Liberecký závod dronů byl největším v České republice

VrTULe 2017 (6).JPG
Piloti FPV dronů

Studenti fakulty strojní uspořádali v sobotu 17. června druhý ročník závodu dronů s názvem VrTULe 2017. Komplexností trati a počtem závodníků je to největší tuzemská soutěž dronů.

Na univerzitním fotbalovém stadionu na Harcově se v sobotu sešlo 26 závodníků, přijeli ze všech koutů České republiky, dorazilo i několik pilotů ze Slovenska a Polska a účastnili se samozřejmě i piloti z naší univerzity. Na vítěze druhého univerzitního závodu dronů v České republice čekaly poháry, certifikáty na nákup náhradních dílů na drony a další ceny.

V odpoledních a podvečerních hodinách se létaly kvalifikace a jednotlivá soutěžní kola, finále se létalo s podsvícenými drony na speciálně osvětlené trati. Limit na každé soutěžní kolo byl dvě minuty, piloti stihli za tu dobu trať obletět třikrát až čtyřikrát, ti nejrychlejší i pětkrát. Nejlepšími třemi závodníky byli:

1. místo: David Strnad

2. místo: Lukáš Lendvorský

3. místo: David Špaček

Podle organizátorů – studentů Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci – se letošní závod povedl o něco více než loňský první ročník.

Celá trať byla opatřena sítěmi tak, aby se nikomu z diváků nebo pilotů v případě vylétnutí dronu z trati nic nestalo. Diváci mohli díky obrazovkám sledovat závod z "pohledu" soutěžních strojů, které byly jinak těžko postřehnutelné i pro závěrky fotoaparátů – malé kvadrokoptéry mají obrovské zrychlení a létají rychlostí až 100 km/hod. Pokud někoho z publika tyto zběsile uhánějící malé strojky nadchly, mohl si let na místě pod dohledem zkušených instruktorů vyzkoušet.

Spokojení byli i piloti. „Chválili především vizuální styl celé trati, která byla přehledná a atraktivní i při večerních letech s nasvícením. To piloti na českých závodech nemohou nikde jinde zažít. Podařilo se nám tak pěknou trať realizovat i díky podpoře univerzity, děkanátu fakulty strojní a sponzorů,“ říká za organizátory Andrej Shynkarenko, student Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci. Trať nabízela speciality jako tunel s kouřem nebo průlet kostrou automobilu. V České republice nemá závod obdoby, co do počtu pilotů i co do propracovanosti trati je bezkonkurenčně největším tuzemským závodem dronů.

Studenti chtějí založit tradici, a proto Andrej se svými kolegy a spolužáky Jaroslavem Kovalenkem a Martinem Bublou už přemýšlejí nad třetím ročníkem VrTULe.

Do té doby alespoň na naší univerzitě založili klub pro všechny příznivce dronů. Založení klubu vyhlásili oficiálně právě během sobotního závodu. „Program klubu spustíme naplno po prázdninách od nového semestru,“ dodává k tomu Jaroslav Kovalenko.

Už teď je ale jasné, že klub má svůj potenciál, komunita „dronistů“ funguje dobře. Dokládají to organizátoři nechtěnou historkou ze sobotního závodu, kdy za nimi přišel obyvatel libereckého Harcova s tím, že na procházce našel havarovaný dron, chtěl by ho předat majiteli, ale netuší, jak ho kontaktovat. Organizátoři si hned vzpomněli na svého kolegu, který si jim asi před měsícem postěžoval, že na Harcově dron ztratil. Oba aktéři se nakonec v místě dějiště závodu setkali a dron se tak vrátil svému majiteli.

„Komunita dronistů je zatím úzká, klub, který jsme právě založili, by ji mohl rozšířit. Hlavně by se měl stát ale na univerzitě základnou pro vytvoření studentské dronové formule,“ komentuje Andrej příběh šťastně navráceného dronu. Dronová formule má být obdobou studentské formule – závodního vozu, který již tuto středu dopoledne představí naši studenti (rovněž z fakulty strojní) v univerzitní aule.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce