Týdenní mise vedená státním tajemníkem ministerstva zahraničních věcí Miloslavem Staškem byla nabitá. Na programu byly návštěvy univerzit, amerických firem i českých podnikatelů, kteří v USA působí, a jednání o možné spolupráci v rámci asociací zaměřených na textil.
Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci se mise účastnila pod záštitou Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK), jehož je členem. Misi ve dnech 14.–20. října vedl Miloslav Stašek za doprovodu ředitele odboru kanceláře státního tajemníka MZV ČR Arnošta Kareše a představitelů obchodní sekce ambasády České republiky ve Washingtonu.
Podle Gabriely Krupincové, proděkanky Fakulty textilní TUL, byl program mise bohatý a výborně organizovaný. Zahrnoval četná setkání ve Washingtonu DC, Raleigh, Charlotte a Atlantě.
„V rámci americké akademické sféry zaměřené na textil jsme měli možnost diskutovat o spolupráci se zástupci a představiteli NC State University Raleigh, Gaston College Charlotte a Georgia Institute of Technology Atlanta. Z diskuzí vyplynulo, že řada oblastí vědy, výzkumu i výukových aktivit se v mnohém překrývají s našimi aktivitami. Jsem velmi ráda, že jsme se dohodli na tom, že zůstaneme v kontaktu a spolupráci budeme rozvíjet,“ říká Gabriela Krupincová.
Spolu s dalším účastníkem mise z řad naší fakulty textilní Jiřím Chvojkou, vedoucím katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů, se podívali také do textilních firem i firem zaměřených na výrobu textilních strojů.
„Konkrétně se jednalo o firmy Polyvlies Holding BmbH & Co.KG a American Truetzschler Inc.,“ říká Jiří Chvojka a dodává: „Velmi si ceníme také toho, že jsme měli možnost hovořit se zástupci asociací zaměřených na textil American Apparel and Footwear Association a National Council of Textile Organizations NCTO ve Washingtonu.“
Mise měla širší záběr, více o ní na stránkách ministerstva zde.
Z hlediska textilu ji oba účastníci z naší fakulty hodnotí jako velmi úspěšnou. Jejím protějškem byla návštěva amerického velvyslance Stephena B. Kinga na naší univerzitě, který minulý týden přijel na oslavy 65 let Technické univerzity v Liberci a při té příležitosti si prohlédl naše laboratoře a setkal se s rektorem Miroslavem Brzezinou i děkankou a děkany našich fakult.
„Američtí vědci by se od libereckých mohli učit nanotechnologie,“ řekl v našem rozhovoru po návštěvě laboratoří Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) velvyslanec King. Rozhovor můžete číst zde.
-pir-
Další články v rubrice

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...