Čtvrtstoletí existence fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické bylo dobrým důvodem ke svolání slavnostního zasedání vědecké rady, akademického senátu i akademické obce fakulty.
Oslav 25 let, které se konaly ve čtvrtek 19. listopadu v univerzitní aule, se zúčastnili děkani českých a slovenských pedagogických fakult, zástupce ministerstva školství, předseda Grantové agentury České republiky, zástupci fakultních škol a členové akademické obce naší univerzity v čele s rektorem Zdeňkem Kůsem:
„Před 62 lety tehdejší vláda rozhodla, že v Liberci vznikne vysoká škola. V duchu rčení ‚Poručíme větru, dešti a technice‘ vznikla v Liberci Vysoká škola strojní, po několika letech se rozšířila o fakultu textilní a to bylo na dlouhá desetiletí vše. Škole ale jako by pořád něco chybělo. Co to je, se ukázalo po roce 1990. Díky rektorovi Zdeňku Kovářovi a akademickému senátu tehdy v čele s profesorem Davidem Lukášem se podařilo v polovině roku založit školu, na kterou se hlásili studenti už od jara. I oni vycítili, že v Liberci už musí přece pedagogická fakulta vzniknout,“ řekl ve svém projevu rektor.
Oslavy pětadvaceti let jsou dobrým důvodem k bilanci, v projevech proto na sebe gratulanti navazovali především řečí čísel. Zaznělo, že fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická má 15 kateder, i když v roce svého vzniku začínala s jedinou, že má 22 fakultních škol, 45 učitelských i neučitelských oborů, které má akreditovány až do roku 2020, a 2232 studentů (v roce 1990 nastoupilo do prvního ročníku 60 studentů) a s grantovou agenturou škola spolupracovala na 19 projektech.
Fakultu pedagogickou, později přírodovědně-humanitní a pedagogickou vedlo dosud pět děkanů včetně Miroslava Brzeziny: „Chci fakultě popřát především kvalitní studenty. Vybrali si nelehkou profesi, svět není černobílý, je třeba, aby učitelé uměli rozlišit dobro a zlo a toto poznání uměli předat svým žákům. Učitelskému povolání přeji více respektu a nám všem, aby se už nikdy ve školách nemuselo říkat něco jiného, než se pak říkalo doma,“ popřál děkan a svou řeč zakončil rozloučením: „Předstupuji před akademickou obec fakulty naposledy coby děkan, profesoru Pickovi, čerstvě zvolenému děkanovi, přeji v další práci mnoho úspěchů.“
Miroslav Brzezina poté předával pamětní medaile za zásluhy o rozvoj Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a českých pedagogických fakult.
Bronzovou medaili udělil:
Miroslavě Brabcové, prof. Mgr. Jiřímu Erhartovi, Ph.D., PhDr. Miloslavě Melanové, Mgr. Heleně Rjabcové a pplk. doc. Ing. Davidu Vališovi, Ph.D.
Stříbrnou medaili získali:
RNDr. Alena Kopáčková, Ph.D., Mgr. Michal Vančura, Ph.D., doc. RNDr. Jaroslav Vild, Ing. Vladimír Stach a prof. PaedDr. Radka Wildová, CSc.
Laureátem zlaté pamětní medaile byl:
prof. PhDr. Zdeněk Helus, DrSc.
-pir-
Další články v rubrice

Trojzemí na křižovatce nových výzev
Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...

Hravá »uniforma« je ve středoevropském výběru absolventských prací
Módní kolekce UNICAMO s motivem hravé vojenské kamufláže vytvořená absolventkou Fakulty textilní TUL Kateřinou Klozovou se dostala do středoevropského výběru Graduation Projects za rok 2024. Ten zahrnuje třicet nejzajímavějších prací mladých...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...