Náplast z nanovláken pro krytí pooperačních ran na střevech, kterou vyvíjí doktorandka z fakulty textilní Markéta Klíčová, získala cenu v soutěži česko-polsko-německých studentských nápadů a prací.
Letošní ročník Ceny euroregionu byl už jedenáctým. Soutěžilo se v kategoriích „Nejlepší přeskraniční spolupráce“ a „Osobnost s největší osobní angažovaností v přeshraniční spolupráci“.
Ve spolupráci s Akademickým koordinačním střediskem v euroregionu (ACC) je vyhlašována tradičně speciální třetí kategorie pro studenty vysokých škol „Mladí vědci“.
V této kategorii mezinárodní porota oceňuje nejlepší inovativní projekty studentek a studentů vysokých škol v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, které svým zaměřením a spoluprací vysoké školy s hospodářským sektorem přispěly k hospodářskému rozvoji nebo ke zkvalitnění života v euroregionu.
1. místo získala: Markéta KLÍČOVÁ z naší univerzity s tématem "Dvouvrstvé nanovlákenné kryty pro zpevnění střevních anastomóz".
Markéta Klíčová se zabývá vývojem nových dvouvrstvých nanovlákenných krytů, které by v budoucnu mohly sloužit jako kryty chirurgických střevních spojek – anastomóz. Materiál se aktuálně nachází ve fázi preklinických testů.
Markéta, která svůj výzkum v této oblasti provádí na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, už s nanonáplastí zabodovala letos na jaře v národním kole soutěže The Falling Walls a na podzim také v celosvětovém finále této prestižní soutěže v Berlíně, odkud přivezla Cenu publika. Píšeme o tom zde.
2. místo
Adrien HOUGUET – Hochschule Zittau/Görlitz
Téma:
Místo viditelné v ideálním vzhledu města. Obrazový terénní výzkum k městské politické estetice v Kartlii, v Horní a Dolní Lužici.
3. místo
Natalia SZULC – Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze
Téma:
Lomnické sýry z Kozí Louky – Ekologické hospodářství
Natalia SZWAGRZYK
Téma:
Rodinná výrobna těstovin – Fabijańscy
Patryk MĘŻYK
Téma:
Regionální pivovar„Browar Lwówek”
Markéta Klíčová získala za vítězství v této soutěži od děkanky FT TUL mimořádné stipendium ve výši 5.000 Kč, které jí předala proděkanka fakulty Pavla Těšinová.
„Ocenění si velmi vážím, každé takové uznání je zpětnou vazbou na dosavadní práci a motivací do dalšího úsilí,“ řekla při předávání ceny Markéta Klíčová.
Helena Neumannová
koordinátorka české části ERN
- redakčně upraveno
Další články v rubrice
Dny AI na TUL. Kompletní program
Druhá polovina října bude v Liberci patřit umělé inteligenci. Do festivalu přednášek a workshopů zaměřených na AI a její praktické využití v každodenním životě i zaměstnání se zapojí i naše univerzita. Program Dnů AI cílí na studenty, odborníky či...
Dělí je od sebe stovky kilometrů, ale spojily je české písně a tradice
Nejstarší pěvecký sbor české menšiny ve Vídni Lumír už pět generací hrdě nese národní tradice vtisknuté předky. A nyní tyto zkušenosti a nové impulzy mohli načerpat členové sboru Aurea Rosa Univerzity třetího věku TUL. Díky vzájemné spolupráci a...
Proč se nebát umělé inteligence? Kniha se stopou z TUL, jež boří mýty
Pokud máte stále strach z AI, možná vám jej pomůže zahnat kniha Proč se nebát umělé inteligence? Spolu s odborníky na jednotlivé oblasti AI se na knize editorsky i autorsky podílel Michal Trčka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.