Lektoři z Britské rady vedou kurz pro naše pedagogy

Mobility v rámci programu Erasmus+ a internacionalizace univerzity staví před naše pedagogy stále častěji otázku: Jak efektivně vyučovat v angličtině studenty s různou úrovní angličtiny? Pomoci by jim měl týdenní kurz, který vedou specialisté na výuku angličtiny z Britské rady.

Týdenní kurz angličtiny jako jazyka zprostředkovávajícího výuku (English as Medium Instruction – EMI) vytvořila Oxfordská univerzita ve spolupráci s Britskou radou (The British Council)  a úspěšně s ním hostuje na univerzitách po celém světě.

„Je to potřeba, posun směrem k výuce v angličtině je doslova revoluční a je vedle vývoje nových technologií největším tématem pro všechny světové univerzity,“ řekl redakci T-UNI lektor Mark Searle, který pod hlavičkou Britské rady vedl kurzy angličtiny pro vysokoškolské pedagogy na Ukrajině, v Německu, v Maroku, Mexiku, Brazílii a v dalších zemích. Podle průzkumů, na které se Britská rada odvolává, nabízelo v roce 2012 více jak 4.600 evropských vysokoškolských institucí magisterské studium v angličtině, o rok později, v roce 2013, to bylo již 6.400 institucí.

„Také 70 % postgraduálních programů v evropské vysokoškolské sféře se dnes vyučuje v angličtině,“ doplňuje lektorka z Britské rady v Praze Renee Selikowitz.

Oba přijeli vést kurz Academic Teaching Excellence na Technickou univerzitu v Liberci poprvé a poprvé jsou s tímto kurzem také v České republice.

Do kurzu se na naší univerzitě přihlásilo 14 vyučujících, kteří učí Erasmus studenty a ovládají angličtinu minimálně na úrovni B2. Za celý tento týden je čeká celkem 35 hodin intenzivní přípravy na to, jak učit svůj odborný předmět v angličtině. Kurz je vyučujícím hrazen z programu Erasmus+.

Dopoledne jsou vždy cvičení a workshopy s lektory, odpoledne si připravují a prezentují přednášky, ke kterým jim lektoři dávají zpětnou vazbu.

„Když chcete učit odborný předmět v angličtině, nemůžete jenom překládat svůj výklad z mateřského jazyka. Mnohem lepších výsledků dosáhnete, když se naučíte ke svému předmětu a ke svému výkladu přistupovat jinak. A přizpůsobit se musíte také svým studentům, protože ani oni nejsou většinou rodilými anglickými mluvčími. A k tomu chceme účastníky tohoto kurzu inspirovat a vést,“ shrnuje cíl kurzu Mark Searle.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 364