Žáci základních a středních škol z celé republiky předvedli to nejlepší, co zvládli zkonstruovat a naprogramovat, v soutěži robotů Kyberrobot 2017, která se konala na půdě naší univerzity.
Soutěž pod hlavičkou Technické univerzity v Liberci organizuje za přispění partnerů především fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM). Včera skončil její jubilejní desátý ročník, na který přijely bezmála tři desítky žákovských týmů z Prahy, Brna, Sezimova Ústí a z dalších koutů republiky.
Letos se soutěžilo především v kategorii libovolný robot, kam se mohli konstruktéři a programátoři hlásit s roboty vyrobenými plně dle své fantazie nebo s roboty sestavenými z robotických skládaček.
„Jako novinku jsme na zkoušku zavedli kategorii Překážková dráha. Její záludnost spočívala v tom, že soutěžící se s tratí seznámili až několik hodin před startem, a museli tak projevit vysokou adaptační schopnost svou a především svých robotických konstrukcí,“ uvedl za organizátory soutěže Kyberrobot proděkan FM Miloš Hernych.
Urazit celou soutěžní dráhu zvládly pouze dva roboty, ale vzhledem k obtížnosti zadání to organizátoři hodnotí jako úspěch a konstruktérsky a divácky atraktivní kategorii chtějí zařadit i příští rok.
Právě atraktivita robotiky a obecně techniky je téma, se kterým soutěž Kyberrobot pracuje, a je to téma, ke kterému se hlásí i Technická univerzita v Liberci.
„Podobnými akcemi se nám snad daří probudit nebo podnítit zájem o techniku už u nejmladších generací žáků. Pokud se právě v tomto věku naučí přemýšlet nad řešením a vytvořit ho pak svýma rukama, máme předpoklad, že je to chytne a že se budou technice věnovat i dál a možná jednou i na naší škole,“ říká k účasti dětí a žáků děkan pořádající fakulty Zdeněk Plíva.
„Technicky vzdělaných lidí je v praxi zoufale málo, o uplatnění mají postaráno,“ dodává k motivaci do studia technických oborů profesor Plíva.
Žáci a studenti na soutěži Kyberrobot každý rok prokazují, jak jsou vynálezaví, zruční a originální ve svých řešeních, svými nápady mnohdy překvapí i porotce.
„Letos mě velmi zaujal projekt kytary, kterou přidržovaly servomotory, zatímco další servomotory poháněly zařízení, které hrálo na struny akordy. To je už značně pokročilý robot,“ říká po soutěži Radek Řezníček, člen poroty a také zástupce mediálního partnera soutěže časopisu DPS a dodává: „Velké uznání patří také Jakubovi Bednářovi za jeho robota inspirovaného sérií Star Wars. Ovládá ho a komunikuje s ním přes svůj mobilní telefon pomocí velmi funkční komunikační aplikace, kterou sám naprogramoval.“
Jakub Bednář patří už k pravidelným účastníkům soutěže Kyberrobot. Získal hned dvě ocenění: druhé místo v kategorii středních škol a také jednu ze zvláštních cen poroty. Výsledky soutěže jsou zde:
Kategorie základních škol
1. místo: Vojtěch Vávra
2. místo: Václav Kubr, Jiří Plachý, Jan Burgr
3. místo: Aurelius Theodor Klíma
Kategorie středních škol
1. místo: Tomáš Martykán, Jáchym Hala, Karel Jasenčák
2. místo: Jakub Bednář
3. místo: Jaroslav Vacek
Překážková dráha
1. místo: Alena Kamenská
2. místo: tým ve složení Kryštof Píštěk, Bedřich Štěpánek, Marek Němec
Na podpoře soutěže mají letos svůj podíl ČEZ, Nadace Jablotron, Českomoravská společnost pro automatizaci a časopis DPS. Tito partneři také zaštítili jednotlivé kategorie finančními odměnami.
Příští ročník soutěže Kyberrobot se bude opět konat v lednu.
Radek Pirkl
foto: Lubomír Slavík (FM) a T-UNI
Další články v rubrice

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

Blackout na univerzitě, kdo a jak ho řeší?
Páteční celorepublikový blackout prověřil, že na TULce jsme na výpadky proudu dobře připraveni a především to, že tu máme lidi, kteří jdou domů, až když vše zase běží. Přečtěte si, jak to v pátek 4. července pobíhalo z pohledu Oddělení...

AI ve výrobě účinně pomáhá a CXI zas pomáhá podnikům s implementací AI
Děje se tak v rámci projektu Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj EDIH. Na konferenci Rozjeď AI ve výrobě, která se konala 29. května v iQLANDII, se podělili zástupci několika podniků o své zkušenosti, jak jim Ústav...