Německý koncept sketchometry přináší tablety a smartphony do výuky geometrie a matematiky. Ovšem jen jako pomůcku na pár minut. Hovořil o tom včera Carsten Miller, šéf univerzitního Výzkumného centra pro vzdělávání pomocí mobilní technologie s digitálními médii a člen katedry matematiky a didaktiky matematiky Univerzity v Bayreuthu.
Na přednášku pozvala Carstena Millera katedra matematiky a didaktiky matematiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Sketchometry je koncept, který doktor Miller se svým týmem vyvíjí od roku 2011. V Německu už novinku s úspěchem zavedli na několika školách, kde se používá jako pomůcka pro výuku geometrie, matematiky a předmětů technického zaměření.
Základem je dynamický geometrický software, který umožňuje „rýsovat“ na počítačích, tabletech, chytrých tabulích i smartphonech jednoduchými gesty a intuitivními pohyby rukou. Software obsahuje program, který dokáže pohyb prstu po obrazovce nebo snímaný pohyb ruky konvertovat do geometrických konstrukcí a poté je dále jednoduchými gesty modifikovat.
Bohaté ukázky práce se sketchometry najdete na YouTube, podívejte se například zde.
„Tento program lze rychle a účinně použít jako pomůcku ve výuce na deset minut, aniž by se učitel s žáky musel přesouvat do počítačové učebny,“ řekl na přednášce doktor Miller.
Sketchometry je ale pojmem širším, není to jen software, týmu doktora Millera nejde o to prodávat aplikace do škol. Software je k dostání zdarma online. Sketchometry je komplexní didaktický koncept, kterým německý výzkumný tým reaguje na otázku používání moderních technologií ve výuce.
„Připravili jsme také pracovní listy, které sketchometry využívají. Řešení úlohy ale žáci zapisují na papír. Zdá se to jako detail, ale je to velmi důležitý moment. Zatímco tablet vypnete a úloha zmizí, řešení vám zůstane na papíře a můžete se k němu vrátit a pracovat s ním dál i mimo prostředí digitálních technologií,“ přibližuje nový koncept sketchometry Carsten Miller.
Podle něj je zbytečné se moderním technologiím ve výuce bránit, cestu vidí v jejich vyvážené kombinaci s klasickou výukou. Takovou možnost nabízí i sketchometry. Žáci nebo učitel díky dostupnosti sketchometry na tabletech, chytrých telefonech i chytrých tabulích mohou program pohotově zapnout a za pár minut stejně tak pohotově i vypnout a věnovat se zas výkladu učitele.
Podle průzkumů, které s výzkumným týmem provádějí od roku 2014 v deseti německých třídách na základních školách, má sketchometry pozitivní efekt na výsledky, kterých žáci v hodinách matematiky a geometrie dosahují, a také pozitivní dopad na motivaci do studia těchto předmětů.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život
Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na...

Barvy a materiály nových škodovek určuje naše absolventka
Vybrat a sladit ty správné barvy, materiály a struktury, které budou vnímat, a jichž se budou dotýkat posádky nových škodovek, je práce týmu, který ve Škodě Auto vede naše absolventka Kateřina Vránová. Tým designu Color, Material and Finish (CMF)...

Trojzemí na křižovatce nových výzev
Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...