Fyzika je pro děti kontakt s realitou

Pokud se dobře podá. Pokusily se o to studentky učitelství pro základní školy na Fyzikálním jarmarku. Konal se ve foyer před aulou v úterý 12. ledna a děti z libereckých základních škol si díky němu mohly fyzikální zákonitosti doslova osahat.

Bezprostřední kontakt s fyzikálními zákonitostmi a jevy je to, co chtějí organizátoři Fyzikálního jarmarku dětem zprostředkovat. Jarmark proto nabízel bezpočtu stanovišť, kde se děti mohly oddat vlastní tvorbě a pokusům.

„Na prvním stupni je důležité, aby si děti všimly, jak náš svět funguje, a zároveň, aby dělaly věci co nejvíce rukama. Na vysvětlování komplikovanějších souvislostí a jevů bude prostor ve vyšších ročnících základních škol, na úvod je nejdůležitější bezprostřední kontakt s hmotou,“ říká organizátorka jarmarku Vladimíra Erhartová, externistka naší katedry fyziky. „Praxe nám stále dokola ukazuje, že bez předchozí osobní zkušenosti se fyzikální jevy špatně vysvětlují a pro žáky se pak fyzika stává jenom těžko uchopitelnou směsí teoretických pouček,“ pokračuje. Podle Vladimíry Erhartové děti dnes získávají zkušenosti spíše z virtuálního světa a hůře se orientují ve světě reálném, který je obklopuje.

Jarmark je bezprostřední a praktickou zkušeností také pro naše studentky. V rámci předmětu Fyzika v přírodovědě si měly studentky učitelství fyziky připravit několik pokusů pro své budoucí žáky. Kde jinde mohly své nápady odzkoušet lépe než v bezprostředním kontaktu s dětmi na Fyzikálním jarmarku.

Ve středu jich k nám přijelo celkem 110 ze dvou libereckých základních škol – Vrchlického a v Ruprechticích.

Pepovi z 1.B se nejvíce líbily chobotničky. Děti je vyrobily z mikroténových sáčků, poté chobotničky nabily třením o své vlasy a přichytávaly je třeba na tričko. Tento pokus jim demonstroval, jak funguje elektrostatický náboj. „Ve škole takové pokusy neděláme,“ shrnuje s nadšením školák Pepa.

Děti se na fyzikálním jarmarku mohly seznámit s principy fungování magnetizmu, s optikou, chováním kapalin, mohly si vyzkoušet akustické nástroje, spustit výbuch malé sopky atd.

Fyzikální jarmark se letos konal po šesté, poprvé na Technické univerzitě v Liberci a ve spolupráci s našimi studentkami. S přípravou pomáhal Klub malých debrujárů při Podještědském gymnáziu v Liberci.

Radek Pirkl