Součástí každého studijního ročníku v Kanadě je několikaměsíční praxe v soukromém podniku. Absolvovali ji i Linda Hulínská a Martin Dorotka, studenti naší fakulty strojní, kteří vyrazili na stáž na Conestoga Polytechnic v Kitcheneru. Své studium v Kanadě přiblížili čtenářům T-UNI v prvním příspěvku, ve druhém textu se s námi podělí o pracovní i další své zkušenosti a postřehy z Kanady.
Praxe v soukromém podniku, co-op praxe, je v Kanadě nedílnou součástí každého ročníku vysokoškolského studia. Na univerzitách si studenti zapisují pomocné předměty, které jim pomohou se na praxi připravit: učí se vybrat si z nabídky praxí, psát životopis, motivační dopis, připravují se i na pohovory ve firmách.
Někteří studenti už během prvních co-op praxí naváží spolupráci s podniky, ve kterých pak po dohodě absolvují praxe i během dalších ročníků s výhledem na získání pracovní pozice po dokončení studia. Absolvovali jsme několik pohovorů a byli jsme přijati do dvou podniků – konstrukční firmy ODC Tooling & Molds (tam šla Linda) a AirBoss Rubber Compounding (Martin) –, kde jsme po zdárném dokončení trimestru na univerzitě strávili několik dalších měsíců.
Práce v Kanadě už nemá tak velké odlišnosti jako studium. Snad jen, že pro Kanaďany není neobvyklé chodit do práce i o sobotách či nedělích. Výplata je vyplácena na účet každých čtrnáct dní. Pro Čecha je finanční ohodnocení v Kanadě velice zajímavé. Po zaplacení všech důležitých položek, jako jsou ubytování či průkazky na autobus, a bez jakéhokoliv přílišného omezování se je možné ušetřit slušné peníze.
Jako doma
Bydlení můžete sehnat na studentských kolejích, ve sdílených bytech či studentských domech. Univerzity také zajišťují ubytování v tak zvaných „Homestay“ – přímo v kanadské rodině v blízkosti univerzity. Pro tuto variantu jsme se zpočátku rozhodli. V rodině jsme měli možnost poznat pravé kanadské zvyky, jako jsou oslavy kanadských Vánoc, Halloweenu a Díkuvzdání, rodiny s námi podnikaly výlety atd. Linda se po skončení studijního trimestru přestěhovala do studentského domu blíže k místu zaměstnání a měla tak možnost zažít pravý studentský život a poznat více lidí z Kanady i z celého světa.
Cesty blízké, daleké a… zpáteční
I přes nabitý program ve škole nám zbylo pár chvil na cestování, a tak jsme navštívili např. Niagarské vodopády, autoshow v Detroitu, Toronto, Montreal nebo New York. Na Conestoga Polytechnic studuje velký počet lidí ze zahraničí (převážně na netechnických oborech) a oddělení pro mezinárodní studenty pro ně pořádá různé výlety, převážně po okolí, a to buď za menší poplatek, nebo úplně zdarma.
Nemůžeme také zapomenout na příjemné podnebí, které v oblasti Kitcheneru během našeho pobytu panovalo. Užili jsme si během naší stáže teploty od -30° do 30°C, krásně teplý podzim a opravdu bohatou sněhovou nadílku. Čerstvě napadaný sníh koncem dubna nás proto vůbec nevyvedl z míry. Po skončení praxe se Linda dokonce vydala prozkoumat západní pobřeží USA.
Studium na Conestoga College Institute of Technology and Advanced Learning bylo pro nás obrovskou zkušeností a přínosem. Nejen že jsme si vylepšili úroveň anglického jazyka, ale také jsme poznali odlišný styl výuky, který je více zaměřený na praxi. Poloha školy, která se nachází v oblasti tzv. Canada's Technology Triangle, umožňuje aplikovat kooperativní styl vzdělávání pro všechny studenty programu Mechanical Systems Engineering.
Lidé z celého světa se stali našimi přáteli a také jsme mohli procestovat alespoň kousek nádherné země, kterou Kanada bezesporu je. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám pomohli realizovat náš studijní pobyt, a to především paní Marcele Válkové a panu Karlu Fraňovi z fakulty strojní a také jejímu bývalému děkanovi panu Miroslavu Malému. Za kanadskou stranu pak především pánům Calinovi Stoicoiu a Tonymu Martínkovi.
Linda Hulínská a Martin Dorotka
studenti fakulty strojní
Další články v rubrice

Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život
Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na...

Zájemci stáli fronty na zápis do registru dárců. Chtěli pomoci
Obrovský zájem nejen studentů provázel třídenní nábor pro Český národní registr dárců kostní dřeně, který probíhal na naší univerzitě. Akce reagovala na vlnu solidarity s malou Madlenkou, ale i tisíci bezejmennými pacienty, kteří naléhavě...

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.