají vysoce motivační charakter a máme z nich pozitivní zpětnou vazbu,“ dodává proděkan Valtera.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?
Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

Sekce defense je strategická také pro TUL. Vystavovali jsme na veletrhu IDET 2025
Autonomní platformu pro dopravu nákladu ve složitém terénu a nanopistoli jsme představili na největším tuzemském veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET 2025 na brněnském výstavišti.