úterý 25. únor 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Události > »Američtí vědci by se od libereckých mohli učit nanotechnologie«

»Američtí vědci by se od libereckých mohli učit nanotechnologie«

V laboratoři prototypových technologií Jiří Šafka Stephenu Kingovi  ukazuje možnosti 3D tisku.JPG
Možnosti 3D tisku představuje velvyslanci Jiří Šafka

ROZHOVOR. Velvyslanec Spojených států amerických v ČR Stephen B. King se minulý týden účastnil oslav 65 let naší školy a prohlédl si i několik našich laboratoří na CxI. Exkurze ho nadchla, na konci prohlídky jsme mu položili několik otázek.

Jak se vám líbí v Liberci?

Velmi. Je to má první návštěva města i regionu. Ambasáda sice sídlí v Praze, která je hlavním a reprezentativním městem České republiky a sídlem vaší vlády, ale 80 % lidí žije mimo toto centrum, a proto je potřeba vydávat se z Prahy za lidmi a zkušenostmi, které regiony nabízí.

Kdybychom chtěli několika slovy charakterizovat současnou roli USA ve světě, jaké výrazy byste vybral?

Pravděpodobně bych použil tři slova. První je přítel. Druhé je bezpečnost a pak ekonomická prosperita. To je cesta, kterou jdeme a kterou také chceme reprezentovat v globální politice. Například svoboda vyznání a boj proti chudobě jsou pak konkrétním a viditelným projevem těchto našich snah.

Není Česká republika pro USA příliš malým hráčem kdesi uprostřed Evropy?

Jste malá země, ale velmi důležitý spojenec. Právě jsme ve vaší laboratoři nanotechnologií viděli výrobu příze obalené nanovlákny a tam jsem si vzpomněl na jedno přísloví: Provaz je jen tak silný, jak silné je jeho nejtenčí vlákno. Česká republika je relativně malá země, ale nehledě na to je velmi důležitý spojenec svobodného světa i Spojených států amerických. Je to pevné vlákno.

Co se vám vybaví, když se řekne Liberec?

První mi přijde na mysli situování regionu v severních Čechách při hranicích s Německem a Polskem, máte tu hory, kde se dá skvěle lyžovat. A pak je tu Ještěd se známým televizním vysílačem a hotelem. Zatím jsem ho viděl jen zdálky, ale rád bych ho jednou navštívil.

Jako u řady dalších českých regionů je tu historicky silná tradice výroby a pověstných českých zlatých ručiček. A toto dědictví, věřím, zůstává v tomto regionu zachováno, a spojuje se dnes s výrobou na špičkové technologické úrovni. Tento region také nabízí dobré podmínky pro byznys.  

Navštívil jste řadu vysokoškolských vědeckých pracovišť. Co by se mohli američtí vědci naučit od svých českých kolegů, v čem vynikají?

Pokud bych mluvil konkrétně o liberecké univerzitě, pak jsou to určitě nanotechnologie. Máte tu skvělé laboratoře. Tato univerzita podporuje výměnné programy s americkými univerzitami, a první, která mě nutně napadá, je North Carolina State University, protože ta leží v srdci textilního průmyslu naší země. To, co tu vyvíjíte a co jsem mohl vidět, by mohlo být nejen pro textilní průmysl Spojených států velmi prospěšné.

Děkujeme za rozhovor.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání