Cena inovace pro membránu z naší univerzity

Cena inovace pro membránu z naší univerzity
Roman Knížek

V letošním již dvacátém prvním ročníku Ceny inovace roku bodovala i nanovlákenná membrána vyvinutá na naší univerzitě. Bronzovou Cenu inovace roku 2016 (cena "Za účast v soutěži“ ) převzali dnes v Praze Roman Knížek z katedry hodnocení textilií  Fakulty textilní TUL, který unikátní membránu vyvinul a Lukáš Heřmanský, jednatel firmy NANOMEMBRANE, která nanomembránu vyrábí.  Díky nové technologii v laminování na tkaninu vykazuje membrána skvělé vlastnosti, jako jsou větruodolnost, vysoká paropropustnost a hydrostatická odolnost.

Roman Knížek první generaci unikátní membrány vyvinul ještě jako student Fakulty textilní TUL v rámci své diplomové práce pod vedením profesora Oldřicha Jirsáka. Druhá generace této membrány byla předmětem jeho doktorské práce. Nepromokavý oděv vybavený touto membránou získal loni cenu Zlatý Idet v kategorii Vojenská a bezpečnostní logistika a služby.

Nanovlákenná membrána díky své unikátní nanovlákenné struktuře s průměrem vláken do 150 nm má o 25 % více pórů více než jiné mikroporézní membrány. Vykazuje tak bezkonkurenční vlastnosti: především extrémně vysokou paropropustnost, neboli schopnost odvádět tělesnou vlhkost od pokožky člověka do vnějšího prostředí. Zmíněná paropropustnost se klasifikuje hodnotou RET a čím je nižší, tím je látka prodyšnější. Už když je RET 6, jde o velmi dobrou prodyšnost. Liberecký vynález ji má mnohonásobně nižší. „Nejlepší tkanina firmy Gore-Tex má hodnotu paropropustnosti tři. Nám se podařilo u membrány nalaminované na tkaninu dosáhnout hodnoty jedna. To je skvělá hodnota, která při aktivním sportu pomůže snížit pocení. To  vítají i profesionálové pohybující se v extrémních podmínkách,“ říká Roman Knížek. Dodává, že navíc je membrána stoprocentně větruodolná a hydrostatická odolnost může být vyšší než 30 000 mm+.

Na letošní ceně inovace byla oceněna již třetí generace této unikátní membrány. Ta podle Romana Knížka vyznačuje podstatně větší stálostí parametrů a komfortní vlastnosti si zachová minimálně po třicet pracích cyklů.

Nanovlákennou membránu s průměrem vláken pod 150 nm už vyrábí svitavská společnost NANOMEMBRANE. „Každou sérii zde pečlivě testujeme a firmám, které šijí obleky, nabízíme produkt, který vydrží náročné zkoušky, včetně 24hodinového pracího cyklu,“ konstatuje Lukáš Heřmanský s tím, že obleky s touto unikátní membránou jsou už na trhu. Veškerá výroba probíhá v České republice a produkty jsou chráněny řadou patentů a užitných vzorů. 

Roman Knížek dosáhl ve své diplomové a následně dizertační práci výsledku, jaký by se dal spíše očekávat po několikaleté intenzivní a úspěšné práci vědeckého a výzkumného týmu. Původně skromné zadání diplomové práce samostatně rozšiřoval a vytyčil si cíl vyvinout a průmyslově realizovat nový materiál překonávající svými vlastnostmi vše, co je dosud v daném oboru známé. Využil přitom nejen nejnovějších poznatků v textilním oboru, ale také nového materiálu - nanovlákenných vrstev –, jehož technologií se textilní fakulta v několika posledních letech zabývá. Ve své práci prokázal skvělou invenci, neuvěřitelnou vytrvalost i organizační schopnosti,“ ocenil Knížkův úspěch  uznávaný odborník v oblasti nanotechnologií Oldřich Jirsák.

Vážím si podmínek, které Technická univerzita v Liberci vytváří pro studenty, kteří se chtějí aktivně zapojit do vědecké práce. Na mém úspěchu se určitě podílí i spolupráce s vynikajícími odborníky na fakultě textilní. Věřím, že budu mít šanci tuto spolupráci dále prohlubovat,“ řekl po převzetí ceny Roman Knížek, který se fakultě textilní věnuje výzkumu v oblasti komfortu textilií a také na toto téma přednáší.

Prestižní  Cenu Inovace roku vyhlašuje Asociace inovačního podnikání České republiky pravidelně od roku 1996.V rámci soutěže jsou hodnoceny nejkvalitnější inovační produkty přihlašovatelů se sídlem v České republice.  Přihlašuje se nový nebo významně
zdokonalený produkt – tj. výrobek, technologický postup nebo služba – zavedený na trh v posledních třech  letech. I letos se soutěž konala pod záštitou prezideneta ČR.

J. Kočárková

Foto: Radek Pirkl a  archiv AIP

 

Další články v rubrice

IMG_8501-4.jpg

Trojzemí na křižovatce nových výzev

Úskalí měnícího se geopolitického uspořádání světa a na to navázané výzvy, ale i nové cesty k řešení. I tato témata zazněla během mezinárodní konference Trojzemí na křižovatce, kterou hostila naše univerzita. Konference byla věnovaná strategickému...

20. 3. 2025 | Události | 225
KRF09566 (1).jpg

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata

Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...

4. 2. 2025 | Události | 438

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 293
technicka-univerzita-liberec-_0001_DSC09569.jpg

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik...

24. 3. 2025 | Univerzita | 320