Nanovlákenná náplast získala také Cenu euroregionu

6 ocenění studenti VŠ - kopie.JPG
Vítězové. Markéta Klíčová vpředu

Náplast z nanovláken pro krytí pooperačních ran na střevech, kterou vyvíjí doktorandka z fakulty textilní Markéta Klíčová, získala cenu v soutěži česko-polsko-německých studentských nápadů a prací.

Letošní ročník Ceny euroregionu byl už jedenáctým. Soutěžilo se v kategoriích „Nejlepší přeskraniční spolupráce“ a „Osobnost s největší osobní angažovaností v přeshraniční spolupráci“.

Ve spolupráci s Akademickým koordinačním střediskem v euroregionu (ACC) je vyhlašována tradičně speciální třetí kategorie pro studenty vysokých škol „Mladí vědci“.

V této kategorii mezinárodní porota oceňuje nejlepší inovativní projekty studentek a studentů vysokých škol v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, které svým zaměřením a spoluprací vysoké školy s hospodářským sektorem přispěly k hospodářskému rozvoji nebo ke zkvalitnění života v euroregionu.

1. místo získala: Markéta KLÍČOVÁ z naší univerzity s tématem "Dvouvrstvé nanovlákenné kryty pro zpevnění střevních anastomóz".

Markéta Klíčová se zabývá vývojem nových dvouvrstvých nanovlákenných krytů, které by v budoucnu mohly sloužit jako kryty chirurgických střevních spojek – anastomóz. Materiál se aktuálně nachází ve fázi preklinických testů.

Markéta, která svůj výzkum v této oblasti provádí na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, už s nanonáplastí zabodovala letos na jaře v národním kole soutěže The Falling Walls a na podzim také v celosvětovém finále této prestižní soutěže v Berlíně, odkud přivezla Cenu publika. Píšeme o tom zde.

2. místo
Adrien HOUGUET
– Hochschule Zittau/Görlitz
Téma:
Místo viditelné v ideálním vzhledu města. Obrazový terénní výzkum k městské politické estetice v Kartlii, v Horní a Dolní Lužici.

3. místo
Natalia SZULC – Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze
Téma:
Lomnické sýry z Kozí Louky – Ekologické hospodářství

Natalia SZWAGRZYK
Téma:
Rodinná výrobna těstovin Fabijańscy


Patryk MĘŻYK
Téma:
Regionální pivovar„Browar Lwówek”

Markéta Klíčová získala za vítězství v této soutěži od děkanky FT TUL mimořádné stipendium ve výši 5.000 Kč, které jí předala proděkanka fakulty Pavla Těšinová.
„Ocenění si velmi vážím, každé takové uznání je zpětnou vazbou na dosavadní práci a motivací do dalšího úsilí,“ řekla při předávání ceny Markéta Klíčová.

Helena Neumannová

koordinátorka české části ERN

- redakčně upraveno

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Upravene @Jaroslav Tomasek (84 of 142)-2.jpg

TUL na veletrhu Gaudeamus nepřehlédnete

Nepřehlédnutelným stánkem připomínajícím ostrov obtékaný řekou studentů přitahuje TUL zájemce o studium na veletrhu vzdělávání Gaudeamus v pražských Letňanech. Od úterý už turnikety pustily do areálu tisíce návštěvníků. Příležitost dozvědět se vše...

25. 1. 2023 | Události | 280

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_1084 - kopie.JPG

Ministr Balaš si od nás odvezl zápisník plný podnětů

Přebujelá administrativa MŠMT, rozpočet vysokých škol, zdlouhavá komunikace mezi resortem školství a Národním akreditačním úřadem nebo neodpovídající režie v projektech. To byla jen část námětů setkání ministra školství Vladimíra Balaše s rektorem...

2. 2. 2023 | Univerzita | 51
IMG_1106 - kopie.JPG

Jan Stolín je novým děkanem FUA

Dnes převzal od rektora Miroslava Brzeziny jmenovací dekret a také skleněné fakultní žezlo. Fakultu umění a architektury TUL povede od této středy následující čtyři roky.

31. 1. 2023 | Univerzita | 333