Putování do Innsbrucku a dál až do vnitřního ucha

Studenti Biomedicínského inženýrství fakulty zdravotnických studií navštívili firmu, která vyrábí kochleární implantáty, a kardiocentrum na innsbrucké klinice.

Exkurzi do Rakouska studenti druhého ročníku Biomedicínského inženýrství absolvovali jako součást výuky předmětu lékařské systémy, který vede Jana Vitvarová z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.
Dvoudenní exkurze začala 23. března ve firmě MED-EL, která je předním světovým výrobcem kochleárních implantátů, jež navracejí sluch lidem s vážným sluchovým deficitem.  V Innsbrucku se nachází hlavní sídlo firmy, včetně vývojového a výrobního centra pro celý svět.

„Študenti sa zoznamovali s fungovaním a technickým prevedením implantátov, ktoré boli určené pre různe stupne a typy poškodenia sluchu, od chýbajúceho ušného bolca, cez poškodenie stredného a vnútorného ucha až po implantát zavedený rovno do mozgu pri poruche sluchového nervu. Odborné prezentácie poodkryli aj nové stratégie pri spracovaní  akustického signálu umožňujúce pacientom nielen lepšie rozumieť hovorenému slovu ale i vnímať hudbu. Vďaka preskleniu sterilných vývojových a výrobných pracovisk mali študenti možnosť vidieť aj reálnu výrobu implantátov,“ říká Jana Vitvarová, která své studenty doprovázela.

Kochleárním implantátům se i díky technologickému vývoji daří, firma v současnosti staví v Innsbrucku druhou výrobní halu.
„Výroba složitých zařízení je téměř celá ruční, s minimem automatizace. Jedná se o velmi malé součástky, které je přitom potřeba osadit a montovat naprosto přesně,“ říká jeden z účastníků exkurze Lukáš Müller, student Biomedicínského inženýrství.

Jak se kochleární implantát zavádí do ucha, to si mohli naši studenti vyzkoušet tentýž den v interaktivním muzeu zvuku Audioversum. Ve dvou patrech nabitých exponáty se také mohou návštěvníci vcítit do role operatéra. „Na modelu vnitřního ucha jsme si mohli vyzkoušet, jak se operativně do kochley zavádí elektroda, která je napojena přímo na příslušné centrum v mozku,“ popisuje Lukáš.

Druhý den liberečtí studenti navštívili dětské kardiocentrum innsbrucké nemocnice ze sítě Tirol Kliniken. Seznámili se zde především s tím, jak fungují tamní nemocniční informační systém a aplikace.

„Pacient dostane na příjmu nálepky s identifikačními údaji a čárovými kódy. Na jednotlivých odděleních, kterými pak v rámci vyšetření prochází, si lékař jednoduše načte kód pacienta a má o něm všechny potřebné informace,“ říká Lukáš Müller a pokračuje: „Odpadá tak opakované vyplňování formulářů a přenášení zpráv, výsledků rentgenů, EKG, CT a dalších vyšetření. Vše je v jedné databázi, která je přístupná nejen v rámci jedné kliniky, ale i mezi nemocnicemi.“

„Integrácia v medicínskom prostredí zahŕňa vždy veľké množstvo různorodých systémov, obrovské množstvá textových i obrazových dat spolu s výsokými nárokmi na bezpečnosť a ochranu osobných údajov. Bolo preto zaujímavé vidieť ako k nej pristupujú na jednej z najlepšie technologicky vybavených kliník v Rakúsku,“ doplňuje Jana Vitvarová, která také na závěr exkurze studenty provedla po městě, ve kterém několik let žila.

„Z profesního hlediska to byla přínosná exkurze. Například informačními systémy v nemocnici a jejich propojením s aplikacemi jsme se ve škole několikrát zabývali a můžeme to alespoň porovnat s českou praxí. Projít si výrobu kochleárních implantátů také stálo za to. Sluch je jediný smysl, který dokáže medicína díky tomuto prostředku alespoň částečně nahradit,“ uzavírá Lukáš Müller, který chce letos studia na fakultě zdravotnických studií dokončit a najít si místo ideálně na kardiologii.

„Byl jsem na praxi na kardiocentru v liberecké nemocnici a dobře se seznámil s chodem podobného oddělení. Potřebují tam odborníky z našeho oboru, kteří asistují lékařům při některých typech zákroků, udržují v provozu nákladné přístrojové vybavení, programují a kontrolují kardiostimulátory apod. Bavilo by mě to,“ uzavírá Lukáš.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_0573-2.jpg

Trabant i Chupa Chups dávaly zabrat. Slavili jsme Den Evropy

„Obal lízátek Chupa Chups navrhl Salvador Dalí?“ diví se student Petr u stolku se španělskou vlajkou. Baví se s vrstevníkem z Erasmu+ a vyplňuje kvíz v rámci univerzitní akce Speak Dating. Není sám. Prostorem před menzou se skoro nedá projít. A...

25. 4. 2024 | Události | 201

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce